Najnowsze

Najnowsze

Górnicy i stoczniowcy jadą na Warszawę

Na piątek, na godzinę 13 związek zawodowy Sierpień '80 planuje w Warszawie górniczo-stoczniową demonstrację. – Chcemy nagłośnić ciągle niezałatwione problemy – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia, 80.

Odliczasz ulgę? Przynieś legitymację dziecka

Ulga prorodzinna pozwala odliczyć od podatku po 1145,08 zł za każde dziecko. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" przy kontroli podatników, którzy skorzystali z tej ulgi, urzędy skarbowe żądają aktów urodzenia tych dzieci i kserokopii legitymacji szkolnych czy studenckich.

Auto tanie, bo z Ameryki

Wyjeżdżając na "samochodowe zakupy" Polacy najczęściej obierają kierunek zachodni - jadą do Niemiec, Holandii, Francji... Ale okazuje się, że najlepszy interes za zakupie auta można zrobić nie w Europie, a w USA. Sprowadzenie samochodu zza oceanu może być nawet o połowę tańsze niż jego zakup w kraju.

Słoneczne paliwo Izraela

Kiedy rosną ceny ropy naftowej, kolejne kraje inwestują w alternatywne sposoby pozyskiwania energii. Na izraelskiej pustyni Negew ruszyły właśnie testy innowacyjnej elektrowni słonecznej. Jeśli będą pomyślne, Amerykanie zbudują podobną elektrownię na kalifornijskiej pustyni Mohave.

Minister nie przekonał Brukseli

Przyszłość największych polskich stoczni wciąż pod znakiem zapytania. Podczas piątkowego spotkania z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, minister skarbu Aleksander Grad przedstawił plan restrukturyzacji stoczni Gdańsk i Gdynia. Niestety polskie pomysły nie przekonały Brukseli.

Balcerowicz: Zostaję w Polsce

W czwartek media poinformowały, że Leszek Balcerowicz ma nową pracę i w związku z tym przeprowadza się do Brukseli. To nie do końca prawda. Były prezes NBP faktycznie został nowym szefem rady prestiżowego instytutu badawczego Bruegla, ale swoje obowiązki będzie wypełniał z kraju.

Wzrost cen zaskoczył ekspertów

Ceny towarów i usług rosną coraz szybciej. W maju inflacja wyniosła aż 4,4 proc. To o 0,1 pkt proc. więcej niż spodziewali się analitycy. Duży wzrost odnotowano w kategoriach "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 9 proc. oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" - 7 proc.

Podatek Belki na razie zostaje

Nie będzie zmian w podatku Belki. PiS i Lewica chciały zlikwidować choć podatek od odsetek od pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych. Sejm się jednak nie zgodził i już po pierwszym czytaniu projekty zmian odrzucił.

Jawna prywatyzacja i premie dla prezesów

Każda prywatyzacja będzie opisana w tzw. karcie prywatyzacji, co ma uczynić cały proces bardziej przejrzystym - zakłada znowelizowana ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przyjęta w piątek przez Sejm. Nowe przepisy zmieniają też sposób wynagradzania prezesów spółek skarbu państwa.

Unia podzieli TP SA?

Brukseli nie podoba się dominowanie Telekomunikacji Polskiej SA i innych telekomów w dostępie do internetu - czytamy w "Rzeczpospolitej". Jeśli odpowiednia unijna dyrektywa wejdzie w życie, to Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł podzielić TP SA.

URE broni cen gazu przed podwyżką

Urząd Regulacji Energetyki nie widzi powodów, by podnieść w tym roku taryfy dla PGNiG – donosi agencja Reuters, powołująca się na Mariusza Sworę, prezesa URE. Kilka dni temu PGNiG poinformowało, że może złożyć wniosek o nowe taryfy z powodu ciągle rosnących cen ropy naftowej.

Wpływ giełdy na fundusze

Giełda nie przestaje dostarczać nam emocji - dzisiaj sesja na plusie, ale niepewność jutra jest ciągle duża. Inwestorzy zadają sobie pytanie, czy to już teraz jest czas, by kupować, ale większość analityków ostrzega - rynek jest bardzo trudny i trzeba mieć nie lada doświadczenie i kapitał, by teraz skorzystać z niskich kursów.

Nowa elektrownia na Śląsku

Kilkaset zupełnie nowych megawatów mocy. Na południu kraju powstanie nowa elektrownia. Inwestycje w tego typu infrastrukturę są konieczne, ponieważ już teraz odbiorcy energii elektrycznej muszą liczyć się z czasowymi przerwami w dostawach. Jak zgodnie mówią eksperci - elektrownia na Śląsku - chociaż niezbędna - stanowi kroplę w morzy potrzeb.

Najniższe płace w górę

Najniższa płaca - w górę. Od przyszłego roku podstawowa pensja, którą pracodawca będzie musiał wypłacić wzrośnie o kilkadziesiąt złotych. Jednak prawie 10 procentowa podwyżka nie satysfakcjonuje przedstawicieli związków zawodowych. Ich zdaniem taka decyzja nie podąża za tym, co dzieje się na rynku pracy.

Polakowi wszystko jedno

Polacy dość niechętnie angażują się społecznie, czy demonstrują swoje przekonania. Rzadko też próbują coś zmienić na lepsze w swoim otoczeniu - wynika z sondażu European Social Survey. Budzimy się jedynie, by krzyknąć: "Polska! Biało-czerwoni!"

Prezydent Czech atakuje euro

Czy wspólna waluta zdoła ochronić UE przed przyszłymi skutkami globalizacji? - pytał czeski prezydent Vaclav Klaus na łamach "Financial Timesa". Zwrócił uwagę, że wobec ospałego wzrostu gospodarczego w strefie euro jako całości i w jej poszczególnych państwach, nie wiadomo, czy jest co świętować w 10. rocznicę stworzenia wspólnej waluty.

1000 nowych przepisów ma osłodzić życie firmom

- Jeszcze w tym roku wejdzie w życie drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - zapowiedział minister Gospodarki Adam Szejnfeld. Będzie to ponad tysiąc przepisów, które spowodują, że w końcu będzie otwarte tzw. jedno okienko dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.

Cyfrowy Polsat będzie się tłumaczył

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza Cyfrowy Polsat. - Kontrola ma wyjaśnić, czy nie doszło do złamania prawa przy wiązaniu usług sprzedaży praw do odtwarzania relacji piłkarskich oraz zakupu dodatkowego dekodera - powiedział w TVN CNBC Biznes Konrad Gruner z biura prasowego UOKIK-u.

Mamy suszę

Susza pustoszy plony. Według prognoz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, z jej powodu można się spodziewać znacznie niższych plonów pszenicy jarej, jęczmienia i owsa. Straty mogą sięgnąć nawet 1/3 zbiorów

"Mocny złoty nam szkodzi"

- Dla gospodarki byłoby lepiej, gdyby nie następowało dalsze umacnianie złotego – ocenił wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Rząd: Podniesiemy płacę minimalną

W przyszłym roku ma wzrosnąć minimalna płaca w Polsce - taką propozycję zgłosiła minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak podczas posiedzenia rządu, a Rada Ministrów ją przyjęła.

Będzie więcej energii

Nową elektrownię o mocy 800 megawatów zbudują wspólnie Kompania Węglowa i niemiecki koncern energetyczny RWE. Właśnie podpisały umowę dotycząca powstania elektrowni. Inwestycja będzie gotowa najdalej na początku 2015 roku.

Złoty i korony jak jedna rodzina

Nie tylko złoty, ale także korony czeska i słowacka umacniają się wobec euro i biją kolejne historyczne rekordy. Gdyby nie to, zapewne inflacja podnosiłaby swój łeb jeszcze bardziej.

Gigantyczna fuzja piwna

Wielki belgijski producent piwa InBev ma za ok. 46,3 miliardów dolarów przejąć swego czołowego konkurenta, amerykańskie browary Anheuser-Busch Cos. Inc. Fuzja tych dwóch potentatów branży będzie kolejnym etapem konsolidacji globalnego przemysłu browarniczego.

Cena ropy znów bliska 140 dolarów

W środę już tylko dolar dzielił cenę ropy od magicznej granicy 140 dolarów za baryłkę. Ceny ropy na chwilę zbliżyły się do piątkowego rekordu wszech czasów 139,12 dol. za baryłkę. Na szczęście w czwartek surowiec tanieje na giełdach paliwowych.

Raul Castro zmienia Kubę

Zaczęło się od zezwolenia na komputery i telefony komórkowe. Teraz przyszła pora na zniesienie sztywnej równości płac wśród Kubańczyków. - We wszystkich państwowych przedsiębiorstwach na Kubie od sierpnia płace będą zależna od jakości pracy - pisze organ kubańskiej partii komunistycznej "Granma".

Wracają kredyty argentyńskie

Odradzają się firmy, które cztery lata temu naciągały ludzi, kusząc ofertą szybkich pożyczek. Znowu bezkarnie naciągają ludzi na ogromne nie raz kwoty - ostrzega dziennik "Polska".

Nie będzie programów komputerowych dla szkół?

Dwadzieścia tysięcy szkół miało dostać od rządu oprogramowania edukacyjne, aby każde dziecko miało możliwość nauki obsługi komputera. Tak jednak nie będzie, pisze "Puls Biznesu". Gazeta podaje, że rząd ma zamiar unieważnić przetarg na zakup owego oprogramowania.

Koniec strajku na poczcie

O północy związkowcy Poczt Polskiej zawiesili strajk - poinformował rzecznik spółki Zbigniew Baranowski. Wieczorem związkowcy podpisali z dyrekcją porozumienie o zakończeniu protestu. Nie oznacza to jednak zakończenia sporu na Poczcie.