Najnowsze

Najnowsze

Wkrótce zgaśnie pierwsza żarówka

Największe problemy z dostawami prądu pojawią się po 2012 roku. Ale kłopoty z energią w czasie upałów i srogich zim odczujemy już wcześniej - pisze "Rzeczpospolita".

Lokaty walutowe wracają do łask

Silny złoty i powroty emigrantów spowodowały, że na walutowych kontach w polskich bankach, na których systematycznie od lat ubywało depozytów, zrobił się ruch - informuje "Dziennik". Jak wynika z danych NBP, w maju przybyło na nich 266,7 mln euro, czyli ponad 900 mln zł.

Niebiańska (piekielna) plaża

"Uczestnikowi nie przysługuje z powodu odwołania imprezy żadne odszkodowanie" - to jeden z punktów umowy, jakimi organizatorzy wycieczek próbują oszukać turystów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że aż 96 proc. skontrolowanych biur podróży zawiera nieuczciwe umowy.

Rząd chce oszczędzić na komórkach

W sierpniu ruszy przetarg, który wyłoni jednego operatora usług telefonicznych dla wszystkich urzędów - informuje "Dziennik". Ten ruch może sprawić, że rządowe rachunki spadną o połowę.

Użytkownicy Firefoxa biją rekord Guinnessa

Już prawie 10 milionów internautów ściągnęło najnowszą wersję przeglądarki internetowej Firefox 3. Tylko w ciągu pierwszej doby zaopatrzyło się w nią ponad osiem milionów użytkowników sieci. Pobiliśmy rekord Guinnessa - cieszą się jej twórcy.

Podróż pociągiem dwa razy droższa?

Złe wiadomości dla podróżujących koleją: rządowe projekty zakładają odebranie niektórych połączeń spółce PKP Przewozy Regionalne i przejęcie ich przez PKP InterCity. To oznacza, że będziemy płacić za bilet znacznie więcej - wieszczy dziennik "Polska".

Wrocław poległ w walce z Budapesztem

Wrocław nie będzie naukowym centrum Europy. W walce o siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii stolica Dolnego Śląska przegrała z Budapesztem. Mimo porażki, wrocławianie nie składają broni. - Teraz będziemy walczyć o jedną z placówek podległych EIT - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Kolej na kolej?

Miały jeździć z prędkością 200 kilometrów na godzinę, a wszystko wskazuje na to, że nie będą jeździć wcale. Mowa o pociągach, ale nie tylko - także o nowych inwestycjach kolejowych. Do mistrzostw Europy w 2012 roku wyremontowanych i wybudowanych miało być 1200 kilometrów linii kolejowych. Tyle, że do realizacji tych planów może zabraknąć nawet 20 miliardów złotych. Co stało się z tymi pieniędzmi i czy jest szansa, na to, że na mecze euro 2012 pojedziemy jednak szybkimi pociągami?

Produkcja przemysłowa niższa od oczekiwań

Produkcja przemysłowa przez długie majowe weekendy okazała się znacznie niższa od oczekiwań analityków. Ile Polska gospodarka straciła przez majowe lenistwo i czy faktycznie to długie weekendy sprawiają, że polski przemysł mniej produkuje?

Wzrost produkcji w maju poniżej oczekiwań

Mocny spadek dynamiki produkcji przemysłowej w maju. Wzrosła ona o zaledwie 2,3 procent w ujęciu rocznym. Ale w porównaniu z kwietniem, gdy produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym wzrosła o prawie 15 procent, spadek dynamiki jest znaczący. Dane skomentował na naszej antenie Rafał Benecki, ekonomista ING.

Mamy już tylko miesiąc na sprzedaż stoczni

Niecały miesiąc został do sprzedania stoczni Gdynia i Szczecin. Komisja Europejska w połowie lipca chce zobaczyć umowy prywatyzacyjne obu zakładów. Czasu wprawdzie niewiele, ale ministerstwo skarbu uspokaja: - Prowadzimy końcowe ustalenia z inwestorami zainteresowanymi zakupem tych spółek.

"Starka" (prawie) w rękach Brytyjczyków

Szczeciński Polmos na sprzedaż. Chętnych do zakupu polskiej wytwórni wódki nie brakowało, ale to brytyjska spółka The Brand Distillery Ltd ma wyłączność na negocjacje.

Polska gospodarka będzie dalej pędzić

- Polska rozwija się w dobrym tempie i dalej będzie się rozwijać. Moim zdaniem w tempie 5-6 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat - mówił na antenie TVN CNBC Biznes Thomas Laursen, szef zespołu ekonomistów Banku Światowego dla Europy Centralnej i Krajów Bałtyckich.

Produkcja rośnie, ale dużo wolniej

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, po wzroście o 15,1 proc. rok do roku w kwietniu 2008 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Gazprom: nie zostawimy Polski bez gazu

Rosyjski Gazprom, który w dostawach gazu do Polski ma całkowicie zastąpić rosyjsko-ukraińską spółkę RosUkrEnergo, zapewnia, że w wyniku tej zmiany ilość gazu dostarczanego do polskiego odbiorcy nie ulegnie zmianie.

Mercedes wybrał Węgry zamiast Polski

Warta 800 mln euro fabryka mercedesów stanie ostatecznie pod Budapesztem. Daimler nie wybrał Polski, bo obawiał się ewentualnego wzrostu kosztów pracy w naszym kraju.

USA idą na wojnę ze spekulantami

Amerykańska Komisja ds Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC) wzięła na celownik spekulantów, którzy - jej zdaniem - odpowiedzialni są za szalejące ceny ropy. CFTC uważa, że zagnieździli się oni na elektronicznych rynkach w Londynie i dlatego zamierza poddać ich działania swoim regulacjom.

Zapakują Okęcie w folię?

Ostateczne oddanie nowego terminalu na Okęciu wciąż się opóźnia. Władze rozważają zamrożenie inwestycji i chcą zapakować rozgrzebaną budowę w folię. Nawet na kilka lat... - czytamy w stołecznym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Mózg prześwietlony dla reklamy

Neuralia - to firma zajmująca się badaniem mózgu na potrzeby rynku reklamowego. Właśnie zaczyna działać w Polsce. Walczy o potężny rynek wart 600 mln zł.

Polska marketem Europy

W tym roku 1,5 mln cudzoziemców przyjedzie do nas na zakupy - pisze "Rzeczpospolita". To o pół miliona mniej niż w 2006 r., ale ich wydatki będą dużo wyższe niż przed kilkoma laty

Aster wchodzi w komórki

Aster, jeden z największych w kraju operatorów kablowych, spróbuje swoich sił w telefonii komórkowej. Nową usługę kieruje przede wszystkim dla swoich klientów i liczy na to, że zwiększy ona ich lojalność wobec firmy - donosi "Gazeta Wyborcza".

Wyprodukujemy benzynę z węgla

Rosnące ceny paliw sprawiły, że na całym świecie przyśpieszają prace nad nowymi źródłami energii. Nowych rozwiązań chce szukać także nasz resort gospodarki. Do października ma powstać studium opłacalności budowy w Oświęcimiu fabryki produkującej paliwa płynne z węgla - informuje "Polska".

Akcyza - nowy firmowy znak PiS

Walka o obniżenie akcyzy na paliwa w najbliższym czasie ma stać się znakiem firmowym PiS - twierdzi "Dziennik". Ewentualny spadek ceny benzyny ma stać się sztandarowym sukcesem opozycji.

Wojna w ubezpieczeniach

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą stosować coraz wymyślniejsze chwyty, by przyciągnąć do siebie klientów. Na tańsze polisy OC nie ma jednak co liczyć. Mniej zapłacimy za to za autocasco - przekonuje "Gazeta Wyborcza".

Polska śmietniskiem Europy Zachodniej?

Nie spalarnie odpadów, tylko "zakłady odzyskiwania energii" - tak zarządził Parlament Europejski. Zdaniem obrońców środowiska otworzy to drogę do transportu śmieci z bogatszych krajów Europy do Polski.

Kopernik poszedł za  2 mln dol.

Ponad dwa miliony dolarów wylicytowano za dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". W nowojorskim domu aukcyjnym Christie's pod młotek poszedł egzemplarz tego dzieła, wydany drukiem w XVI wieku w Norymberdze.

Szwecja: Czyste kominy

Dzięki zastosowaniu urządzeń oczyszczających najnowszej generacji Skandynawom udało się osiągnąć rekordowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla - poinformował we wtorek fiński koncern Fortum i norweski Sargas.

Powodzi nam się coraz lepiej...

W ostatnich latach znacznie poprawiła się sytuacja materialna Polaków - wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej. Tymczasem - jak podaje Pentor - nasze nastroje są coraz gorsze.

Koniec książki telefonicznej?

Wraz z czerwcowym rachunkiem telefonicznym klienci TP otrzymają do wypełnienia oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację danych teleadresowych. W Ogólnokrajowym Biurze Numerów oraz Ogólnokrajowym Spisie Abonentów udostępniane będą wyłącznie informacje o numerach tych klientów, którzy wyrazili na to pisemną zgodę.

GE Money bierze BPH

GE Money sfinalizował transakcję przejęcia Banku BPH i jeszcze w tym tygodniu zamierza nabyć 49,9 proc. udziałów w BPH TFI. Wartość obu transakcji wyniesie łącznie 625,5 mln euro - poinformował GE Money we wtorek w komunikacie.