Najnowsze

Najnowsze

Lepsze wolne w Trzech Króli, niż 1 maja

Wbrew protestom wielu polityków, Polacy chcą mieć dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli. Co więcej, chętniej nie poszliby do pracy właśnie tego dnia, niż 1 maja - w Święto Pracy - wynika z sondażu TNS OBOP na zlecenie "Dziennika". Platforma Obywatelska obiecuje przedyskutować tę kwestię.

Żeby puszcza była puszczą

Plany budowy gigantycznej bazy paliw w Puszczy Białowieskiej obiegły media 20 września. Rosyjski koncern Łukoil chce postawienia tam 20 zbiorników na benzynę, gaz i olej. Ekolodzy alarmują, że dojdzie do dewastacji najstarszego lasu Europy.

UE znów tnie ceny roamingu

Unia Europejska znów się bierze za obniżanie cen w komunikacji międzynarodowej, czyli za roaming. Według nowych ustaleń sms nie może kosztować więcej niż 11 eurocentów. Obcięte zostaną także ceny rozmów - informuje "Rzeczpospolita".

W Polsce gra się więcej niż w Vegas

Automaty, ruletka, zakłady - Polacy uwielbiają hazard. W 2008 roku na tę zgubną namiętność wydamy 17 mld złotych. To więcej niż roczny zarobek wszystkich kasyn w Las Vegas - donosi "Puls Biznesu".

Tirowcy znów zablokują drogi?

Trzy miesiące po ogólnopolskich protestach kierowcy ciężarówek znów grożą strajkiem - informuje "Rzeczpospolita". Na biurko premiera trafił już list z dziesięcioma postulatami Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Balcerowicz: To jeszcze nie krach kapitalizmu

- Gospodarka amerykańska była jak zawodnik, który bierze doping. Na dłuższa metę tak się nie da - tak kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych tłumaczy Leszek Balcerowicz. Były minister finansów uspokoił w wywiadzie dla "Dziennika", że system światowy nie jest zagrożony. - To nie krach kapitalizmu - stwierdził.

Resorty nie chcą pieniędzy z UE?

Aż 60 proc. konkursów w ramach unijnych programów "Innowacyjna gospodarka" oraz "Infrastruktura i środowisko" nie rozpoczęło się zgodnie z ogłoszonym w lutym harmonogramem. Opóźnienia sięgają nawet dziewięciu miesięcy - pisze "Rzeczpospolita". Tylko resort nauki walczy o swoje.

"To wolny rynek, ale nie wolna amerykanka"

- Paniki w Polsce nie było - stwierdził w "Poranku" TVN24 prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski, komentując stan polskiego rynku finansowego, tuż po wielkim krachu największych instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych. - Przechodzimy przez kryzys finansowy bez wielkich strat - uspokajał Sobolewski.

Rosyjska baza paliwowa w Puszczy Białowieskiej?

- Nie można dziś przesądzić, czy powstanie u nas baza Łukoilu - powiedział w TVN24 wójt gminy Narewki Mikołaj Pawlicz. - Ale gdyby do tego doszło, nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego. Mamy już trzy bazy z propanem-butanem - dodał. Ekologów to jednak nie przekonuje.

Wall Street znów na sporym plusie

Piątek zakończył się na Wall Street dużymi wzrostami, po tym jak inwestorzy zaczęli masowo z powrotem lokować swój kapitał w akcjach. Optymizm zapanował po ogłoszeniu przez rząd wielomiliardowego planu pomocy dla banków.

Spadek inwestycji

10 miliardów euro - aż tyle czy tylko tyle. Zdaniem specjalistów tylko tyle wyniosą zagraniczne inwestycje w naszym kraju. To znacznie mniej niż rok temu i znacznie mniej niż dwa lata temu. Co sprawia, że inwestorzy ograniczają zakres swoich przedsięwzięć w Polsce i czy będzie to stała tendencja.

Zarobić na spadkach

A takie dni jak w ostatnim tygodniu to wymarzone czasy dla zarządzających funduszami headgingowymi które zarabiać mogą nie tylko na wzrostach ale i spadkach cen akcji.

Bezpiecznie jak w banku?

100% w ciągu dwóch lat - o tyle wzrosło zadłużenie Polaków. Banki pożyczały chętnie, nie zawsze w sposób właściwy określając zdolność kredytową klientów. Sytuacja na tyle zaniepokoiła Komisję Nazdoru Finansowego, że postanowiła wprowadzić regulacje ostrożnościowe. Czy ta decyzja może oznaczać zbliżające się kłopoty polskich banków i zdecydowaną zmianę ich polityki?

Drogie loty prezesa

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Leszek Borkowski odwiedził Chiny. I wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt, że to Borkowski kontroluje wart miliardy złotych rynek leków w Polsce, a za podróż zapłaciła firma farmaceutyczna - twierdzi "Rzeczpospolita.

UOKiK karze reklamy, które kłamią

"Darmowe połączenia każdego dnia i o każdej porze", "Darmowe rozmowy non stop", "Laptop z modemem za 1 zł" - pamiętasz te reklamy? Wszystkie wprowadzały w błąd. UOKiK nałożył właśnie wysokie kary finansowe na trzech operatorów, którzy używali nieprawdziwych haseł w swych kampaniach.

Plan dla Ameryki

Amerykański rząd kupi aktywa, których nikt kupować nie chce. Taki jest plan ministra skarbu USA Henryego Paulsona i szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke, który ma naprawić sytuacje w sektorze finansowym. Ta informacja zelektryzowała światowe rynki. Londyński indeks FTSE 100 zyskał na zamknięciu 9,33 porc.

Animacja też nie dla pedofilów

Sejm znowelizował Kodeks Karny, wprowadzając znaczące zaostrzenia dotyczące pedofili i hakerów. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, za przestępstwa ścigane przez prawo karne uznane będą m.in. rozpowszechnianie treści pedofilskich z nierzeczywistymi a wytworzonymi np. komputerowo wizerunkami dzieci, włamywanie się do systemów informatycznych czy wprowadzanie do nich wirusów.

Rosja na wysokich obrotach

Od silnego wzrostu cen akcji rozpoczęły się w piątek sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX. Obrót akcjami na tych parkietach w piątek dwa razy zawieszano po rekordowych wzrostach.

Dobry koniec, dobrego dnia na GPW

Na warszawskiej giełdzie przez cały dzień rosła wartość wszystkich indeksów - w górę poszły ceny akcji 247 spółek. Na otwarciu notowań w piątek indeks największych spółek WIG 20 wzrósł o 2,96 proc., a potem, zgodnie z tendencją na giełdach europejskich, ruszył w górę, aby zakończyć dzień na 5,6 proc. Powodem optymizmu inwestorów są środowe wzrosty indeksów w USA, które zyskały nawet ponad 4 proc. i oczekiwanie na rządowy plan ratunkowy dla sektora finansowego w USA.

Wall Street rekordowo wysoko

Na Wall Street euforia. Najważniejsze amerykańskie indeksy otworzyły się na bardzo dużych plusach i kontynuują wzrosty. Ogromny wpływ na nastroje mają zapowiedzi amerykańskiego rządu o pomocy dla inwestorów.

Cena kruszcu się kruszy

Ceny złota na giełdzie w Nowym Jorku spadły w piątek najmocniej od 28 lat w reakcji na doniesienia o planie ratunkowym dla sektora finansowego w USA - podają dealerzy. Wcześniej inwestorzy rzucili się do zakupu złota bo stracili zaufanie do rynków akcji.

USA walczą z "krótką sprzedażą"

Brytyjskie i amerykańskie urzędy regulacyjne walczą z krótką sprzedażą by ustabilizować sytuację na giełdową. Niektórzy są zdania, że to właśnie ona mogła być przyczyną błyskawicznej przeceny akcji banku Lehman Brothers, którego wycena w ciągu kilku sesji spadła o ponad 90 proc.

Benzyna powinna stanieć w przyszłym tygodniu

W efekcie obniżek cen hurtowych przez koncerny paliwowe, benzyna już od poniedziałku będzie tańsza nawet o kilkanaście groszy na litrze - uważa Ryszard Kaczmarek, prezes BM Reflex, firmy monitorującej rynek paliw.

Banki centralne znów interweniują

Europejskie banki centralne wsparły w piątek rynki finansowe zastrzykiem 90 mld USD, aby złagodzić napięcia na rynkach wywołane upadkiem amerykańskiego banku Lehman Brothers na początku tygodnia.

Alitalia nielotem?

Grupa włoskich przedsiębiorców ogłosiła, że wycofuje swą ofertę zainwestowania w upadające linie lotnicze Alitalia. Włosi jednak jeszcze nie tracą nadziei.

Kto i ile stracił na upadku Lehmana

Europejskie banki liczą straty, jakie poniosły w wyniku niewypłacalności amerykańskiego giganta Lehman Brothers. Także te notowane na warszawskiej giełdzie. UniiCredit, właściciel Pekao SA ujawnił, że posiada m.in. wyemitowane przez Lehman Brothers obligacje i certyfikaty inwestycyjne o wartości nominalnej 120 mln euro.

W Moskwie rosną ceny akcji

Od silnego wzrostu cen akcji rozpoczęły się w piątek sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX.

Idzie ratunek dla sektora finansowego

Amerykański minister skarbu Henry Paulson oraz szef Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke oświadczyli w czwartek wieczorem na nadzwyczajnym spotkaniu z kongresmanami, że rozważają możliwość przejęcia przez administrację aktywów leżących u źródeł obecnego załamania na rynkach finansowych.

Świat zwalnia, Polska zatrudnia

Gdy na Zachodzie tempo zatrudnienia maleje, to w Polsce planuje się rekrutację nowych pracowników - wynika z globalnego badania firmy doradczej Manpower.

Niezdrowe praktyki e-aptek

Klientom aptek internetowych trudno zwracać leki, choć mają takie uprawnienie. Bez kłopotów wykupią natomiast specyfiki wydawane na receptę, choć jest to formalnie zakazane - stwierdza "Rzeczpospolita".