Najnowsze

Najnowsze

Chorobowe z ZUS, a nie od pracodawcy

Resort pracy zamierza skrócić okres, w którym to firma płaci zasiłek chorobowy swego pracownika. Ma to dotyczyć tylko zatrudnionych po 50. roku życia - wynika z projektu ustawy, do którego dotarła "Gazeta Prawna".

Kryzys finansowy miesza w Noblu z ekonomii

Czy toczący się kryzys finansowy zamknie drzwi do noblowskiej nagrody w dziedzinie ekonomii przed Amerykaninem Eugenem Famą? Dotychczasowy pewniak u brytyjskich bukmacherów z Labrokes - autor tzw. hipotezy rynku efektywnego - może okazać się zbyt kontrowersyjnym laureatem. Rezultaty jego pracy dowodzące adekwatności cen papierów wartościowych ustalanych przez rynek zdają się nie przetrwać próby czasu...

Nie ubezpieczysz się od podatku Belki

Trwa bitwa legislacyjna o 19-procentowy podatek Belki. Ubezpieczyciele proponują polisy, które są sposobem na ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Jednak ministerstwo finansów próbuje znaleźć sposób na egzekwowanie go i w takiej sytuacji - i pracuje nad nowymi przepisami.

Resort finansów: Polska gospodarka bezpieczna

Rzecznik prasowy ministra finansów wydał specjalny komunika z zapewnieniem, że pomimo zaburzeń na światowych rynkach finansowych, sytuacja gospodarcza Polski jest stabilna. "Nie ma zagrożeń dla jej rynku finansowego" - stwierdza komunikat MF.

Pół miliona bezrobotnych więcej w 2009?

Polacy coraz dotkliwiej zaczynają odczuwać skutki kryzysu finansowego na rynkach zachodnich. Gospodarka zwalania, fabryki okresowo zatrzymują taśmy, a eksperci mówią o wzroście bezrobocia. - W przyszłym roku liczba osób bez pracy może wzrosnąć nawet o pół miliona - pisze "Rzeczpospolita".

NBP rzuca koło ratunkowe

- Narodowy Bank Polski jest przygotowany na to, by w razie konieczności pomóc bankom, które nie rozbudowały depozytów i mogą mieć problemy z pozyskiwaniem kapitału - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes NBP Sławomir Skrzypek. Dodaje, że w takiej sytuacji, NBP stanie się dla nich "pożyczkodawcą ostatniej szansy".

Więcej ulgi na internet?

Platforma Obywatelska chce, by w rocznym zeznaniu podatkowym odliczać wszystkie poniesione wydatki na internet, a nie tylko 760 zł, jak jest obecnie - donosi "Gazeta Prawna".

Plany ratunkowe banków już w poniedziałek

- Niemcy, Francja, Włochy "i inne kraje" przedstawią w poniedziałek po południu "jednocześnie" szczegóły własnych planów ratunkowych w związku z obecnym kryzysem finansowym - zapowiedział w niedzielę prezydent Francji Nicolas Sarkozy na zakończenie nadzwyczajnego szczytu państw grupy euro w Paryżu. Wcześniej, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stwierdził: - W obliczu bezprecedensowego kryzysu finansowego potrzebna jest nam równie bezprecedensowa koordynacja wysiłków zmierzających do jego opanowania.

Kiedy giełdy odbiją się od dna?

Czy piątkowy szczyt G7 i niedzielne spotkanie przywódców Eurolandu przyniosą receptę na światowy kryzys gospodarczy i odwrócą spadkowy trend na giełdach? Przekonamy się w nocy, gdy otworzą się azjatyckie rynki. Potem do gry wejdzie Europa, ale i tak wszyscy będą czekać na notowania w USA. Zdaniem pytanych przez portal tvn24.pl ekonomistów, przełomu oczekiwać jednak nie należy.

Na kryzys najlepsza Australia

- Jeśli jest miejsce na świecie, gdzie chcesz teraz być, jest to Australia – zapewnia rząd tego kraju. Z pewnością Antypody to dobre miejsce dla posiadaczy sporych oszczędności: australijski rząd właśnie zagwarantował wszystkie depozyty.

Polacy ratują niemiecką gospodarkę

"Konsumpcyjny przełom, który może za sobą pociągnąć przełom mentalny" - tak niemiecki tygodnik "Der Spiegel" określa nowy trend polsko-niemieckich relacjach - coraz więcej Polaków przyjeżdża na zakupy do przygranicznych miast niemieckich.

Brytyjski pakiet na 35 miliardów funtów

Brytyjski rząd ustalił pakiet pomocy dla czterech banków o wartości 35 miliardów funtów - donosi "Sunday Times". Państwo ma stać się głównym akcjonariuszem w co najmniej dwóch wielkich bankach - HBOS i Royal Bank of Scotland. Tymczasem brytyjski minister skarbu nazywa niedzielne spotkanie szefów państw i rządów stry euro "chwilą prawdy".

General Motors przejmie Chryslera?

Motoryzacyjny gigant General Motors i amerykański Chrysler rozmawiają o ewentualnym połączeniu - fala takich doniesień przetacza się przez zachodnie media. Rozmowy mają być toczone już od miesiąca, ale wciąż nieustalone pozostają szczegóły ewentualnej fuzji. Żadna ze stron nie potwierdza oficjalnie tych doniesień.

W weekend hamburgery nie dla Wenezuelczyków

Wenezuelskie władze nakazały zamknięcie wszystkich lokali sieci McDonald's. Zakaz obowiązuje na 48 godzin, a powodem jego wprowadzenia według władz są nieprawidłowości podatkowe, jakich miała się dopuszczać sieć.

W upadających bankach luksusu wciąż nie zbywa

Francusko-włoski bank Dexia przed kilkoma dniami omal nie zbankrutował - od upadłości uratowała go jedynie pomoc trzech rządów, pochodząca oczywiście z publicznych pieniędzy. To jednak nie przeszkodziło jego szefom w zorganizowaniu luksusowe przyjęcie na 200 osób w najdroższym hotelu Monako...

Portfele oligarchów chudsze o 230 mld dolarów

Światowy kryzys gospodarczy uderza nie tylko w finanse maluczkich, tracą też największe rekiny światowej finansjery. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia bajecznie bogaci rosyjscy oligarchowie stracili 230 mld USD na krachu londyńskiej giełdy i na spadkach w Moskwie donosi "The Times".

Niewielki spadek w USA zamiast wielkiej rzezi

Zamiast spodziewanej przez wszystkich koszmarnej rzezi - tylko lekki spadek głównego indeksu giełdy przy Wall Street. Gdy Dow Jones w ciągu pierwszych pięciu minut handlu stracił 697 punktów, inwestorom wydawało się, że spadki nie mają dna. Ale to był dopiero początek emocji. Bo indeks w ciągu sesji zmieniał wartość o ponad 1000 punktów. Na zamknięciu wzrósł natomiast technologiczny Nasdaq.

Kup Islandię na eBay

Jedni w panice walczą o odzyskanie funtów zainwestowanych na islandzkich lokatach, inni pogodzili się z ich stratą i wystawiają Islandię na sprzedaż. Gdzie można ją kupić? Na portalu aukcyjnym eBay. Przyszli posiadacze północnoatlatyckiej wyspy - przygotujcie się na wydatek przekraczając funt kłaków.

"Trzymam w funduszu i śpię spokojnie"

Gdzie jest dno? Dno jest jeszcze grząskie. Stabilizacja powinna jednak nadejść za kilka tygodni - ocenia w "Faktach po faktach" sytuację na zagranicznych rynkach finansów Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była prezes Narodowego Banku Polskiego radzi posiadaczom dużych oszczędności - Warto mieć pieniądze rozproszone w kilku bankach. Wtedy nasze pieniądze będą bezpieczne - tłumaczy.

Wraca epoka taniej ropy?

Cena ropy spadła o prawie 9,5 dolara za baryłkę, osiągając najniższy od trzynastu miesięcy poziom. Powód? Świat ogarnął niepokój o przyszłość rozwoju gospodarczego i tym samym o popyt na surowce energetyczne. Spadają również ceny innych surowców; jedynie złoto pozostaje bezpieczną inwestycją.

Chcesz kredyt? Śpiesz się!

- Polskie banki są wypłacalne, ale z powodu kryzysu finansowego na świecie na pewno więcej będzie kosztować pożyczanie pieniędzy - tłumaczył w TVN CNBC Biznes przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. To zła wiadomość dla klientów banków. Oznacza, że oprocentowanie kredytów będzie wyższe.

Jest nowy prezes KRUS

Henryk Smolarz, do tej pory wiceprezes Agencji Rynku Rolnego został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Krew na parkietach w Europie

Londyn, Paryż, Frankfurt, Madryt, Stambuł - na głównych europejskich giełdach w piątek po raz kolejny notowano znaczne spadki. Najważniejszy europejski indeks - giełdy w Londynie - spadł prawie o 8,5 proc.

Panika na warszawskiej giełdzie - gdzie jest dno?

Nikt nie wie gdzie jest dno. Wszyscy sprzedają akcje, bo boją się, że dno jest jeszcze niżej - tłumaczy przyczyny paniki na warszawskiej giełdzie główny ekonomista BPH Ryszard Petru. Piątek stał pod znakiem jednej z najgorszych sesji w historii notowań pod względem poziomu spadków. Główny indeks WIG 20 spadł poniżej psychologicznej bariery 2.000 pkt i znalazł się na najniższym poziomie od czerwca 2005 roku. To nie koniec łamania psychologicznych barier. Indeks dużych spółek o 15.27, czyli na godzinę przed końcem handlu spadał o 13,39 procent. Dno osiągnął na poziomie 1.877,6 pkt. Na koniec sesji się podniósł i zakończył notowania spadkiem o ponad 8 proc.

Spekulacyjny atak na złotego?

W nocy z czwartku na piątek wartość polskiej waluty nerwowo spadła w dół do poziomów nie notowanych od dawna. - To normalne zjawisko, spowodowane sytuacją na światowych rynkach. W przypadku zawirowań finansowych inwestorzy w pierwszej chwili wycofują gotówkę z krajów o największym ryzyku, do których zalicza się także Polska - uspokaja w rozmowie z tvn24.pl makler Tomasz Porada.

NBP rzuca koło ratunkowe?

Narodowy Bank Polski szuka sposobów złagodzenia panicznych nastrojów na rynku finansów i kieruje "pakiet zaufania" do sektora bankowego. - Podwyższenie gwarancji na depozyty ustabilizuje sytuację banków w Polsce - tłumaczą autorzy pakietu.

Polska gospodarka jednak osłabnie

Analitycy banku Merrill Lynch (ML) obniżyli w piątek swoją prognozę PKB dla Polski za 2009 r. do 3,3 proc. z 4,0 proc. Skorygowali również w dół swoją prognozę za 2008 r. - do 4,9 proc. z 5,3 proc. Rząd w przedstawionym niedawno Sejmowi budżecie założył, że PKB wzrośnie w przyszłym roku o 4,8 proc.

"Pokonamy kryzys i złapiemy tych, którzy na nim zarabiają"

- Mamy narzędzia, aby pokonać ten kryzys i go pokonany - zapewnił na specjalnie zwołanej konferencji prezydent USA George W. Bush, po tym, jak nowojorska giełda otworzyła się rekordowymi spadkami. Uprzedził równocześnie: są inwestorzy, którzy korzystają na kryzysie.

"To już nie wyprzedaż, to regularna panika"

- To już nie wyprzedaż, to regularna panika - tak wygląda sytuacja na giełdzie w Nowym Jorku według Piotra Milewskiego, korespondenta Radia Zet. Sytuacja jest bardzo zła, a Obama i McCain nic na ten temat nie mówią, bo po prostu nie wiedzą, co powiedzieć. Zdaniem Zbigniewa Jakubasa z Polskiej Rady Biznesu, USA zasłużyły sobie na taki los.

Złoty nerwowy jak nigdy

W nocy coraz bardziej nerwowo robiło się z polską walutą - jej wartość spadała do poziomów nie notownych od dawna. Zaraz zareagował na to NBP: osłabienie krajowej waluty nie ma podstaw w fundamentach polskiej gospodarki - napisał w komunikacie. Według wiceminister finansów, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, to efekt czynników psychologicznych, a takie wahania w sytuacji płynnego kursu są czymś zupełnie normalnym.