Najnowsze

Najnowsze

Podwyżki nadal oczekiwane

Połowa pracowników ma wyższe pensje niż przed rokiem. W tym roku średnia płaca ma dalej rosnąć. A w 2009 roku wzrost wyniesie kolejne 8 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Sport biznesowi śmierdzi

Sponsorzy mają dość korupcyjnego smrodu w polskiej piłce nożnej - alarmuje "Puls Biznesu". I donosi, że inwestorzy chcą wycofać się z finansowania futbolu.

Rozliczamy dochody z zagranicy

Większość Polaków, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych, po powrocie do kraju ma wątpliwości, czy dochody zza granicy należy rozliczyć w Polsce. Wszelkie niejasności w programie "Twój Brat PIT" wyjaśnia Marek Jarocki, doradca podatkowy z firmy Ernst & Young.

Rozliczamy się z fiskusem

Czy Polacy pracujący za granicą muszą rozliczać się z polskim fiskusem, jeśli nie uzyskali w kraju żadnych dochodów? Na te i inne pytania nurtujące Polaków pracujących poza granicami kraju odpowiadała na antenie TVN CNBC Biznes, Maria Kukawska z Accreo Taxand. Naszego eksperta zapytaliśmy także o to, jaki PIT złożyć i po jakim kursie opodatkować dochody, gdy pracowaliśmy w Stanach Zjednoczonych.

Elektrośmieci

Za wyrzucenie sprzętu na śmietnik grozi kara nawet do 5 tysięcy złotych. Zgodnie z prawem należy go zutylizować. Tylko gdzie? Za prowadzenie punktów przyjęć elektrośmieci odpowiedzialne są powołane przez producentów sprzętu specjalne organizacje. Elektrośmieci można oddać za darmo, ale taki "punkt zbierania" nie funkcjonuje za darmo. Finansują go producenci sprzętu. Taka przynajmniej jest wersja oficjalna. Jak jest naprawdę?

Czas reprywatyzacji?

Wiele domów - jak choćby te w Warszawie - od prawie 60 lat nie należy do prawowitych właścicieli. Komunistyczne władze PRL pozbawiły tysiące ludzi prawowitego majątku. Obecny rząd chce te krzywdy wreszcie naprawić - choć nie wie jeszcze jak. Resort skarbu bardziej skłania się jednak ku wypłacie rekompensat za część - nie mniej niż 20% - utraconego majątku, niż ku zwrotowi w całości. Argumentem jest równe potraktowanie wszystkich wywłaszczonych. Takie rozwiązanie od razu wzbudza jednak kontrowersje - bo nie wiadomo na jakiej podstawie wyliczyć kwotę odszkodowania. Jakie są inne problemy przy ustawie reprywatyzacyjnej?

Gogle pomogą ci w znalezieniu kluczy

Gogle, które widzą to najnowszy wynalazek japońskich naukowców. - Jeżeli nie masz pojęcia gdzie położyłeś telefon czy okulary, to gogle pomogą w ich znalezieniu. Wystarczy wprowadzić nazwę przedmiotu, którego się szuka - wyjaśnia prof. Tatsuda Harada z Uniwersytetu w Tokio.

Telewizja w komórce pod koniec roku

Prawdopodobnie pod koniec roku będziemy mogli korzystać z telewizji w komórce. - W połowie maja ogłosimy przetarg na operatora mobilnej telewizji. Szacujemy, że może on zostać rozstrzygnięty po wakacjach - powiedział Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Intercity na giełdę

PKP Intercity chce się rozwijać, dlatego zamierza zadebiutować na giełdzie - oświadczył prezes spółki Czesław Warsewicz. Według niego, miałoby to nastąpić w połowie 2009 r. lub najpóźniej w trzecim kwartale przyszłego roku.

Szef FED ostrzega przed recesją

- W pierwszym półroczu gospodarka USA może się skurczyć - przyznaje po raz pierwszy szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke.

Pracodawcy upomną się o pracowników po pięćdziesiątce?

Do 2013 r. około 700-800 tys. osób po 50 roku życia będzie mogło wrócić na rynek pracy - zapowiada szef zespołu doradców strategicznych premiera Michał Boni. I dodaje, że umożliwi to program "Solidarność pokoleń 50+", nad którym pracuje rząd.

Za mało rąk do pracy w supermarketach

Pracownicy super i hipermarketów spędzają w pracy nawet 14 godzin dziennie. Nadgorliwość? - Raczej brak pracowników - wyjaśniał w TVN CNBC Biznes Piotr Wojciechowski z Głównego Inspektoratu Pracy.

Jak złożyć e-deklaracje?

Jakie formalności trzeba spełnić, by móc składać deklarację podatkową przez internet? Okazuje się, że zanim złożymy e-deklarację, musimy najpierw zanieść konkretne wnioski dokumenty do Urzędu Skarbowego. W kolejnej odsłonie "Twojego Brata PIT-a" pytaliśmy także o możliwość odliczenia ulgi internetowej.

Byli prezesi Stoczni Szczecińskiej uniewinnieni

Sąd okręgowy w Szczecinie uniewinnił wszystkich siedmiu byłych prezesów spółki Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, oskarżonych o narażenie firmy na ponad 60 mln zł. strat. Sąd nie dopatrzył się, by przekroczyli oni uprawnienia. Największy proces gospodarczy w Polsce trwał ponad trzy lata.

Aż 74 chętnych do zarządu PKO BP

Do PKO BP wpłynęło 113 aplikacji złożonych przez 74 kandydatów na stanowisko prezesa i siedmiu wiceprezesów zarządu - poinformował bank.

Uwaga na zabawki z magnesami!

Blisko 4,5 tysiąca zabawek Mega Brands z magnesami może zagrażać bezpieczeństwu dzieci. Polski dystrybutor powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o akcji wycofywania ze sprzedaży: klocków, zwierzątek i ludzików.

Streżyńska straszy operatorów komórek

15 groszy za minutę połączenia - do takiej ceny UKE chce w ciągu 2 lat obniżyć ceny połączeń między operatorami - zapowiedziała w TVN CNBC prezes UKE, Anna Streżyńska. To od cen połączeń interkonektowych zależy, ile klienci płacą za rozmowę z klientami innych sieci.

Będzie więcej terenów pod nowe domy

Na gruntach rolnych w miastach będzie można budować, a nie, jak obecnie, siać pietruszkę. Resort infrastruktury pracuje nad zmianami w tej sprawie - informuje "Rzeczpospolita".

E-deklaracja sposobem na rozliczenie

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, z fiskusem można rozliczyć się również przez internet. W takim wypadku należy zadeklarować chęć złożenia cyfrowej deklaracji i uzyskać możliwość składania elektronicznego podpisu. O wadach i zaletach e-deklaracji mówiła w programie "Twój brat PIT" Anna Litwin z BDO Numerica.

Pawlak: Podatek Belki ma się dobrze

Co ze zniesieniem podatku Belki? - Na decyzje w tej sprawie duży wpływ ma obecnie minister finansów, który zwraca uwagę na przywracanie równowagi budżetowej - twierdzi w rozmowie z "Parkietem" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Netzel pozwolił zarobić własnej spółce

Powszechny Zakład Ubezpieczeń wynajął od spółki Dalmor budynek w lutym 2007 roku. Decyzję podjął ówczesny szef PZU Jaromir Netzel. W tym samym czasie zasiadał w radzie nadzorczej gdyńskiej spółki - podaje "Rzeczpospolita"

Rządowi Tuska spieszy się z reprywatyzacją?

Do końca roku ma być gotowa ustawa o reprywatyzacji - donosi "Dziennik". Rząd chce oddać sprawiedliwość potomkom Polaków, którzy stracili majątki w wyniku wojny i w okresie stalinizmu - pisze gazeta. Jak podkreśla, ustawa da im nie mniej niż 20 proc. wartości utraconej własności.

Błędy w PIT-ach

Wypełnianie zeznań rocznych do dziecinnie prostych nie należy. Potwierdzają to błędy popełniane przez podatników - mylone są adresy zameldowania i zamieszkania, stare i nowe formularze, zakres ulg rodzinnych, ulgi internetowe. Kolejny duży problem to przekazywanie - na nowych zasadach - 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. A błędy w zeznaniach trzeba poprawić, bo inaczej czeka nas postępowanie karno-skarbowe...

Inflacja w Polsce rośnie

Nawet najlepsze zabezpieczenia w bankach nie chronią naszych pieniędzy przed inflacją - czyli stopniową utratą ich wartości. Inflacja w Polsce rośnie od kilkunastu miesięcy. Droższe paliwa, żywność, droższa energia w naszych domach i równocześnie wzrost płac - to wszystko powoduje, że ceny ogółem idą w górę. Dlatego ekonomiści nie pozostawiają nam złudzeń - za kilka miesięcy ceny wzrosną jeszcze bardziej. Jaka jest jedyna pozytywna wiadomość związana z rosnąca inflacją? Nadwyżka w budżecie...

Koniec strajku w BCT

Osiem godzin trwały negocjacje w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym (BCT) w Gdyni. Zakończyły się jednak sukcesem - a wraz z nimi trwający od 13 dni strajk załogi.

"Sport" w rękach Springera

Jeden z najdłużej wydawanych w Polsce tytułów - katowicki dziennik "Sport" - został kupiony przez Axel Springer Polska. Dotychczasowy właściciel uzasadnia sprzedaż potrzebą doinwestowania tytułu.

Polsat24 ma koncesję

Całodobowy kanał informacyjny Polsat24 jest gotowy do startu. We wtorek KRRiT przyznała stacji koncesję na nadawanie.

Prawie perpetuum mobile na ulicach Poznania

Na ulice Poznania wyjedzie pierwszy w Polsce autobus z napędem hybrydowym. Pojazd z elektryczno-dieslowskim silnikiem w dziewiczą podróż ma wyruszyć pod koniec października.

Brown nie chce ograniczać imigrantów

Nie będzie rocznego limitu imigrantów dopuszczanych na brytyjski rynek pracy. Taki pomysł odrzucił premier Gordon Brown. Według niego w 2006 roku imigranci wnieśli do brytyjskiej gospodarki 6 mld funtów.

Sony oskarżone o piractwo komputerowe

Sony - firma znana dotychczas z tego, że ostro potępiała piratów komputerowych, sama została przyłapana na nielegalnym używaniu programów. Mała francuska firma zapowiedziała, że oskarży giganta o korzystanie z programu bez licencji.