Najnowsze

Najnowsze

Rośnie produkcja aut w Polsce

Od początku tego roku do końca września wyprodukowano w Polsce 559 607 samochodów osobowych i dostawczych, o 5,8 proc. (30 798 sztuk) więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, informuje instytut Samar.

"Polska" rusza 15 października

15 października zadebiutuje nowy ogólnopolski dziennik "Polska" - poinformował w poniedziałek wydawca tytułu, Grupa Wydawnicza Polskapresse.

Litewski minister o polskich żądaniach

Minister gospodarki Litwy Vytas Navickas uważa, że uzależnianie przez Polskę rozpoczęcia budowy mostu energetycznego od ilości energii elektrycznej z elektrowni w Ignalinie jest taktyką negocjacyjną. W ubiegłym tygodniu polski minister gospodarki powiedział, że nasz kraj oczekuje około 1000 - 1200 megawatów mocy.

Nie smakuje - to oddawaj

Coop - druga co do wielkości norweska sieć handlowa wprowadziła niecodzienną zasadę. Klient, któremu nie przypadł do gustu kupiony w niej produkt spożywczy, może liczyć na zwrot pieniędzy bez żadnego tłumaczenia.

Kolejny strajk Królewskiej Poczty

Pracownicy poczty w Wielkiej Brytanii po fiasku weekendowych rozmów z kierownictwem kontynuują rozpoczęty w czwartek strajk. Protest potrwa do wtorku włącznie, ale jeśli spór o płace i reformę poczty nie zostanie rozwiązany, związkowcy zapowiedzieli kolejne strajki po 15 października.

Partyjne pieniądze odpychają

Czas kampanii wyborczej to żniwa dla branży reklamowej. Agencje wymyślają spoty i hasła, domy mediowe rezerwują nośniki reklamowe, których właściciele mają problem z upchnięciem materiałów, a to wszystko w strumieniu pieniędzy. Po prostu sielanka. Niestety nie w Polsce.

BBC szturmuje polskie telewizory

BBC Global Channels przygotowuje się do wielkiej ofensywy poza rodzimą Wyspą. Cel nr 1 - Polska. Już od grudnia pojawią się cztery nowe programy BBC.

Pomoc nadciągnie zza Wielkiego Muru

Ministerstwo Pracy idzie coraz dalej w otwieraniu rynku pracy. Jak dowiedział się "Dziennik", w resorcie dobiegają końca prace nad przepisem znacznie ułatwiającymi zatrudnienie cudzoziemców. Azjatyccy budowlańcy już są w drodze do Polski.

Młode szwaczki bronią na Chińczyków

Konfekcjonerki odzieży zamiast szwaczek - taka zmiana nazwy ma wg producentów odzieży unowocześnić branżę, aby przyciągnąć do niej młodych ludzi. Brak pracowników jest bowiem głównym problemem firm, które mogą przebierać wśród klientów.

Karkosik musi wykręcić numer

Przed Centernetem, spółką która wygrała przetarg na budowę nowej sieci telefonii komórkowej, stoi spore wyzwanie. Firma giełdowego potentata Romana Karkosika musi się bowiem przebić z produktem, który teoretycznie każdy już ma.

Czesi biją się o polskich pracowników

Największe czeskie fabryki takie jak: Skoda, Lego i Nestle biorą polskich pracowników w ciemno. Zasypują Śląsk ofertami pracy, a Polacy chętnie je przyjmują. Codziennie do pracy do Czech wyjeżdża kilkanaście zorganizowanych grup - pisze "Dziennik Zachodni".

Drewno drożeje, producenci mebli uciekają na wschód

Nawet o 20-25 proc. więcej zapłacą w przyszłym roku tartaki i firmy meblarskie za drewno. Niektóre koncerny już teraz przenoszą się za granicę, a małym firmom zajrzało w oczy widmo bankructwa - pisze "Rzeczpospolita".

Polskie targi pracy w Belgii

Na zagranicznym rynku pracy Polacy nadal w cenie. W Brukseli zorganizowano specjalne targi pracy, przeznaczone tylko dla naszych rodaków. Miały one im pomóc znaleźć legalne zatrudnienie.

"Nie pracuje tylko ten, kto nie chce"

Po raz pierwszy od czterech lat stopa bezrobocia na Mazowszu osiągnęła jednocyfrowy wynik - informuje Wojewódzki Urząd Pracy. Najniższa stopa bezrobocia była w Warszawie - jedynie 3,6 proc. Takie bezrobocie uznaje się za naturalne.

Cudzoziemcy wykupują polskie domy

Nowy trend na polskim rynku nieruchomości. Zagranicznych inwestorów indywidualnych, zastępują gigantyczne instytucje finansowe, które wykupują nie pojedyncze lokale, a całe apartamentowce - donosi "Rzeczpospolita".

Banki: kupujcie w internecie!

Instytucje finansowe zachęcają Polaków do zakupów w internecie. Banki upowszechniają użycie dodatkowych zabezpieczeń oraz form płatności, dostępnych także dla osób nie posiadających kart płatniczych.

Szykuje się podział TP SA

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje projekt, dzięki któremu mogą spaść ceny połączeń realizowanych przez TP SA. Starania UKE popiera Komisja Europejska, ale przeciwna jest TP SA.

Komisja śledcza: Borowski, Kołodko i Osiatyński winni

Bankowa komisja śledcza za nieprawidłowości w prywatyzacji Banku Śląskiego obarcza odpowiedzialnością byłych ministrów finansów: Jerzego Osiatyńskiego, Marka Borowskiego i Grzegorza Kołodko – pisze "Wprost", powołując się na raport z prac śledczych.

Zakończył się strajk niemieckich kolejarzy

Przez trzy godziny w piątek trwał strajk pracowników niemieckiej kolei, którzy domagają się 30 proc. podwyżek. Nie działała kolej podmiejska i szybka kolej miejska - główny środki transportu w największych aglomeracjach Niemiec. Sąd pracy w Chemnitz zakazał natomiast przeprowadzenia strajku w ruchu dalekobieżnym i towarowym.

155 mln dolarów za Gadu-Gadu

Południowoafrykańska grupa Naspers przejmie Gadu-Gadu. Za warszawską spółkę - znaną z najpopularniejszego na polskim rynku komunikatora internetowego - oferuje 23,5 zł za akcję. Razem to dokładnie 155 mln dolarów.

Kryzys w kontaktach Warszawa-Wilno?

Minister gospodarki Piotr Woźniak, który przebywa na delegacji w Wilnie, wbrew planom, niespodziewanie nie spotkał się z premierem Gediminasem Kirkilasem i prezydentem Valdasem Adamkusem.

Praca dla Polaków także w Luksemburgu

1 listopada nastąpi pełne otwarcie rynku pracy dla Polaków w Luksemburgu - poinformowała ambasada tego państwa Polsce. W komunikacie prasowym zaproszono polskich pracowników do Luksemburga.

TS odroczył sprawę Wąsacza

Trybunał Stanu odroczył bez podania nowego terminu rozprawę przeciwko b. ministrowi skarbu Emilowi Wąsaczowi. Wniosek o odroczenie złożyła obrona. Oskarżenie przychyliło się do tego wniosku.

Włoski rząd walczy z dorosłymi bobasami

"Duże bobasy" - tak podczas debaty budżetowej określił dorosłych ludzi, którzy mieszkają jeszcze z rodzicami włoski minister finansów Tommaso Padoa Schioppa. Rząd chce wprowadzić ulgi podatkowe dla tych, którzy zdecydują się opuścić dom rodzinny.

Prezydent zatwierdził podwójną ulgę na dzieci

Prezydent Lech Kaczyński podpisał znowelizowaną we wrześniu ustawę o podatku PIT, wprowadzającą tzw. podwójną ulgę na dzieci. Rodzice będą mogli odliczyć od podatku 1145 zł na każde dziecko.

KE może ukarać Polskę

Polska wciąż nie wykonała wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. zwrotu akcyzy za importowane z krajów UE samochody. Maciej Brzeziński, który wygrał z Polską sprawę przed ETS-em zapowiedział w TVN CNBC Biznes, że tym razem złoży skargę do Komisji Europejskiej.

Gazprom wraca do negocjacji z Ukrainą

Rosyjski koncern Gazprom poinformował, że będzie kontynuował rozmowy z Ukrainą, mimo wcześniejszych informacji, że negocjacje zostały zerwane. Chodzi o zapowiedź ograniczenia dostaw surowca, jeśli Kijów nie spłaci 1,3 miliarda dolarów długu za poprzednie dostawy.

Most energetyczny może się opóźnić

- Jeśli Polska nie otrzyma 1000-1200 megawatów mocy z elektrowni w Ignalinie, to projekt tzw. mostu energetycznego między Polską a Litwą opóźni się - uważa minister gospodarki Piotr Woźniak.

Mamy 160 mln nadwyżki budżetowej

Po dziewięciu miesiącach budżet zanotował około 160 mln zł nadwyżki, wobec planowanego deficytu w wysokości 18,55 mld zł. Według wiceminister finansów Elżbiety Suchockiej-Roguskiej, jest to efekt przede wszystkim niewydatkowanych środków.