Dwanaście milionów nowych komputerów zostało "porwanych" i wbrew woli swych prawowitych właścicieli wykonuje zadania zlecone przez cyber-przestępców - podaje zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym firma McAfee w cytowanym przez BBC raporcie.
Autorzy opracowania zwracają uwagę, że liczba nowych komputerowych "zombie" wzrosła o połowę w porównaniu z podobnym okresem sprzed roku. Według nich najwięcej, bo aż 18 procent zainfekowanych komputerów mają Amerykanie, wyprzedzając Chiny, gdzie 13 procent maszyn jest w dyspozycji "porywaczy".
Jednocześnie firma Deloitte Touche Tohmatsu zwraca uwagę na coraz większe ekonomiczne zagrożenie, stwarzane przez opanowane przez cyber-przestępców komputery. - Nasza gospodarka, najważniejsze elementy infrastruktury, wiele z naszych militarnych operacji - wszystko to zależy od niezakłóconego funkcjonowania Sieci - mówi BBC generał Keith Alexander z amerykańskiej National Security Agency (NSA), który kieruje też specjalna komórką do zwalczania cyber-przestepczości, powołana niedawno w Pentagonie.
Generał porównuje znaczenie do swobody i bezpieczeństwa działania w cyber-przestrzeni do swobody żeglugi po morzach w w XIX wieku i dostępu do przestrzeni powietrznej w XX wieku. Zauważa on jednocześnie, że USA powinny być gotowe do prowadzenia ofensywnych i obronnych operacji wojskowych operacji w cyber-przestrzeni.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu