Najnowsze

Najnowsze

Podatek Religi do likwidacji

Spowodowałeś wypadek - zapłacisz za leczenie ofiary sam, lub ze swojego ubezpieczenia. Zamiast ryczałtowego Podatku Religi (czyli 12 procent zebranej składki OC) - indywidualne rozliczanie kosztów leczenia każdej ofiary wypadku drogowego - taką rewolucję szykuje rząd.

Amerykanie powiercą na brzegu

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała ustawę znoszącą zakaz eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego znajdujących się na przybrzeżnym szelfie u wybrzeży kraju. Ustawa obejmuje wybrzeża Atlantyku, Zatoki Meksykańskiej, jak i Pacyfiku.

Amerykański rząd ratuje AIG

American International Group (AIG) otrzyma 85 mld dolarów pożyczki - ogłosiła we wtorek wieczorem czasu waszyngtońskiego amerykańska Rezerwa Federalna (Fed). Rząd przejmie 79,9 proc. udziałów w AIG - głosi komunikat.

Wall Street podnosi się z kolan?

Wall Street odrabia straty po tąpnięciu. Dzięki znacznym zwyżkom głównych indeksów, z jakimi została zamknięta wtorkowa sesja nowojorskiej giełdy, nieco poprawiły się nastroje inwestorów.

WIG20 runął w ostatnich sekundach sesji

Po krwawym poniedziałku wtorek na warszawskim rynku zakończył się także dramatycznie. Przed otwarciem notowań w USA WIG20 tracił już ponad 3 proc., jednak gdy amerykańskie indeksy na początku notowań nie poleciały na łeb na szyję, spadki na warszawskim parkiecie zaczęły się zmniejszać. Ale w ostatnich sekundach handlu WIG20 znów runął.

Zawał w krwiobiegu światowych finansów

Całkowity zawał dotknął krwiobieg światowych finansów. Banki na rynku w Nowym Jorku przestały sobie nawzajem pożyczać pieniądze, a stawki depozytów jednodniowych (overnight) wzrosły niemal dwukrotnie z 3,33 proc. w poniedziałek do 6,44 proc. we wtorek. Powodem jest całkowita utrata zaufania do siebie nawzajem po wniosku o bankructwo zgłoszonym przez bank Lehman Brothers.

Fed nie zmienił stóp w USA

Amerykański bank centralny Fed nie zmienił podstawowych stóp procentowych w USA, a najważniejsza z nich wynosi nadal 2 proc. Ekonomiści myśleli, że Fed obniży stopy, żeby uspokoić sytuację na rynkach finansowych. Inwestorzy zaczęli natychmiast wyprzedaż akcji.

Prezes NBP przełknie euro w 2011 r.

2011 rok powinien być rokiem spełnienia kryteriów ekonomicznych i pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej wejścia Polski do strefy euro - oświadczył premier Donald Tusk we wtorek po spotkaniu z ministrem finansów, prezesem NBP i członkami Rady Polityki Pieniężnej. Po jego wypowiedzi złoty umocnił się w stosunku do euro o 1,3 procent.

Ropa w dół, giełda w dół Panika w Moskwie

Panika na moskiewskiej giełdzie. Indeks giełdy Micex, zamknął się na poziomie 881,17 punktu po spadku o 17,45 proc. najniższego do trzech lat, a RTSI spadł o 11,47 proc do 1.131,12 punktu. W ciągu dnia Micex zawiesił na godzinę obrót akcjami. To skutek kryzysu finansowego w USA i spadających na łeb na szyję cen ropy. Ale także pokłosie wojny w Gruzji.

Bez paniki, to tylko... kryzys

Obecny międzynarodowy kryzys na rynku kredytów jest bezprecedensowy, ale nie należy wpadać w panikę - powiedział szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn w wywiadzie dla agencji AFP we wtorek.

Tusk zatrzymał KRUS

Rząd nie zajął się we wtorek ustawą reformującą Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którą forsuje PSL – dowiedziała się TVN CNBC Biznes. Taką decyzję miał podjąć osobiście premier Donald Tusk. Stało się tak dlatego, że minister rolnictwa Marek Sawicki pojechał do Poznania na Targi Polagra-Food i nie przyszedł na posiedzenie rządu.

Giełda w Rosji zawiesiła notowania

Handel na indeksach RTS i MICEX w Moskwie został zawieszony po gwałtownych spadkach. Także giełda w Pradze ogranicza handel, zawieszając notowanie spółki NWR z powodu spadku poniżej 20 proc.

Eksperci: polskie oddziały AIG bezpieczne

Masz ubezpieczenie na życie w AIG albo lokatę w AIG Banku - możesz być spokojny, zapewniają eksperci. Uspokajają, że polskich klientów nie dotkną problemy finansowe centrali AIG w Stanach Zjednoczonych. Tam firma szuka - bagatela - 75 miliardów dolarów.

Polska samochodową potęgą

Polska samochodowym mocarstwem Europy: samochodów produkujemy coraz więcej, samochodów kupujemy coraz więcej. Co ciekawe - te pojazdy, które wytwarzamy, niemal wszystkie trafiają za granicę.

Gaz na razie nie zdrożeje

Nie będzie podwyżki cen gazu od 1 października. Powód? Urząd Regulacji Energetyki nie zdążył do dziś podjąć decyzji o zmianie gazowych taryf. To oznacza, że podwyżka jest możliwa najwcześniej o miesiąc później.

Polecą iskry w sprawie euro?

Prezes NBP Sławomir Skrzypek twarzą w twarz z premierem Donaldem Tuskiem, a tematem rozmowy euro w Polsce w 2011 roku. Jak dowiaduje się TVN CNBC Biznes o 17 odbędzie się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej z premierem Donaldem Tuskiem.

Odszkodowania dla klientów Orange?

- Jeśli z powodu wczorajszej awarii sieci Orange ponieśliśmy jakieś straty, np. przedsiębiorca nie mógł załatwić ważnej sprawy, to możemy domagać się w sądzie odszkodowania od operatora komórkowego - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Światowym giełdom nie grozi załamanie"

- Nic strasznego się nie stało, amerykański rząd panuje nad kryzysem - uspokajał na antenie TVN24 ekonomista prof. Witold Orłowski. Przypomniał, że bankructwo banku Lehman Brothers było przewidywane, dlatego - jego zdaniem - światowym giełdom nie grozi obecnie żadne załamanie.

Fed obniży stopy?

We wtorek amerykańska Rezerwa Federalna może obniżyć podstawowe stopy procentowe, aby uspokoić sytuację na rynkach finansowych - takie spekulacje pojawiły się wśród analityków.

Czarne chmury znad USA zawisły nad Japonią

Bank Japonii ogłosił we wtorek, że skieruje 1,500 mld jenów na japońskie rynki finansowe (10 mld euro), by zapewnić ich stabilizację po ogłoszeniu bankructwa amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Tymczasem tokijska giełda spadła o niemal pięć procent.

Górnicy chcą pieniędzy

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęło się referendum strajkowe. To efekt zakończonych brakiem porozumienia negocjacji płacowych w sprawie podwyżek oczekiwanych przez związki.

Nowe szanse dla Alitalii

Pojawiło się małe światełko w tunelu: są szanse na ratunek dla Alitalii. Po rozmowach, w które zaangażowany był sam premier Włoch Silvio Berlusconi, największe związki zawodowe włoskiego przewoźnika zaakceptowały częściowo plan restrukturyzacji linii.

Gospodarka, głupcy!

Obaj kandydaci do amerykańskiej prezydentury obiecują, że po zwycięstwie w listopadowych wyborach niezwłocznie zajmą się radykalnym zreformowaniem amerykańskiego systemu bankowo-finansowego, aby uniknąć takich kryzysów jak obecny

Masakra jak po ataku z 11 września

Wniosek o ochronę przed wierzycielami zgłoszony do sądu w poniedziałek przez bank Lehman Brothers spowodował dalszy ciąg wyprzedaży akcji na amerykańskich rynkach. Indeksy giełdowe na początku notowań straciły mniej niż w Europie, ale pod koniec dnia runęły na łeb na szyję. Indeks największych spółek S&P500 spadł o 4,71 proc., najwięcej od ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r.

Kryzys na giełdach; co robić z pieniędzmi?

Sytuacji za oceanem z niepokojem przygląda się cały świat. Polscy eksperci zapewniają jednak, że pieniądze zgromadzone w polskich bankach są bezpieczne. Radzą także nie wyprzedawać akcji giełdowych i pozbywać się jednostek funduszy inwestycyjnych.

Czekają nas spore wydatki?

Czapki, buty, kurtki czy rękawiczki. Czas na jesienne zakupy. Czy wobec wysokiej inflacji powinniśmy przygotować się na naprawdę spore wydatki, czy może jednak tej jesieni nasze portfele nie zostaną ogołocenie do cna.

Polskie instytucje finansowe zagrożone?

Konsekwencje kryzysu w amerykańskim sektorze finansowym mogą być niezwykle poważne dla banków w innych krajach. Czy także Polskie instytucje finansowe mogą być zagrożone i jak amerykański kryzys może wpłynąć na ich kondycję.

Stoczniowcy jadą do Brukseli

Plany prywatyzacyjne stoczni w Szczecinie i Gdyni leżą już na biurku urzędników Komisji Europejskiej. A stoczniowcy ze Szczecina, jadą do Brukseli by - jak sami mówią - "przypomnieć jej o sobie".

Czarny poniedziałek na warszawskim parkiecie

Polski WIG20 na poniedziałkowej sesji przebił poziom lipcowego minimum i spadł o 3,81 proc. do 2363,69 pkt, czyli najniższego poziomu od ponad trzech lat. Inne giełdy także poleciały w dół.

Więcej złotówek sypie nam się do kieszeni

Licząc w złotówkach - zarabiamy prawie o 1/10 więcej niż przed rokiem, ale niemal połowę z tego wzrostu zjada nam inflacja - wynika z danych GUS. W porównaniu z zeszłym rokiem także więcej z nas ma zatrudnienie.