Najnowsze

Najnowsze

"Nie możemy łamać prawa na prośbę ministra"

- Zarząd PKN Orlen złamałby prawo, gdyby zastosował się do prośby nowego ministra skarbu Aleksandra Grada, by nie podejmować "istotnych dla spółki działań" - poinformował prezes PKN Orlen Piotr Kownacki. Koncern ogłosił w środę, że do 2012 roku chce przerabiać 33 mln ton ropy naftowej rocznie.

Wyspy przyciągają coraz mniej imigrantów

Spada liczba emigrantów z nowej UE szukających pracy w Wielkiej Brytanii. W III kwartale br. w tym celu przyjechało tam 56 tysięcy osób z nowych krajów UE, czyli o dziewięć tysięcy mniej niż w analogicznym okresie ub.r. - wynika z oficjalnych danych Home Office.

Paraliż kolejowy we Francji i na Węgrzech

Pracownicy węgierskich kolei państwowych MAV podjęli w środę sześciogodzinny strajk, domagając się wstrzymania likwidacji deficytowych linii lokalnych. W tym samym czasie francuscy transportowcy przygotowują się do rozmów w sprawie emerytur i płac.

W 2009 roku zniknie WIG20

Podstawa obliczania indeksu największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie WIG20 zostanie powiększona o 10 kolejnych spółek i tym samym przekształcony w WIG30 w 2009 roku - zapowiedział prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

Polskie niebo zbyt małe dla czarterów?

Urząd Lotnictwa Cywilnego znalazł się pod ostrzałem przewoźników za to, że wpuszcza zagraniczną konkurencję. Biura podróży zacierają ręce, bo mogą wysłać turystów do miejsc wcześniej nieosiągalnych.

Producenci żywca znów na drogach

Wielkopolscy producenci żywca, podobnie jak tydzień temu, rozpoczęli w środę przed południem na drogach krajowych nr 5 Poznań - Wrocław i nr 12 Głogów - Jarocin protesty przeciwko trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej.

"Terminal 2 ruszy najpóźniej w marcu"

- Najpóźniej w marcu ruszy Terminal 2 na warszawskim Okęciu - zapowiedział w środę minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (PO). Dodał, że jego resort bada sprawę zerwania przez Porty Lotnicze umowy z wykonawcą.

Lekka "miotła kadrowa" PO?

Niektórzy szefowie państwowych firm zmazali przyklejone im przez dziennikarzy łatki politycznego nadania. Dziś analitycy doceniają ich pracę. Czy nowa władza pozwoli im pełnić funkcje dalej? - zastanawia się "Rzeczpospolita".

Ponad 99 $ za baryłkę ropy

W dostawach na styczeń w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku baryłka ropy zdrożała w środę o 1,26 dol, czyli 1,3 proc., do rekordowych 99,29 dol za baryłkę. Po spadkach kursu dolara wzrosło zainteresowanie surowcami - tłumaczą maklerzy.

Dobry szpital dobrze zarobi

W 2008 roku szpitale, w których wykonuje się dużo świadczeń zdrowotnych pacjentom z innych województw, zarobią dodatkowo - czytamy w "Gazecie Prawnej". Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia sposób dzielenia środków między oddziałami, tak aby mogły one rozliczać między sobą koszty leczenia pacjentów.

Zapłacimy podatek od służbowej kawy?

Szef zapewnia ci służbowe napoje? - Być może będziesz musiał płacić za nie podatek - alarmuje "Gazeta Prawna". Wartość pieniężna przyznawana pracownikom na zakup napojów z automatu stanowi ich przychód niezależnie od formy przekazania - uznał w interpretacji naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

To będą najdroższe święta?

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą dużo droższe niż poprzednie - ostrzega "Dziennik". Rosnące ceny to żadna nowość, ale inflację "wspierają" rosnące szybciej niż zwykle zarobki i popyt globalny. Większość z nas nie zamierza jednak zmieniać świąteczno - biesiadnych przyzwyczajeń.

Samochód statystycznego Polaka

1.6 litra pojemności silnika, pięcioro drzwi, nadwozie typu hatchback i stusześciokonny silnik - tak wygląda przeciętny samochód, którym jeżdżą Polacy.

Ropa znowu w górę

Ropa naftowa znowu drożeje na światowych rynkach. Giełdy zareagowały na spekulacje dotyczące możliwych obniżek stóp procentowych w USA.

Jamał II jednak możliwy?

Możliwy jest powrót do rozpatrywania projektu budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Wiceprezes Gazpromu zapowiedział, że jeśli Polska zdoła zapewnić odbiór 12 mld metrów sześciennych gazu, rura może powstać.

Polak - dłużnik

Na 5,6 mld zł szacuje się zobowiązania polskich klientów. Są to przede wszystkim niespłacone kredyty, opłaty leasingowe, ale także zaległe opłaty za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie.

Na czym stoją polskie kopalnie?

12 górników zginęło w tym roku w polskich kopalniach, a 14 uległo ciężkim wypadkom. 1564 razy przerwano roboty lub prace urządzeń w kopalniach. Do końca października wszczęto 185 postępowań i nałożono 1220 mandatów.

Most energetyczny wali się jeszcze przed powstaniem

Projekt powołania narodowego inwestora, który sfinansowałby ze strony litewskiej budowę nowej elektrowni atomowej, a także budowę mostów energetycznych litewsko-polskiego i litewsko-szwedzkiego jest bliski upadku - twierdzą niektórzy litewscy eksperci i obserwatorzy.

ARiMR przyjmuje wnioski jeszcze w 4 województwach

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski na dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych jeszcze w czterech województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim - poinformował rzecznik ARiMR Radosław Iwański.

Unia apeluje do Polski o cięcia budżetowe

O trwałe obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB apeluje do Polski Komisja Europejska. Zwraca uwagę, że tegoroczny plan budżetowy zakłada spełnienie kryteriów z Maastricht, lecz przyszłoroczny już nie.

Możejki wznowiły pracę

Rafineria w Możejkach wznowiła działalność. W należącym do grupy PKN Orlen zakładzie, kompleksowe prace remontowe trwały od 21 września.

Zabawki z polskich sklepów też trują

Magiczne koraliki Bindeez sprzedawane w Polsce są szkodliwe - dowiedział się TVN CNBC Biznes. Polski importer zabawek firma Cobi potwierdziła, że wyniki badań wykazały, iż w koralikach znaleziono substancję 1,4 buthanediol, która może zagrażać zdrowiu.

Kultowe lody za kosmiczną cenę

Zgodnie ze strategią rynkową lody amerykańskiej spółki Häagen-Dazs sprzedawane są po cenach, jakich w Polsce do tej pory nikt za słodycze nie ośmielił się zażądać - pisze "Gazeta Wyborcza". Ale chyba w końcu zapłaci, bo spółka wchodzi na polski rynek.

Bankier czai się w komórce

Bankowcy już dawno przestali czekać na nowych klientów tylko w marmurowych oddziałach - pisze "Gazeta Wyborcza". Dotąd jednak głównym polem bitwy o chętnych na kredyty, konta i karty były przede wszystkim wielkopowierzchniowe sklepy. Teraz czas na telefoniczny "atak".

OPEC chce nowej petrowaluty

Rafael Correa, prezydent Ekwadoru powiedział, że OPEC powinien sprzedawać ropę za mocną walutę. Wyraził tym nastroje reszty członków OPEC - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Czego PO nie sprywatyzuje, to odda w ręce fachowców

Minister skarbu Aleksander Grad mówi "Rzeczpospolitej", jak nowy rząd zamierza przyspieszyć prywatyzację: jasne zasady, forma prywatyzacji dobrana do sytuacji spółki, a na stanowiskach państwowych apolityczni menedżerowie. Dlatego na razie poprosił firmy o wstrzymanie się z decyzjami.

Owoce biją po kieszeni

Na największej polskiej giełdzie rolno-spożywczej w podwarszawskich Broniszach jabłka są droższe od 40 do 80 proc. niż przed rokiem. Rosną też ceny cytrusów. "Owocowa drożyzna" to głownie efekt nieurodzaju, który w różnych formach dotknął wiele krajów.

3 mln mieszkań w 15 lat

W Polsce rocznie może powstawać 200 tys. mieszkań - wynika z raportu analityków ING Banku Śląskiego "Rynek budowlany w Polsce". Oznacza to, że budując w optymalnym tempie rynek zaspokoi popyt za ok. 15 lat.

Polska 2,7 mld na plusie w bilansie z UE

Polska otrzymała w październiku 2007 roku 239,8 mln euro środków z Unii Europejskiej - podało na stronach internetowych Ministerstwo Finansów. Według danych MF, od początku tego roku do Polski wpłynęło 4,9 mld euro środków unijnych.