Najnowsze

Najnowsze

Gaz wkrótce stanieje

Rosja z początkiem 2009 roku obniży cenę gazu dostarczanego do Europy - informuje sam szef Gazpromu Aleksiej Miller. To kolejna zapowiedź obniżek cen surowca przez przedstawiciela rosyjskiego monopolisty.

Rząd USA rusza na pomoc kredytobiorcom

Rząd USA ogłosił plan pomocy obywatelom, którzy mają problemy ze spłatą swoich kredytów hipotecznych zaciągniętych przy udziale Fannie Mae i Freddie Mac. Eksperci podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, ale obejmie tylko część naprawdę potrzebujących pomocy.

Chińczycy będą wiercić w Iraku

Opiewający na 3 mld dolarów kontrakt w sprawie eksploatacji irackiego złoża ropy naftowej al-Adhab podpisali w Pekinie przedstawiciele Chin i Iraku. To pierwsza tego rodzaju długofalowa umowa z Irakiem po upadku Saddama Husajna.

Polacy stawiają na dopalacze

Spadające ceny napędzają sprzedaż napojów energetycznych - pisze "Rzeczpospolita". W 2012 roku wypijemy ich 160 mln litrów, dwa razy więcej niż przed rokiem – szacuje Zenith International.

Kto zapłaci za drogi?

Nie tylko za przejazd autostradami, ale i niektórymi drogami ekspresowymi trzeba będzie zapłacić? Ministerstwo infrastruktury chce, by także takie trasy budowały prywatne firmy. Pomysł popiera też szef resortu finansów - pisze "Rzeczpospolita".

Prokurator zajmie się dzikim włoskim strajkiem

Prokuratura w Rzymie wszczęła dochodzenie przeciwko pracownikom linii lotniczych Alitalia, którzy wzięli udział w 24-godzinnym dzikim strajku. Spowodował on we wtorek odwołanie kolejnych stu rejsów i poważne straty narodowego przewoźnika, będącego w ostatniej fazie prywatyzacji.

Kawa podtapia Wall Street

Główne indeksy na Wall Street spadły we wtorek pod wpływem danych, wskazujących, że malejące wydatki na konsumpcję odczuwalne są w kilku sektorach gospodarki. Indeks Dow Jones stracił prawie 180 pkt.

W USA pesymistycznie, w Niemczech nieco lepiej

Optymizm wśród firm w USA jest najniższy od 28 lat. Tymczasem niemieckie dane instytutu ZEW, są bardziej optymistyczne niż spodziewali się analitycy. Choć i tak optymizm ma tam ujemny wskaźnik.

Rekordowo słaby funt

Z powodu złych informacji ekonomicznych, w tym tych pochodzących z krajowego rynku nieruchomości, brytyjski funt, we wtorek na rynku międzybankowym w Londynie, osłabił się wobec euro do rekordowo niskiego poziomu.

Wall Street na minusach

Dobry początek i kiepski koniec na giełdach w Stanach Zjednoczonych. Optymistyczna wiadomość o wartym 586 miliardów dolarów chińskim planie ratunkowym została zniwelowana przez rozczarowujące prognozy spółek takich jak Goldman Sachs i Google.

Do Brukseli po pieniądze na tytoń

Polscy plantatorzy tytoniu domagają się wydłużenia okresu, w którym będą obowiązywać dopłaty do ich upraw. Na razie unijne pieniądze mają otrzymywać do końca 2009 roku. Rolnicy chcą jednak przedłużenie tego prawa na następne cztery lata.

Koncerny samochodowe chcą pieniędzy

Trzy amerykańskie koncerny samochodowe: General Motors, Ford i Chrysler nalegają na dalsze pożyczki z budżetu federalnego, twierdząc, że stoją u progu bankructwa.

Ratunek w stopach?

Półtora procent wzrostu. Taką pesymistyczną wizję polskiej gospodarki w przyszłym roku mają analitycy banku JP Morgan, którzy obniżyli dzisiaj swoje prognozy dla krajów Europy centralnej i wschodniej. Świat broni się przed recesją tnąc stopy procentowe - tymczasem w Polsce są one wciąż na wysokim poziomie. Ale - wygląda na to, że już niedługo. Członkowie RPP coraz częściej mówią o konieczności obniżki stóp, ale to wcale nie musi spowodować spadku kosztów kredytu w Polsce

Będzie taniej, czy już nie?

Czy to już cenowe dno? - pytają ci, którzy planują zakup mieszkania. Niestety - ceny na rynku nieruchomości są teraz równie nieprzewidywalne jak ceny na stacjach paliw. Kryzys odciska na nim swój ślad powodując, że deweloperzy obniżają ceny i kuszą promocjami, deklarując jednocześnie, że taniej już sprzedawać nie mogą. Tylko czy można im wierzyć?

Kupować, czy jeszcze zaczekać?

W czasach, gdy wiele banków coraz częściej odmawia klientom kredytów lub stawia coraz wyższe wymagania, decyzji o zakupie mieszkania jest mniej. I to martwi deweloperów. Czyżby czekała nas obniżka cen?

GM bankrutem?

General Motors na skraju bankructwa. Motoryzacyjny gigant poinformował, że kończą mu się zasoby gotówki i może mieć problemy z finansowaniem bieżącej działalności. Koncern ma nadzieję, że pomoże mu amerykański rząd. Prezydent-elekt Barack Obama zapewnia, że będzie starał się pomóc przemysłowi motoryzacyjnemu w USA. Skutki kłopotów koncernu-matki odczuwają też polskie zakłady, które coraz bardziej ograniczają produkcję.

Tankowanie tanie niesłychanie

Olej napędowy - według Polskiej Izby Paliw Płynnych - kosztował w poniedziałek średnio cztery złote. Popularna "95" była o pięć groszy droższa. Ostatni raz takie ceny można było zobaczyć na stacjach dwa lata temu.

Tanie tankowanie

Tanio - coraz taniej. Długoweekendowe wyjazdy dawno nie kosztowały tak niewiele - paliwa kosztują dziś średnio 4 zł za litr, a na tańszych stacjach nawet kilkanaście groszy mniej. To najniższe ceny od dwóch lat - problem w tym, że wobec znacznych wahań kursu złotego i niestabilnego rynku ropy - nikt nie chce dawać jednoznacznych prognoz cen na polskich stacjach. Na razie wiadomo jednak, że w najbliższym czasie drożej być nie powinno.

Nudna, zielona sesja na GPW

WIG20 rozpoczął świąteczny tydzień na plusie. Po niezłym otwarciu indeks największych spółek zamknął się 1,6 proc. nad kreską. Wzrosty panują też na innych parkietach w Europie.

Polska kapusta na rosyjskie stoły

Rosja cofnęła w poniedziałek zakaz importu polskich produktów pochodzenia roślinnego - poinformowała na swojej stronie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji. Zakaz obowiązywał od trzech lat.

Recesja groźniejsza dla Polski

- Recesja na świecie może być głębsza niż prognozowano. To, co się dzieje w światowej gospodarce, dotknie także Polskę, która wciąż ma jednak szansę na solidny wzrost gospodarczy - ocenił w TVN CNBC Biznes, członek RPP prof. Andrzej Sławiński. Nie wykluczył jednak, że stopy procentowe mogą zostać obniżone.

DHL odlatuje z USA

Niemiecki koncern logistyczny Deutsche Post poinformował, iż na skutek miliardowych strat zrezygnuje ze świadczenia przez firmę DHL usług kurierskich wewnątrz terytorium USA i zlikwiduje tam około 15 tysięcy miejsc pracy.

Komórka nie  na kryzys

Rynek telefonów komórkowych w Europie Zachodniej już najwyraźniej odczuł skutki kryzysu finansowego. W III kwartale br. sprzedano tam 45,8 mln telefonów komórkowych, czyli o 8 procent mniej niż w zeszłym roku.

Kryzys kryzysem, a McDonald's zarabia

Mimo kryzysu ogarniającego świat, McDonald's zarabia więcej. Największa na świecie sieć fastfoodów zwiększyła w październiku globalną sprzedaż o ponad 8 procent w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku.

Ostatni moment na kupno tańszego auta

W Europie i USA gwałtownie spada sprzedaż samochodów i choć trend ten nie dotyczy Polski, to wielu konsumentów zaciera ręce oczekując, że producenci mogą w tej sytuacji obniżać ceny aut. Eksperci rozwiewają jednak wątpliwości: taniej już nie będzie, a słabnący złoty może doprowadzić do podwyżki cen.

Decydują się losy złotego

Kurs złotego skacze ostatnio w górę i w dół i będzie tak jeszcze przez pewien czas - uważają analitycy. Tymczasem banki znalazły znakomity sposób, żeby zmienność kursu wykorzystać na swoją korzyść i zarabiać na spłacanych przez nas kredytach walutowych, ile się da. Ale wkrótce to się skończy - zapowiada nadzór finansowy.

Recesja to nie żarty, Polska w dół

Analitycy banku JP Morgan obniżyli swoje prognozy PKB dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej na najbliższy rok. Ich obecna prognoza dla Polski na 2009 rok wynosi 1,5 proc. wzrostu rok do roku. To najniższa prognoza na przyszły rok ogłoszona do tej pory.

Rząd wynajmie auta zamiast kupować?

Kancelaria premiera ma nowy pomysł na cięcie kosztów - informuje "Puls Biznesu". Zamiast kupować limuzyny, urzędnicy chcą je wynajmować. Pomysł na pierwszy rzut oka dosyć oryginalny, ale jak przekonują eksperci może się sprawdzić.

Polacy pod okiem elektronicznych szpiegów

Każdego dnia każdy z nas zostawia ok. 30 elektronicznych śladów - wylicza "Rzeczpospolita". Przechodząc pod kamerą, płacąc kartą, używając komórki czy zakładając profil na portalu społecznościowym. Firmy inwestują duże pieniądze, aby zdobyć o nas coraz więcej informacji.

Mocne wzrosty w Azji

Na głównych azjatyckich parkietach notowano w poniedziałek duże wzrosty. Japoński Nikkei 225 zyskał niemal 6 proc. Zdaniem analityków to odpowiedź inwestorów na ogłoszony w niedzielę chiński program ożywienia gospodarki.