Najnowsze

Najnowsze

Na nowych śmieciach

01.07.2013 weszła w życie tzw. Ustawa śmieciowa dotycząca opłat i segregowania odpadów. Opłata za wywóz śmieci w każdej miejscowości była ustalona przez rady gminy. W „ Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Krakowiakiem, partnerem w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Milion w portfelu

Inwestycje w małe spółki oraz w fundusz zarabiający na spadku amerykańskich rentowności – to główne czynniki wzrostów portfela Marka Świętonia, Niezależnego Analityka Rynków Finansowych.

Emocje wokół OFE

Szermierka na argumenty i spadki na warszawskiej giełdzie - piewsze dni dyskusji o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych to coraz większe emocje. Dominik Cierpioł

Stówa w portfelu

Japonia i Stany Zjednoczone - to dwa rynki akcji, które najlepiej prezentowały się od początku stycznia 2013 roku. Indeks Nikkei zyskał w sześć miesięcy ponad 30%. Z kolei indeksy na Wall Street zyskiwały średnio 12-15%. Jedną z najgorszych giełd okazała się Polska. Indeks WIG 20 stracił ponad 13%.

Na nowych śmieciach

Pierwszy dzień nowej śmieciowej rzeczywistości w Polsce. Od 1 lipca to gminy odpowiadają za odpady komunalne na swoim terenie. Krzysztof Kawczyński z Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej szacuje, że rynek śmieci w naszym kraju wart jest 5 miliardów złotych i ma ogromny potencjał do wzrostów.

Dom nad Adriatykiem

Przyłączenie Chorwacji do Unii Europejskiej może pomóc zagranicznym inwestorom przy zakupie nowych nieruchomości. Jak oceniał w rozmowie z TVN CNBC, Grzegorz Gurbała z Greg Consulting, udogodnień do zakupu nowych mieszkań nad Adriatykiem jest coraz więcej.

Kęty analitycznie

Od szczytu z połowy czerwca kapitalizacja Kęt spadła o blisko 20%. W pierwszym półroczu producent wyrobów z aluminium miał słabsze przychody we wszystkich segmentach biznesu poza produkcją opakowań. Najbardziej spowolnienie w gospodarce dało się odczuć w segmencie budowlanym. Przychody z usług dla sektora budowlanego spadły o 40%. Czy grupa będzie zmuszona obniżyć prognozy? O perspektywach przed spółką rozmawialismy z Jakubem Szkopkiem, analitykiem DI BRE.

Zatory płatnicze

W ostatnim roku drastycznie wzrósł średni termin oczekiwania na zapłacenie należności. Przeciętny okres odroczenia terminu płatności wzrósł z ok. 22 do 26 dni. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Pawłem Szczepankowskim, dyrektorem zarządzający Atradius Polska.

Cień recesji

Menadżerowie ds. logistyki w przemyśle coraz lepiej oceniają przyszłość Europy. Czechy, Węgry, Szwajcaria i Hiszpania powyżej 50 punktów. W Polsce indeks PMI najwyżej od 11 miesięcy - o krok by przekroczyć 50 punktów. Rozmowa z Andrzejem Halesiakiem, dyrektorem w biurze analiz ekonomicznych Pekao SA.

Chorwacja 28. krajem UE

Chorwacja w Unii Europejskiej - dzisiaj została 28 krajem wspólnoty. Traktat akcesyjny podpisano podczas polskiej prezydencji. Wspólne cechy Chorwacji i Polski to porównywalny poziom zamożności - nieporównanie wyższe na Bałkanach jest bezrobocie.

Cień recesji

PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 11 miesięcy. W czerwcu wzrósł do 49,3 punktu z 48 punktów w maju. Dane okazały się lepsze od oczekiwań. Analitycy HSBC wskazują, że dobremu wynikowi towarzyszą rosnące zmówienia w przemyśle - po raz pierwszy od stycznia 2012 roku.

Bitwa o emerytury

Jeden z wariantów zmian w OFE przewiduje przeniesienie do ZUS-u obligacji, które kupiły Fundusze - wartych teraz około 120 miliardów złotych, i umorzenie papierów.

Urzędy (bez) pracy

Urzędy Pracy nie są zainteresowane przyjmowaniem...ofert pracy. Tak wynika z badania, które przeprowadzili ekonomiści z Uniwersytetu Warszawskiego. Badacze wysłali maile do Urzędów Pracy, przedstawiając się jako firma szukająca pracy. Na ofertę pracy w ogóle nie odpowiadziało aż 60% urzędów. Reszta odpowiedziała, ale często pytaniem o typowe, biurokratyczne kwestie. Jak poprawić kulejące pośrednictwo pracy w Polsce?

Od 1 lipca mniej zapłacimy za prąd

O kilka złotych będą niższe nasze rachunki za prąd. Od 1 lipca obowiązują niższe taryfy dla sprzedawców energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

"Gazeta Wyborcza" znów drożeje

Drugi raz w roku wzrosła cena "Gazety Wyborczej". Agora tłumaczy swój ruch "wzrostem kosztów wydawniczych". Jednocześnie gazeta zalicza spore spadki w sprzedaży.

"Skok na łatwe pieniądze Polaków". Balcerowicz krytykuje propozycje ws. OFE

- Tutaj nie chodzi o żadne OFE, tu nie chodzi o jakieś instytucje finansowe, tu chodzi o pieniądze, które zostały tam zgromadzone - w takich słowach prof. Leszek Balcerowicz podsumował rządowe propozycje zmian w OFE. Były minister finansów i szef NBP w "Piaskiem po oczach" mówił, że raport dotyczący funkcjonowania systemu emerytalnego "zawiera wiele rażących błędów". I zarzucił rządowi, że manipuluje ludźmi.

Dziedziczenie składek OFE

Jak wygląda dziedziczenie składek odprowadzanych do OFE obecnie ? Co zmieni wprowadzenie poszczególnych wariantów w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Pawłem Stykowskim, Cameron McKenna.

Rostowski o Balcerowiczu: Tytuł profesorski nie oznacza, że ma się giętki umysł

- To, że się ma tytuł profesorski nie zawsze oznacza, że ma się giętki umysł i giętki charakter, który pozwala przyznać się do popełnienia błędu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Rostowski, komentując wystąpienie Leszka Balcerowicza, w którym broni on OFE, a proponowane przez rząd zmiany nazywa "zamachem na zgromadzone oszczędności".

Biznes globalny

Program US - Poland Innovation Hub wspiera polskie firmy w Dolinie Krzemowej. W Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z prof. Piotrem Moncarzem, Uniwersytet Stanforda.

W OFE są prywatne środki

Jedną z propozycji rządu dotyczących OFE jest umorzenie obligacji będących w ich posiadaniu. Taka operacja wymaga jednak zgody oszczędzających w funduszach emerytalnych, ponieważ zgromadzone tam środki są prywatne - twierdzi prof. Jerzy Stępień, członek Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według prof. Stępnia, o prywatnym charakterze tych oszczędności przesądza fakt, że ryzyko w OFE jest ponoszone prywatnie, a nie publicznie.

Niższy kapitał w spółce

Jak obniżyć kapitał w spółce w myśl ostatnich posunięć Polskich Liniach Lotniczych LOT. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Moniką Kubaczyńską, radcą prawnym w Rödl & Partner.

Indeks Dostępności Kredytowej

Na koniec czerwca poziom Indeksu Dostępności Kredytowej spadł do 117,17 pkt. Licząc rok do roku to jest nadal wzrost wartości Indeksu. W tym miesiącu dla rodziny (typu 2+1) zarabiającej dwukrotność średniej pensji krajowej (wg. GUS) zdolność kredytowa wyniosła niecałe 440 tysięcy zł. Co wpłynęło na wynik? Jak wysokość stóp zmienia możliwość zaciągania kredytów? Rozmawiamy o tym z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance, który wylicza Indeks Dostępności Kredytowej razem z TVN CNBC.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia z Marcinem Różowskim, analitykiem Analizy Online. Portfel Marka Mikucia zyskał od początku inwestycji 5,17%. W ostatniej odsłonie zyskał 0,13%. Dla porównania w tym czasie portfel Roberta Nejmana zyskuje 5,01%. Od początku inwestycji największy wzrost odnotował Adam Zaremba który zyskał 26,33%.