Najnowsze

Najnowsze

Polityka Pieniądze

Polska jest największym beneficjentem środków unijnych . Obawy o niewykorzystanie środków w tej perspektywie okazały się nieuzasadnione. KE toczy 200 postępowań w sprawie złego wydawania unijnych środków. O wydatkach z obecnej perspektywy unijnej mówi Katarzyna Nietyksza, prezes Eficom, gość „Godziny dla Pieniędzy”

Polityka Pieniądze

W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Polska walczy o 300 miliardów złotych. Unijne środki dla naszego kraju w budżecie do 2020 roku mogą być obcięte o 72,5 mld euro. Zdaniem Tomasza Grosse z Instytutu Sobieskiego ważniejsze jest osiągnięcie kompromisu podczas szczytu, gdyż mimo cięć, Polska jest znaczącym beneficjentem unijnej pomocy.

Polityka Pieniądze

Budżet UE na lata 2007-2013 wyniósł 994 mld euro. Propozycja na lata 2013-2020 zakładała wstępnie 1045 mld euro. Kością niezgody szczytu cięcia w budżecie na 2013-2020 na ponad 75 mld euro. Polska jest największym beneficjentem polityki spójności UE. W 2012 Polska otrzymała z budżetu unii 15,4 mld euro, wpłaciła 3,6 mld euro. Dzięki dotacjom powstało 3,6 tys. przedszkoli dla 124 tys. dzieci. O tym, czego możemy się spodziewać po szczycie unijnym w Brukseli, w rozmowie z Jackiem Chwedorukiem, zarządzającym warszawskim Biurem Rothschild.

Polityka i pieniądze

W 2012 r. Polska otrzymała 15,4 mld euro. Do budżetu musiała wpłacić ponad 3 miliardy euro.

Polityka i pieniądze

Zaledwie 10 procent Polaków decyduje się na zakup nowego auta. Jeździmy wieloletnimi używanymi samochodami. I szybko to się nie zmieni.

Walka o budżet Unii. Tusk: To bardzo trudna rozgrywka

Jestem ostrożnym optymistą, jeśli chodzi o polskie postulaty i jestem ciągle pełen niepokoju, jeśli chodzi o możliwość przekonania niektórych innych partnerów, szczególnie Brytyjczyków do uzyskania kompromisu - powiedział premier Donald Tusk przed szczytem UE ws. unijnego budżetu na lata 2014-20.

Lewandowski: To będzie trudne popołudnie, będą krzyki i protesty

Mamy do czynienia z malejącym budżetem UE, będzie to więc trudne popołudnie, będą głośne krzyki i protesty - tak mówił o budżetowym szczycie UE we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jego zdaniem, Herman Van Rompuy przedstawi dziś ostateczną propozycję, w której znajdą się prezenty dla najbardziej niezadowolonych.

Problemy Modlina

Opóźnia się budowa połączenia kolejowego z Warszawy bezpośrednio do portu lotniczego w Modlinie.

Droga do ożywienia

Presja inflacyjna, szczególnie jeśli chodzi o ceny surowców a także kryzys w Europie - to według raportu HSBC największe zagrożenia dla rynków wschodzących. Z raportu wynika jednak, że w tym roku rynki rozwijające się będą utrzymywać wzrost gospodarczy. Gościem TVN CNBC był Pablo Goldberg, szef analityków rynków wschodzących HSBC.

Twój Brat PIT

Odpowiadamy na pytanie naszego Widza, którego nie chce rozliczać ani urząd skarbowy miejsca zameldowania, ani urząd skarbowy miejsca prowadzenia działalności. Co mówią na ten temat przepisy, tłumaczy Beata Kuszewska, doradca podatkowy.

Ranking kredytów dla firm

Główna stopa NBP idzie w dół, co niekoniecznie oznacza, że kredyty dla firm będą tańsze. Rozmowa z Michałem Krajkowskim, głównym analitykiem DK Notus.

Kolejna obniżka stóp NBP

Wraz z decyzją o obniżce stóp procentowych zbiegła się publikacja raportu NBP o kredytach. Wynika z niego, że banki boją się kredytować przedsiębiorców przez spowolnienie, mniejsze przychody i rosnące ryzyko. Rozmowa z Jakubem Bieniakiem, dyrektorem Biura Produktów Kredytowych.

Premier Luksemburga: propozycja nowego budżetu UE "skorygowana w dół"

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker uważa, że na początku czwartkowego szczytu w Brukseli szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawi propozycję nowego budżetu UE "skorygowaną w dół". Juncker wziął udział we wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem.

ArcelorMittal wstrzymuje produkcję

ArcelorMittal wstrzymuje produkcję w dwóch wydziałach Huty Warszawa. W biznes producentów i dystrybutorów stali od dawna uderza import, który psuje rynek poprzez – jak twierdzą polscy producenci – unikanie podatku VAT. Do tego na globalnym rynku stali nie dzieje się najlepiej. W zeszłym roku Przychody ArcelorMittal spadły o blisko 20%. Największy spadek operująca w 60 krajach firma zanotowała w Europie, gdzie zużycie stali spadło o prawie 9%. Jakie są prognozy na ten i kolejne lata dla całej branży?

Które branże będą zatrudniać?

Jest praca i będzie jej coraz więcej – wynika z raportu globalnej firmy ADP. Gdzie jej szukać? W sektorze tzw. Nowoczesnej Gospodarki. Jak wynika z badań ADP, w tym roku będą poszukiwać pracowników firmy innowacyjne, nowocześnie zarządzane, a przede wszystkim duże. Co czeka polski rynek pracy w roku, który ma stać pod znakiem ostrego hamowania całej gospodarki?

Przedawnienie składek ZUS

Kiedy się przedawniają składki ZUS? Być może nie trzeba ubiegać się o abolicję. Rozmowa z Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Sebastian Mikosz nowym prezesem PLL LOT

Rada nadzorcza PLL LOT wybrała Sebastiana Mikosza na nowego prezesa spółki. Jeszcze dzisiaj ma się spotkać z ministrem skarbu państwa. Mikołaj Budzanowski w wydanym komunikacie ocenił, że wybór Mikosza to "odpowiedzialna decyzja" rady. Decyzja ta nie była jednomyślna.

Milion w portfelu

Przedstawiamy portfel Adama Zaremby, głównego ekonomisty Idea TFI. Od początku inwestycji zarobił on 21,32%. W ostatniej edycji portfel powiększył się o 14,93%. O propozycje zmian pytał zarządzającego Robert Stankiewicz.

Assistance oczami klientów

Jak rynek usług assistance postrzegają klienci? Polacy najczęściej korzystają z assistance komunikacyjnego. Usługi te obejmują również m.in. opiekę medyczną i turystyczną. Pytamy o to Tomasza Frączka, prezesa Mondial Assistance

RPP w akcji

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Od jutra główna stopa procentowa wynosi 3,75%. O to jaki będzie następny ruch Rady, pytamy Bogusława Grabowskiego, prezesa Skarbiec Holding. Jest on przekonany, że w marcu dojdzie do kolejnego cięcia stóp. Były członek RPP uważa, że do skutecznego pobudzania gospodarki potrzebne jest też poluzowanie kryteriów przyznawania kredytów.

Twój Brat PIT

Ministerstwo Finansów nie odpuszcza nikomu. Nawet prowadzący blog w Internecie, na którym wyświetlają się reklamy, może stanowić źródło przychodu i od tego trzeba płacić podatek. Można wybrać kilka formuł opodatkowania. Rozmowa z Michałem Grzybowskim, partnerem w E&Y.

Akcyza na gaz

Ma zacząć obowiązywać od listopada. Polska dostosuje przepisy do unijnych, przy jednoczesnym zapewnieniu przez MF o szeregu wyłączeń. Rozwiewamy wątpliwości dot. małych przedsiębiorców. Rozmowa ze Zbigniewem Sobeckim, menedżerem w KPMG.

Stopy procentowe w dół czwarty miesiąc z rzędu

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Polityka pieniądze

Polska jest największym beneficjentem środków unijnych. Obawy o niewykorzystanie środków unijnych okazały się nieuzasadnione. Spośród 200 postępowań dotyczących wydatkowania środków unijnych tylko 2 dotyczą Polski. Rozmowa z Magdaleną Zawadzka, menadżerem Accreo Taxand.

Fundamentalne perełki

Jak wybrać spółki o solidnych fundamentach? Jak szukać wiarygodnych inwestorów? Czy atrakcyjna spółka sama musi szukać inwestorów? O co pytają zarządzający na spotkaniach z zarządami spółek? O tym w rozmowie z Andrzejem Lisem , zarządzającym Noble Funds TFI

Merlin w torebce?

Po debiucie w grudniu prezes giełdowej Czerwonej Torebki zapowiadał, że w pierwszym kwartale usłyszymy o kilku nowych informacjach.