Najnowsze

Najnowsze

Upadłe biura podróży - Sezon 2

Klienci GTI Travel Poland wracają bezpiecznie do domów. To pierwsze duże biuro podróży, które upadło w tym sezonie. Ale jednocześnie powinno mieć wystarczająco dużo pieniędzy by unieść koszt sprowadzenia turystów do kraju. Cały problem nie sprowadza się jednak tylko do jednego biura, bo wraz z nim upadły linie lotnicze obsługujące różne biura podróży w Polsce. Dominik Cierpioł

Śmierdzący problem

Zgodnie z prawem od 1 lipca samorządy przejmą odpowiedzialność za wywóz odpadów, a firmy, które będą to robić na zlecenie miast mają być wyłonione w przetargach. Już wiadomo, że z wprowadzeniem nowych przepisów może nie zdołać wprowadzić nawet jedna trzecia gmin, między innymi Warszawa, Gorzów Wielkopolski i Białystok. Jerzy Baehr (BER) z kancelarii Wierciński, Kwieciński Baehr tłumaczył w magazynie Godzina Dla Pieniędzy, że te gminy które nie zdążą będą musiały wprowadzić przepisy przejściowe, nie zawsze korzystne dla klienta.

Plany Rank Progress

Budowa 10 centrów handlowych do 2015 roku, o łącznej wartości ponad miliarda złotych - to plany Rank Progress. Oprócz centrów handlowych, budowane mają też być m.in. spalarnie. O szczegółach tych planów rozmawialiśmy z prezesem Rank Progress, Janem Mroczką.

NBP interweniuje na rynku. Złoty nabiera mocy

W godzinach popołudniowych NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote - poinformował Bank w komunikacie. Złoty, który jeszcze kilka godzin wcześniej był najsłabszy od roku, po tej interwencji wyraźnie się umocnił. Analitycy wskazują, że przyszły tydzień powinien być spokojniejszy dla naszej waluty.

Wall Street w Karpaczu

KGHM nie zmienia prognoz - ani cen miedzi, ani zysku netto. Aktualna prognoza na ten rok to 3,2 mld zł zysku. Ceny miedzi od pierwszego kwartału spadły, ale zdaniem prezesa KGHM Herberta Wirtha długoterminowo utrzymają się w trendzie wzrostowym.

Droga do ożywienia

Eksport Niemiec wzrósł w kwietniu o 1,9 proc. w ujęciu miesięcznym. To najmocniejszy wzrost eksportu od maja 2012 r. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,1 proc. Rozmowa z Sebastianem Płóciennikiem z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Banki centralne w akcji

Proces przechodzenia w inwestycje w akcje z obligacji będzie przybierał na sile ocenia analityk domu maklerskiego BZ WBK Rafał Bogusławski. Jego zdaniem będzie to wynikało z coraz gorszej koniunktury na rynku długu i dalszego pobudzania gospodarki przez banki centralne.

Urzędnicy UE strajkują

Strajk unijnych urzędników. Pracownicy europejskich instytucji bronią się przed podwyższeniem wieku emerytalnego z 63 do 67 lat. Nie podoba im się zapowiadane wydłużenie tygodnia pracy z 37,5 do 40 godzin w ramach tej samej zapłaty oraz spowolnienie awansów. A dodajmy, że euroinstytucje zatrudniają łącznie około 55 tysięcy ludzi - najwięcej Komisja Europejska, gdzie pracuje około 38 tysięcy ludzi.

Zysk z in vitro

3 kliniki wezmą udział w programie refundacji in vitro. Rządowy program refundacji potrwa od 1 lipca do 30 czerwca przyszłego roku. Pomiędzy zwycięskie kliniki podzielone zostanie ponad 59 miliony złotych. To 80% środków przeznaczonych na refundacje in vitro w tym roku.

Inwestycja pod napięciem

Premier Donald Tusk zapowiada, że elektrownia PGE w Opolu będzie rozbudowana. Pieniądze i sposób się znajdą - zadeklarował wczoraj w trakcie sesji giełdowej, zaskakując inwestorów i spółki zaangażowane w projekt, co gwałtownie ruszyło ich kursami.

Na starych śmieciach

Czy Warszawie i nie tylko Warszawie grozi śmieciowy paraliż? Dziś władze stolicy mają podać wstępne efekty rozmów z firmami odbierającymi odpady, po tym jak Krajowa Izba Odwoławcza nakazała Warszawie zmianę warunków przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w stolicy.

Ćwierkanie rządu

PGE zbuduje elektrownię w Opolu – taką obietnicę wczoraj złożył publicznie premier Donald Tusk. Wcześniej, bo w sobotę premier napisał na Twitterze „projekt elektrowni w Opolu nie jest zamknięty. Więcej o tym w przyszłym tygodniu. Intensywnie pracujemy”.

LOT w 2014 na "lekkim plusie". Ale i tak zwolni nawet 200 osób

- PLL LOT w 2014 roku odnotuje zysk, ale nie na wysokim poziomie - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. Dodał, ża takie założenie znalazło się w planie restrukturyzacji, który spółka ma złożyć do Komisji Europejskiej. Firma planuje kolejne zwolnienia - do 200 osób.

Inwestycja pod napięciem

Inwestycja pod napięciem do wykonania! Premier Donald Tusk zapowiedział, że warte miliardy złotych nowe bloki energetyczne w elektrowni PGE w Opolu powstaną mimo, że szefowie państwowego PGE policzyli, że ten projekt jest dla spółki nieopłacalny. Straty liczą akcjonariusze PGE, duże zyski posiadacze akcji budowlanki. Gościem Bilansu był marszałek województwa Opolskiego – Józef Sebesta. Według niego nowe bloki w elektrowni w Opolu miały być sztandarową inwestycją województwa, które cierpi przez największe w Polsce migracje – głownie zarobkowe.

Miliony poszukiwane

Policja gubi miliony - jej centrum usług logistycznych stoi na progu bankructwa. Dominik Cierpioł

Pieniądze na inwestycje

O tym jak dostać wsparcie z działania 5.4.1 w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Aleksandrem Kwiatkowskim, partnerem w Heyka Capital Markets Group.

Twój brat PIT

O tym jak dopłacić pieniądze do swojej spółki z o.o. unikając podatku w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Tomaszem Modzelewskim, starszym konsultantem podatkowym w Roedl & Partner.

Umowa śmieciowa

O chaosie jaki wywołała ustawa śmieciowa w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Agnieszką Chwiałkowską, radcą prawnym, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Zmiana siedziby spółki

O tym jak zgodnie z prawem przenieść siedzibę spółki w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Piotrem Witeckim, adwokatem w kancelarii DLA Piper.

Twój brat PIT

O zmianach dotyczących kosztów uzyskania przychodów w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Agnieszką Kobiak z kancelarii Garrigues

Odpowiedzialność za produkt

O tym kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za wycofany produkt w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy Łukaszem Sławatyńcem z CMS Cameron Mckenna.

Twój brat PIT

O możliwości odzyskania podatku od spadku w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z doradcą podatkowym Beatą Kuszewską.

Samofinansujący się dom?

Żeromski pisał ponad sto lat temu o szklanych domach. Bank Ochrony Środowiska mówi dziś o samofinansujących się domach. Mit, czy realny pomysł na własne cztery kąty? Naszym gościem był Mariusz Klimczak, prezes BOŚ.

Będzie tańszy gaz?

Na razie stanieje prąd. Ale otwiera się też pole do negocjacji PGNiG z Gazpromem w sprawie tańszego gazu dla polski. Według prezesa Urzędu Regulacji Energetyki cena gazu jaki PGNiG kupuje od Gazpromu może być niższa. O tym jak wygląda sytuacja na rynku gazu rozmawialiśmy z Mariuszem Calińskim, prezesem Duonu.

Polski biznes w Turcji

Blisko 10% straciły akcje tureckiej spółki Indeks Bilgisayar od 20 maja. To wtedy polski MCI Management poinformował, że kupił 20% akcji największego tureckiego dystrybutora IT. Zamieszki na tureckiej ulicy odciskają swoje piętno na spółkach notowanych na giełdzie w Stambule. O polskim biznesie w niespokojnej Turcji rozmawialiśmy z Fabianem Bohdziulem, dyrektorem inwestycyjnym MCI Management.

Banki centralne w akcji

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie a Mario Draghi dostrzega przedwiośnie w europejskiej gospodarce. Zdaniem prezesa EBC sytuacja w strefie euro zacznie się stopniowo poprawiać w kolejnych miesiącach, ale to za mało, by w tym roku gospodarka wyszła z recesji. EBC spodziewa się, że strefa euro skurczy się o 0,6%. W przyszłym roku ma urosnąć o 1,1%. Mario Draghi podkreślił, że w razie potrzeby bank ruszy z odsieczą gospodarce.

Bezrobocie spada. W maju wyniosło 13,5 proc.

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,5 proc. wobec 14,0 proc. w kwietniu - poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo pracy. Tym samym liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszyła się o ponad 78 tys. To aż o 20 tys. więcej niż przed rokiem.

Śmierdzący problem

Bałagan w śmieciach. W maju jedna czwarta odwołań przetargowych dotyczyła zamówień na odbiór i gospodarkę odpadami - wynika z danych Urzędu Zamówień Publicznych. Według gościa Bilansu - prezesa urzędu, Jacka Sadowego, to znaczy, że gminy dopiero w ostatnich tygodniach zaczęły rozpisywać przetargi śmieciowe.