W TVN24 Biznes i Świat od rana śledzimy wydarzenia związane z Ukrainą. W piątek sprawdzimy, czy dojdzie do referendum na Krymie, jak na decyzje Unii Europejskiej zareagowała Rosja i czy amerykański gaz łupkowy może zmienić rynek tego surowca w Europie.
Krymski parlament zwrócił się do prezydenta i parlamentu Rosji z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu i wyznaczył na 16 marca referendum ogólnokrymskie w tej sprawie.
Tymczasem p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, który jest zarazem przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, poinformował, że wstrzymał decyzję krymskiego parlamentu o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Czy pomimo to dojdzie do referendum na Krymie?
Co na to Rosja?
Unia Europejska na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli postanowiła zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy. Komisja Europejska i dyplomacja unijna zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli "w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu", czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy. Sprawdzimy, jak na te decyzje i groźby dalszych sankcji zareagowały władze w Rosji. Zaproszeni do studia TVN24 Biznes i Świat będą na bieżąco analizować odpowiedz Rosji na postanowienia unijnego szczytu.
Będą dalsze kroki?
Widzowie TVN24 Biznes i Świat dowiedzą się również, jakie sankcje, którymi groziła Unia Europejska i Niemcy mogą dotknąć Rosję. Eksperci będą również analizować jakie gospodarcze konsekwencje miałoby wprowadzenie ich w życie.
Gaz z USA odbierze Rosji straszaka
Administracja Baracka Obamy usiłuje posłużyć się gazem ziemnym jako bronią w celu ukrócenia wpływów Władimira Putina na Ukrainie i w UE. Sprawdzimy, jak może wpłynąć to na rynek tego surowca w Europie. Najnowsze wydarzenia i informacje na antenie TVN24 Biznes i Świat będą komentować i analizować m.in. prof. Tadeusz Iwiński, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, prof. Andrzej Furier z Uniwersytetu Szczecińskiego, Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw i gazu oraz dr Andrzej Szczeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA