Najnowsze

Najnowsze

Ofensywa

Zdaniem byłego ministra finansów Mirosława Gronickiego zmiany w systemie emerytalnym zaproponowane przez rząd doprowadzą do likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Gronicki tłumaczy, że skoncentrowanie funduszy na inwestycjach w akcje będzie obarczone dużym ryzykiem, zwłaszcza w niepewnych czasach.

Ofensywa

- Zmiany w systemie emerytalnym to częściowo zamknięta epoka OFE – uważa prezes Deutsche Bank Polska Krzysztof Kalicki. Według niego trudno teraz przewidzieć jak będzie ostatecznie wyglądał system emerytalny w przyszłości.

Ofensywa

- Zmiany w systemie emerytalnym zaproponowane przez rząd to wyzwanie dla młodych ludzi - uważa prezes PZU Andrzej Klesyk. Jego zdaniem trudno będzie podjąć nieodwracalną decyzję dotyczącą oszczędzania na przyszłą emeryturę bez dużej akcji informacyjnej i edukacyjnej.

Krynica 2013

W Petersburgu rusza szczyt G20. Głównym tematem mają być sprawy gospodarcze, ale eksperci spodziewają się, że spotkanie zdominuje sprawa Syrii. O oczekiwania wobec szczytu pytaliśmy dr. Roberta Zmiejko z SGH.

Ofensywa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytury z dwóch filarów.Jak tłumaczy główny ekonomista ministerstwa finansów - do ZUS trafią wszystkie obligacje z portfeli Otwartych Funduszy Emerytalnych, według wyceny na 3 września tego roku. Ludwik Kotecki dodaje, że nic się nie zmienia, jeśli chodzi o zasady dziedziczenia środków w OFE i ZUS.

Rostowski: Reformując emerytury nie przeprowadzamy nacjonalizacji

- Rozwiązanie, które wybraliśmy jest bardzo wyważonym rozwiązaniem niezmiernie trudnego i skomplikowanego problemu. Dlatego, że jest to rozwiązanie wyważone, to nie zadowala wszystkich - powiedział podczas czwartkowej konferencji na temat zmian w OFE minister finansów Jacek Rostowski. Podkreślił, że wprowadzając zmiany w emeryturach, rząd nie przeprowadzi nacjonalizacji.

Zmiany w OFE

Połowa pieniędzy zgromadzonych przez prawie 16 milionów Polaków zostanie zapisana na koncie w ZUS. Mamy dostać też dobrowolność - w trzy miesiące będziemy musieli zdecydować czy chcemy odkładać pieniądze na przyszła emeryturę w OFE czy w ZUS. O szczegółach Dominik Cierpioł

Krynica 2013

Koniec recesji to dobry moment na zrewidowanie wizji swojego biznesu i postawienie przed firmą nowych celi. Którym działaniom sprzyjają obecne warunki gospodarcze? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Danielem Bonieckim, dyrektorem zarządzającym McKinsey & Company w Polsce.

Krynica 2013

W pokryzysowej rzeczywistości można skupić się na odkrywaniu potencjału swojej firmy. Przed przedsiębiorcami otwierają się nowe możliwości. Na które decyzje nadszedł odpowiedni czas, a z którymi lepiej się wstrzymać? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Beatą Gessel, partnerem zarządzającym w Kancelarii Gessel.

Krynica 2013

Określenie strategii firmy to świadomy wybór tego, czym chcemy się zajmować. Nową drogę dla biznesu warto wdrażać przy zaangażowaniu całego zespołu. Jak rozmawiać z pracownikami o przyszłości przedsiębiorstwa? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Bogusławą Matuszewską, wiceprezesem zarządu ds. strategii i rozwoju PGE.

Krynica 2013 - Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim

Jeden procent wzrostu to nie koniec kryzysu - prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowiada na optymizm premiera Donalda Tuska. Jak mówił na forum ekonomicznym w Krynicy Jarosław Kaczyński o końcu kryzysu zdecydują polskie rodziny i firmy. W Krynicy szef największej partii opozycyjnej ruszył z gospodarczą ofensywą.

Krynica 2013

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej poszerzają swoją działalność o eksport. Jak przygotować niewielką firmę na taki krok? Którymi rynkami warto się zainteresować? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Dariuszem Poniewierką, prezesem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Krynica 2013

Wyobrażenia przedsiębiorców o zadowoleniu klientów z ich produktów i usług często rozmijają się z rzeczywistością. Jak realnie ocenić satysfakcję u swoich odbiorców i pozyskać ich lojalność? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Jackiem Poświatą, dyrektorem zarządzającym w Bain & Company Poland.

Krynica 2013

Chociaż okres unijnej perspektywy finansowej 2007-2013 dobiega końca, wciąż jeszcze można ubiegać się dofinansowanie w ramach obecnych programów operacyjnych. Kto może udzielić informacji na temat dostępności funduszy? Jak się o nie starać? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Pawłem Orłowskim, wiceministrem rozwoju regionalnego.

Krynica 2013

Sprzyjające warunki gospodarcze dają nadzieję na łatwe pozyskiwanie finansowania dla rozwijających się biznesów. Ci, którym nie udało się w czasie kryzysu, mogą spróbować zapukać do drzwi inwestorów ponownie. Jak przygotować się do spotkania z potencjalnym kapitałodawcą? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Adamem Jarmickim, menedżerem ds. inwestycji w Penta Investments.

Krynica 2013

Rząd przedstawił zmiany w systemie emerytalnym – część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS, a Polacy będą mieli wybór gdzie chcą kierować swoje składki. Co wprowadzone zmiany będą znaczyć dla naszych przyszłych emerytur? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ryszardem Petru, przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

LOT poprawia wyniki. Na razie nie chce pomocy od państwa

Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiają wyniki finansowe, dlatego nie wystąpią we wrześniu do resortu skarbu o wypłatę drugiej transzy pomocy publicznej - poinformował prezes spółki Sebastian Mikosz. Nie wykluczył jednak, że nastąpi to w październiku.

"To śmierć OFE" vs. "Krok w dobrą stronę"

- To śmierć Otwartych Funduszy Emerytalnych, to decyzja likwidująca OFE - tak o propozycji zmian w systemie emerytalnym przedstawionych w środę przez premiera Donalda Tuska mówił Janusz Palikot. Z kolei zdaniem szefa SLD Leszka Millera rządowe propozycje to "krok w dobrą stronę".

Krynica 2013

Odbicie w eksporcie i wzrost wydatków gospodarstw domowych i rządów - to pomogło wyciągnąć strefę euro z recesji w drugim kwartale.

Krynica 2013

Obligacje zarządzane przez Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiedział premier Donald Tusk. ZUS zajmie się też wypłatą emerytur. Zdaniem prezesa BZ WBK Mateusza Morawieckiego, w najbliższym czasie zobaczymy uspkojenie na rynkach bo skończyła się niepewność w kwestii OFE.

Krynica 2013

To nie była decyzja polityczna, tylko podyktowana dobrem spółki - tak prezes KGHM-u mówił o zmianach w zarządzie spółki, które dwa dni temu zaskoczyły rynek. Herbert Wirth tłumaczy, że były one konieczne w związku z nowymi wyzwaniami stojącymi przed firmą - między innymi chodzi o głębszą integrację z kanadyjskim biznesem KGHM-u. Przypomnijmy - w poniedziałek Rada Nadzorcza KGHM na wniosek prezesa odwołała dwóch członków zarządu - Włodzimierza Kicińskiego i Adama Sawickiego, a wiceprezes Dorota Włoch sama złożyła rezygnację. Zastąpią ich Jarosław Romanowski, Marcin Chmielewski i Jacek Kardela. O zmianach w zarządzie, zagrożeniach dla prognozy wyników i wyzwaniach stojących przed spółką z Herbertem Wirthem rozmawiała w Krynicy Karolina Hytrek-Prosiecka.

Krynica 2013

Minister finansów nie podpisał budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. - Mimo deficytu w NFZ pieniędzy na leczenie pacjentów nie zabraknie - zapewnia prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz. Podkreśla też, że deficyt nie przekroczy miliarda złotych, czyli będzie dwa razy mniejszy niż w zeszłym roku.

Lepiej w budowlance?

Premier Tusk wieszczy koniec kryzysu. My, o pierwsze oznaki ożywienia w sektorze budowlanym pytaliśmy prezesa Budimeksu - Dariusza Blochera.

Co dalej z emeryturami? Tusk o zmianach w OFE

- W środę zostanie przedstawione rozstrzygnięcie dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk, podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W grze są trzy warianty zmian przygotowane przez resorty pracy i finansów. Ale nie wiadomo, czy premier nie przedstawi jeszcze innego scenariusza.

Sektor bankowy o ożywieniu

Premier Tusk ogłasza w Krynicy koniec kryzysu. Co na to sektor finansowy? O kondycji polskiej gospodarki rozmawialiśmy z prezesem BRE banku, Cezarym Stypułkowskim.