Polscy rolnicy i hodowcy świń otrzymają rekompensaty finansowe za sprzedane od 18 lutego tuczniki - taką decyzję podjął Dacian Cioloș, komisarz ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej. Chodzi o producentów trzody chlewnej ze strefy buforowej chroniącej przed rozprzestrzenieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
Po wykryciu dwóch przypadków wirusa ASF u dzików przy granicy z Białorusią branża producentów trzody chlewnej zmaga się ze spadającym popytem i niskimi cenami. To efekt m.in. embarga jakie, w obawie przed ASF, nałożyła Rosja na polską wieprzowinę.
Będzie pomoc finansowa
Ministerstwo Rolnictwa w dzisiejszym komunikacje podało, że szef tego resortu Stanisław Kalemba zwrócił się do Komisji Europejskiej o pomoc finansową w postaci rekompensat dla producentów trzody. Kalemba prosił również o "wprowadzenie innych nadzwyczajnych środków dla producentów trzody na pozostałym obszarze Polski, w tym dopłat do prywatnego przechowywania". Resort rolnictwa podał również, że Dacian Cioloș, komisarz ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej "podjął decyzję o wprowadzeniu na terenie objętym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody". KE uruchomi program pomocy finansowej dla rolników z wyznaczonej strefy buforowej, którzy "na podstawie faktur za sprzedane tuczniki w okresie od 18 lutego tego roku będą otrzymywali rekompensaty".
Pieniądze z UE i budżetu krajowego
"To wyraźny sygnał dla producentów trzody i pozostałych podmiotów sektora wieprzowiny do przyspieszenia działań, w tym skupu – na obszarze wprowadzonych ograniczeń" - podało ministerstwo w komunikacie. Pieniądze na odszkodowania dla producentów i rolników będą pochodzić w połowie z funduszu Unii Europejskiej i połowie z budżetu krajowego. Ministerstwo Rolnictwa przypomina również, że stada świń w Polsce są całkowicie wolne od wirusa ASF. "Mięso i przetwory z wieprzowiny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów" - podkreśla resort.
Pomór świń
Po wykryciu w Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta muszą być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie może być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone. Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. Jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. Co ważne, choroba nie jest groźna dla ludzi.
Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu