Najnowsze

Najnowsze

"Paliwa w Polsce jednymi z najtańszych w Unii"

- Ceny benzyny i oleju napędowego w naszym kraju należą do najniższych w Unii Europejskiej - oświadczył wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. - Taniej paliwa można kupić jedynie w Rumunii - dodał.

Rekordowe miliony w reklamowej sieci

Rok 2010 był rekordowym pod względem wydatków na reklamę w internecie. Z raportu przygotowanego dla IAB Polska przez firmę doradczą PwC wynika, że reklamodawcy w ubiegłym roku na promocję w sieci wydali 1,58 mld zł.

Rajd franka hamuje. Rynki otrząsają się z psychozy

Świat finansów bierze nerwy w ryzy. Po środowych spadkach na giełdach, w czwartek europejskie parkiety się zazieleniły. Delikatnie umacnia się też złoty, który wcześniej mocno tracił do wszystkich głównych walut, a szczególnie do franka szwajcarskiego.

OFE według PiS przepadły w Sejmie

Podczas porannego głosowania we wtorek Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt PiS ws. zmian w OFE. Posłowie zdecydowali też, że rządowy projekt trafi do komisji finansów publicznych.

Zła praca gorsza niż żadna

Od dawna wiadomo, że praca pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednak tkwienie w takiej, której nie lubimy, ma gorszy wpływ na nasze zdrowie psychiczne, niż brak zatrudnienia - wynika z badań, które publikuje pismo "Occupational and Environmental Medicine".

Portfele bankierów lekko zeszczuplały

Przeciętna roczna płaca prezesa giełdowego banku spadła w ubiegłym roku o 16 procent i wyniosła ok. 1,7 mln zł - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta wyjaśnia, że spadek wynagrodzeń bankowców to głównie efekt braku premii za wyniki finansowe w 2009 roku.

Era zniknie po wakacjach

- Czerwiec, lipiec lub sierpień - to prawdopodobny termin wielkiej akcji marketingowej, jaką będzie rebranding sieci komórkowej Era na T-Mobile - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Szacuje się, że jej koszt może się wahać między 60 a 100 mln zł.

Ile zarobimy na łupkach?

Rozpoczęcie eksploatacji złóż gazu łupkowego w Polsce coraz bliżej. Ile będzie można na nich zarobić? Zdaniem przedstawiciele firm wydobywczych na razie jest zbyt wiele niewiadomych, by dziś prognozować, jaka będzie cena polskiego gazu niekonwencjonalnego.

Brat Vat

Senacka komisja budżetu proponuje, aby VAT na ciastka zależał od ich terminu przydatności do spożycia. O szczegółach opowiada Kazimierz Kleina, senator PO.

Gazele Biznesu

Przedstawiamy kolejną Gazelę Biznesu 2010, tym razem z województwa mazowieckiego. Benefit Systems to firma oferująca programy motywacyjne dla firm. O szczegółach opowiada Adam Kędzierski, dyrektor ds. handlowych Benefit Systems.

Pracownicze programy emerytalne

W środę w Sejmie odbyła się debata o OFE. Powiemy, jak działają Pracownicze Programy Emerytalne. Jak stworzyć taki program w małej lub średniej firmie? O szczegółach opowiada Mateusz Popek, Komisja Nadzoru Finansowego.

Prezentacja dla inwestora

Aby zdobyć inwestora nie wystarczy doskonały pomysł, musimy tez potrafić go przedstawić. Jak to zrobić mając tylko na kilkanaście minut uwagę inwestora. Co jest istotne? Czego unikać? Jak zrobić doskonałą prezentację inwestorską? O szczegółach opowiada Maciej Strzębicki, manager w Tomorrow.

Brat Vat

Od stycznia szkolenia są objęte 23% VAT-em. Tymczasem organizatorzy szkoleń cały czas nie mają pewności, jaka jest definicja szkoleń zawodowych, czy e-learningu. Dodatkowo interpretacja Izby Skarbowej w Płocku z 20 stycznia wprowadziła dodatkowe zamieszanie. Według dyrektora Izby, jeśli szkolenie nie ma waloru wychowawczego, musi być objęte 23% VAT. O szczegółach opowiada Ireneusz Górecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Mniej do OFE

Sejm rozpoczął pracę nad zmianami w systemie emerytalnym. Reforma pierwotnie miała chronić przed niekorzystnymi zmianami demograficznymi. Obecnie to obciążenie dla młodych pokoleń w latach 2030+. O szczegółach opowiada Ryszard Petru, dyrektor zarządzający w PKO BP.

Rynek obligacji Catalyst

Na Catalyst znaleźć można okazje inwestycyjne, ale są także papiery zagrożone i niezabezpieczone. Jak analizować korporacyjne obligacje? O szczegółach opowiada Kamil Gemra, analityk Stockwatch.pl

Sposób na ryzyko kursowe

Kurs walutowy znów szaleje. Jak osoba fizyczna (z dużym kredytem i zapasem gotówki) może się zabezpieczyć przed wahaniami walutowym? O szczegółach opowiada Łukasz Wosch, makler DM TMS Brokers.

Milion w portfelu

Swój „Milion w portfelu” Rafał Lerski zainwestowałby w równym stopniu w ETF na DAX, kawę, bawełnę oraz na NIKKEI 225 lub TOPIX.

Centrum wyników

PZU zarobił w 2010 roku więcej niż spodziewał się rynek, ale znacznie mniej niż w 2009 roku. Zysk netto spółki spadł o ponad 35% rdr. - To wina m.in.  opadów śniegu w pierwszym kwartale i powodzi, tłumaczy Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Mniej do OFE

Sejm rozpoczął pracę nad ustawą o zmianach ws. OFE. Odbyło się pierwsze czytanie. -Gdyby nie było dużego deficytu, prawdopodobnie nie byłoby takiej propozycji rządu - uważa Stanisław Gomułka, głównym ekonomistą BCC.

Skoczyła nam produkcja aut

W lutym produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce wyniosła 81 tys. 269 sztuk. To o 18,07 proc. więcej niż w styczniu - poinformował instytut Samar.

"Atomowa psychoza" na rynku. Frank coraz droższy

To był kolejny dzień spadku wartości polskiej waluty. Złoty traci, ponieważ inwestorzy w obliczu ryzyka związanego z sytuacją w Japonii wybierają "pewniejsze" waluty: euro, dolara i franka szwajcarskiego. Ten ostatni był dziś niemal najdroższy w historii.

"Nie można ciągle marzyć jak Piotruś Pan"

System emerytalny nie może być doraźnym elementem łatania dziury w budżecie - przekonywała w Sejmie wiceprezes PiS Beata Szydło. Według niej, proponowana przez rząd reforma to miraż i "nie można jak Piotruś Pan ciągle marzyć o Nibylandii". - Jak się marzy, dobrze mieć w kieszeni pieniądze - stwierdziła Szydło.

"Albo zmiany w OFE, albo sięgamy do kieszeni ludzi"

- Szukaliśmy najlepszego rozwiązania a nie kompromisu, który dałby satysfakcję uczestnikom debaty. Satysfakcję muszą mieć emeryci - mówił premier Donald Tusk podczas środowego wystąpienia w Sejmie poprzedzającego debatę na temat reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Balcerowicz dostał od Rosjan honoris causa

Prof. Leszek Balcerowicz otrzymał w środę w Moskwie tytuł doktora honoris causa Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy prezydencie Federacji Rosyjskiej, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w tym kraju. Uroczyste przyznanie wyróżnienia odbyło się w pierwszym dniu międzynarodowej konferencji poświęconej pamięci Jegora Gajdara, zmrałego w 2009 r. architekta rynkowych reform w postsowieckiej Rosji.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą. Sejm  znowelizował ustawę o rachunkowości. Według niej przedsiębiorca, który zawiesił działalność, nie musi prowadzić ksiąg rachunkowych, czy składać sprawozdań finansowych. Więcej o nowelizacji w rozmowie Pawła Blajer z Anetą Wroną-Kłoczko, prawnikiem w Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy.

Nasze płace powoli pną się w górę

3.422,14 zł brutto - tyle średnio zarabiał w lutym Polak pracujący w sektorze przedsiębiorstw. To o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem i 0,9 proc. więcej niż w styczniu.

Katowice: Okupują siedzibę Holdingu

Co najmniej do piątku związkowcy mają zamiar okupować siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego. Domagają się od zarządu wznowienia rozmów. Zarząd odpowiada, że chce rozmawiać, ale zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami. Na piątek zapowiedziano manifestację górników pod siedzibą firmy.

Open Finance idzie na GPW

Open Finance, doradca finansowy należący do Getin Noble Bank, chce zebrać podczas debiutu giełdowego 482 mln złotych. Do inwestorów indywidualnych trafi 15 procent akcji. Zapisy trwają od 15 do 22 marca - przypomina prezes Getin Noble Bank Krzysztof Rosiński.

Gdzie Polak pojedzie na wakacje

Egipt został zdetronizowany. W lutym królową sprzedaży wyjazdów turystycznych została Hiszpania. Wyjazd w tym kierunku kupił co czwarty turysta - mówi Andrzej Glapiak z portalu wakacje.pl.