Najnowsze

Najnowsze

Prezes Hewlett-Packard w atmosferze skandalu traci stanowisko. Mark Hurd ogłosił rezygnację po tym jak była aktorka i uczestniczka reality-show Jodie Fisher oskarżyła go o molestowanie seksualne.

10 mln dolarów amerykańska spółka ISCO chce zainwestować w Europie wschodniej. Liczy na nie Euroimplant, który podpisał z ISCO list intencyjny dot. dystrybucji własnych produktów. Andrzej Kisieliński, prezes spółki Euroimplant mówi, że zamierza rozpocząć sprzedaż w USA jeszcze w tym roku.

ZREMB zamierza produkować w stoczni Tczew konstrukcje wielkogabarytowe. Na finalizacje zakupu zakładu pozostało 9 miesięcy. Chce też wprowadzić Navimor-Invest na GPW na przełomie 2011/2012 roku, mówi Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, prezes ZREMB-Chojnice.

500 mln zł przychodów i 13,2 mln zł zysku netto. Lepsze prognozy wyników Dropu na 2010 rok to wynik poprawy prognoz wzrostu gospodarczego. Spółka myśli o nowych centrach odzysku w Rzeszowie i Szczecinie w przyszłym roku, chce także podnieść moce przerobowe makulatury o 3%, mówi Marek Suchowolec, przewodniczący RN Drop S.A.

Duże zainteresowanie, żadnego kontraktu. Pierwsza aukcja energii elektrycznej na 2011 rok nie przyniosła rozstrzygnięcia. Limit ceny oferenta 195PLN/MWh nie został osiągnięty. Kolejna szansa na zawarcie kontraktów już 31 sierpnia, mówi Ireneusz Łazor, wiceprezes Towarowej Giełdy Energii.

Polskie Porty Lotnicze wyemitują obligacje, by częściowo pokryć koszty remontu pasa startowego. Emisja obligacji jest instrumentem analogicznym do kredytu i mogą go zaciągać spółki, które mają zdolność do oddania tych pieniędzy, mówi w rozmowie z Marcinem Kowalskim Maciej Tarnawski, szef biura emisji długów PEKAO S.A. Obligacje emitowane są przez firmy posiadające osobowość prawną, najczęściej wykorzystuje się je do finansowania planów inwestycyjnych.

Czterokrotnie wzrosła liczna spraw o zaniedbania lekarskie od momentu pojawienia się instytucji Rzecznika Praw Pacjenta. Od stycznia do maja tego roku złożono łącznie 17,5 tys. skarg. Jak mówi RPP Krystyna Barbara Kozłowska, b. ważną rolę odgrywa dokumentacja choroby i opinia biegłych.

Dopiero po ukończeniu przez nasze dziecko 13 roku życia, możemy założyć mu konto. Wcześniej możemy wyposażyć je np. w kartę pre-paid. Zanim jednak pojedzie z nią na kolonie, sprawdźmy czy na miejscu będzie mogło z niej korzystać, mówi Michał Kryński, analityk Bankier.pl.

Bank nie zmieni swojej strategii, ale rynek oczekuje wyjaśnień, uważa prezes Pocztylion Arka PT, Piotr Sieradzan. Nie wiadomo, co kryje się za szybką wymianą prezesa banku BRE. Mówi się o konflikcie między Radą Nadzorczą a byłym juz prezesem Mariuszem Grendowiczem.

Zakaz eksportu rosyjskiego zboża wejdzie w życie 15 sierpnia. Ta decyzja jest wynikiem suszy i pożarów w Rosji. Według Dariusza Winka, głównego ekonomisty BGŻ, spadek eksportu ze wschodu wpłynał na wzrost cen, ale bardziej nerwowo było w USA, niż w Unii Europejskiej. Według Winka wzrost spekulacji w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach wynika z deregulacji rynku.

Podwyżka VATu o jeden punkt procentowy nie wpłynie znacząco na koszyk CPI, ale ta tendencja wpłynie na decyzje Rady Polityki Pieniężnej, mówi w rozmowie z Marcinem Kowalskim prof. Marian Noga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, były członek RPP.

Dofinansowanie małych przedsiębiorstw przez administrację amerykańską ożywiłoby rynek pracy w USA. Takiego zdania jest prezes EuroAmerican Company, który przypomina, że małe firmy nie dostały rządowych dotacji w trakcie kryzysu tak jak stało się to w wypadku sektora bankowego. Dlatego zdaniem Andrzeja Kurnickiego, który był gościem magazynu "90 minut" - firmy nie mają dostępu do finansowania, co będzie się przekładało w dalszym ciągu na małą ilość nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

Spłata kredytów zaciąganych w walutach obcych idzie lepiej niż kredytów złotowych - informuje "Puls Biznesu". Najgorzej wygląda sytuacja wśród osób, które zaciągnęły kredyty w 2008 r.

Osoby, których domy uległy zniszczeniu w wyniku klęski żywiołowej, będą mogły je odbudować na nowym miejscu. Ziemię pod nową siedzibę będzie można kupić od gminy, a za poniesioną szkodę otrzymać odszkodowanie - wynika z przepisów uchwalonych w piątek przez Sejm.

„Pomysł wstrzymania na 2 lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do OFE to odwrót od reformy emerytalnej – ostrzega Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan. Gdy system dobrze funkcjonuje, chcemy go demontować, to bardzo zły pomysł - mówi w rozmowie z Markiem Tejchmanem.

Rosja chce wprowadzenia zakazu eksportu zbóż. Zakaz napędził wzrost ceny pszenicy na giełdzie w Chicago. Czy wysokie ceny pszenicy utrzymają się, czy jest to tylko chwilowa spekulacja na rynku? O tym wszystkim w rozmowie z profesorem Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki jest bardziej anemiczne, niż dotąd oceniały rynki. Chociaż stopa bezrobocia stoi w miejscu, w lipcu silnie spadło zatrudnienie i to prawie dwukrotnie szybciej niż oczekiwały rynki.

Za zwłokę w regulowaniu należności podatkowych zapłacimy wyższe odsetki - wynika ze znowelizowanej w piątek przez Sejm ordynacji podatkowej. Poza tym ministerstwo finansów będzie mogło przetwarzać dane podatników zawarte w ich deklaracjach.

Milion dwieście tysięcy złotych pozyskała spółka MOMO szykując się do debiutu na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy. Spółka zamierza budować w Polsce automatyczne stacje benzynowe. Ten rynek będzie się dynamicznie rozwijał, bo transport kolejowy kuleje, a ludzie wolą jeździć samochodami, mówi prezes MOMO - Jacek Malec. I tam widzi szansę dla swojej firmy.

Dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki jest bardziej anemiczne, niż dotąd oceniały rynki. Chociaż stopa bezrobocia stoi w miejscu, w lipcu silnie spadło zatrudnienie i to prawie dwukrotnie szybciej niż oczekiwały rynki.

Mimo szkód w uprawach w Rosji i wprowadzonego przez ten kraj zakazu eksportu zboża, sytuacja nie jest porównywalna z kryzysem na rynkach żywności w latach 2007-2008 - oceniła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Warszawskie lotnisko w remoncie. We wrześniu ograniczony zostanie ruch samolotów a niektóre z lotów nie odbędą się wcale. O konsekwencjach  przebudowy lotniska dla podróżujących, Marcin Kowalski rozmawiał z Michałem Marcem, dyrektorem Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

Premier zapowiedział, że jesienią przedstawi pakiet prawie 100 ustaw, które mają towarzyszyć budżetowi. Rząd potrafi zacząć, ale nie zawsze potrafi skończyć. Musi liczyć siły na zamiary, mówi w rozmowie z Marcinem Kowalskim dr Marcin Matczak, współautor Barometru Legislacyjnego, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Susza i pożary w Rosji. Ceny pszenicy zdrożały od czerwca o 40%. W Polsce mamy 3 miliony ton zapasów. Jak będą wyglądać tegoroczne zbiory? Czy poprzez fundusze będzie można zarobić na drożejących surowcach? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem WGT Michałem Jerzakiem i Michałem Hołdą, zarządzającym BPH TFI.

Po wielkim szumie związanym z budową loftów, luksusowych mieszkań aranżowanych w byłych fabrykach, o projektach ucichło. Czy takie inwestycje jeszcze się opłacają? Czy zamożni ludzie chcą mieszkać w takich miejscach? O to Macieja Dymkowskiego, prezesa portalu tabelaofert.pl pytał Robert Stanilewicz.

20 lat, wzrost 160 - 185 cm, waga do 110 kg – to nie casting na gwiazdę telewizyjną, ale na… motorniczego tramwaju. Czy umieszczenie takich detali dotyczących wyglądu to dyskryminacja? Poradnik o tym, jak tworzyć oferty pracy żeby nie naruszyć żadnych przepisów. O szczegółach w magazynie "Biznes Lunch" dr Maciejem Chakowskim z C&C Chakowski & Ciszek, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Specjalnie szkolona kadra ma w bankach dostęp do danych o portfelach zamożniejszych klientów. Na ile bezpieczne są informacje na temat naszych pieniędzy w banku? Czy banki sprawdzają przeszłość i obecną działalność osób dopuszczonych do tajemnicy bankowej? O tym Robert Stanilewicz rozmawia z prawnikiem Mariuszem Krzysztofkiem.

Osoba niepełnosprawna zakłada firmę – na jaką refundację składek może liczyć? Firma zatrudnia osobę niepełnosprawną – na jakich zasadach wypłacane jest dofinansowanie do wynagrodzenia ? Na te pytania odpowiedzieliśmy w magazynie "Biznes Lunch" w rozmowie z Jarosławem Dąbrowskim, dyrektorem Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy PFRON.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Chemoservis-Dwory 30 sierpnia zdecyduje o emisji do 110 mln akcji serii D. Emisja ma pójść na przejęcia. Spółka chce kupić K-Protos. Jednym z akcjonariuszy K-Protosu jest spółka Mariusza Patrowicza - Fon Ecology. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem Chemoservis-Dwory, Wojciechem Mazurem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Co dziesiąta osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim, była zdolna do pracy - wynika z kontroli przeprowadzonej w I półroczu przez ZUS. Zakład obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę ponad 76 mln złotych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Przemysławem Przybylskim z ZUS-u, rozmawiał Robert Stankiewicz.