Wszyscy płacimy podatki. Ale czy podatki trzeba płacić od każdego dochodu? Co z odszkodowaniami?Odpowiedzi na te pytania szukał w swoim programie Paweł Blajer.
Odszkodowanie jest świadczeniem przysługującym danemu podmiotowi, który doznał uszczerbku (szkody ) bądź to w swoim majątku (szkoda majątkowa), bądź też w innych dobrach (szkoda niemajątkowa). Osoby fizyczne mogą być uprawnione do otrzymania odszkodowania za poniesioną szkodę z tytułu szeregu ustaw (np. ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o gospodarce nieruchomościami, Kodeksu cywilnego, Kodeksu pracy, Kodeksu postępowania administracyjnego, itd.).
Kiedy płacić podatek?
Grzegorz Baran, mecenas z KPP Baran & Pluta przypomina, że odszkodowanie od AC i OC jest zwolnione z podatku dochodowego. - Wprawdzie istnieje tutaj warunek od reguły, ale dotyczy on tylko osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jeżeli taka osoba otrzyma odszkodowanie z tytuły takiej polisy, to musi uwzględnić to w swoim rozliczeniu podatkowym - tłumaczy Grzegorz Baran.
Od pracodawcy
Mecenas tłumaczy również, że w przypadku odszkodowania od pracodawcy tylko część przychodów od takiej rekompensaty finansowej jest zwolniona z podatku. - Jeżeli otrzymujemy odszkodowanie od pracodawcy w ramach wypadku przy pracy, to wtedy ta uzyskana kwota korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Natomiast gdyby pracodawca wypłacił nam odszkodowania np. z tytułu nieprawidłowego skrócenia wypowiedzenia umowy o pracę, to wtedy takie odszkodowanie jest opodatkowane - poucza mecenas.
Od Skarbu Państwa
Jeżeli otrzymujemy odszkodowanie na postawie wyroku sądowego od Skarbu Państwa, to nie musimy zgłosić uzyskanej kwoty do opodatkowania. - Jeżeli na przykład gmina wyrządziła nam szkodę i doszliśmy do porozumienia w sprawie odszkodowania bez udziału sądu, to wówczas musimy zapłacić podatek dochodowy - mówi Grzegorz Baran.
Od osoby fizycznej
Na podobnej zasadzie funkcjonują odszkodowania od osób fizycznych. Jeżeli ktoś wyrządził nam szkodę na przykład uszczerbek na zdrowiu, a następnie przyznał się do tego i zapłacił nam odszkodowanie, to musimy od uzyskanej kwoty zapłacić podatek. - Jeżeli odszkodowanie uzyskamy przed sądem, to wówczas nie będziemy musieli płacić podatku dochodowego - podkreśla mecenas.
Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ