Najnowsze

Najnowsze

Ofensywa

Każda z trzech rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym w końcu doprowadzi do likwidacji OFE. Raport jest skrajnie nierzetelny- uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Radpol na zakupach

Osprzęt termokurczliwy, osprzęt kablowy, izolatory i… zakupy – spółka Radpol kupuje firmę specjalizującą się w produkcji dla ciepłownictwa i chce mieć 20% tego rynku – i przekonuje, że warto było wydać 10 milionów by mieć dostęp do rynku na którym w najbliższym czasie trafią zamówienia o wartości ponad 700 milionów złotych. Gościem programu Rynki Dnia był Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

Ofensywa

Rząd wybierze tylko jeden wariant zmian w OFE - nie będzie ich łączenia - obiecuje minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który nadzorował powstawanie przeglądu systemu emerytalnego. Dodaje, że nie ma jeszcze decyzji co stanie się z akcjami jakie mają w portfelach OFE, jeśli część ubezpieczonych przejdzie do ZUS-u. O OFE i rynku pracy z ministrem rozmawiał Patrycjusz Wyżga

Innowacyjne firmy po polsku

Czy polska gospodarka jest innowacyjna? Na to pytanie stara się odpowiedzieć raport o innowacyjności polskiej gospodarki przygotowany przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akadademii Nauk. Patronem raportu TVN CNBC a o wynikach rozmawialiśmy z prof. Tadeuszem Baczko z INE PAN.

Plast-Box stawia na eksport

Podbój zagranicznych rynków plastikowymi wiaderkami. Eksport Plast-Boksu do Francji rośnie w tym roku o ponad 20% a produkty firmy są obecne w trzydziestu krajach europejskich – w ostatnich latach Plast-Box zwiększał przychody po 20% rocznie ale w 2013 roku impet osłabł. Czy spółka odczuwa spowolnienie? Naszym gościem był Krzysztof Pióro, prezes Plast-Boksu.

Ofensywa

Akcje powinny kupować zarówno instytucje jak i inwestorzy indywidualni. Znacząca przewaga dużych inwestorów na rynku nie jest zjawiskiem pożądanym tłumaczy prezes Warszawskiej Giełdy, Adam Maciejewski i odnosi się do zarzutów prof. Leszka Balcerowicza, który ostro krytykuje rządowy raport o OFE i prezesa giełdy.

Co wolno we franczyzie?

Blisko pół milion złotych kary dla giełdowego Sfinksa. Spółka miała według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów narzucać franczyzobiorcom, którzy zarządzają restauracjami sztywne ceny i to od 13 lat. O tym co więc wolno we franczyzie - z szefową UOKiKu, Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel rozmawiał Dominik Cierpioł

Orlen liczy zyski

Sytuacja Orlenu na Litwie znacząco się poprawia - zapewnia wiceprezes paliwowej spółki Sławomir Jędrzejczyk. Dodaje, że Orlen jest gotowy do nowych inwestycji, bo sytuacja finansowa jest bardzo dobra.

Ofensywa

3 warianty dla systemu emerytalnego. Rząd przedstawił swoje propozycje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni. O rządowych propozycjach rozmawialiśmy z Agnieszką Nogajczyk-Siemionow, prezes Allianz PTE.

Tusk ufa państwowym instytucjom ws. emerytur. Balcerowicz: To nie debata a propaganda

- Mam wielkie zaufanie do instytucji państwowych, które dbają o wypłatę emerytur - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że ZUS jest instytucją bardzo pewną, choć nie gwarantuje wysokich emerytur. Rządowe propozycje ws. OFE i opracowany przez resorty finansów i pracy raport "Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu" skrytykował w piątek Leszek Balcerowicz.

Orlen na Catalyst

Obligacje Orlenu na Catalyst. Na rynku długu warszawskiej giełdy zadebiutuje po 2 miliony walorów serii A i B. Spółka z ich emisji pozyskała po 200 milionów złotych. Gościem TVN CNBC był Radosław Tadajewski prezes grupy Trinity.

Brat VAT

Do końca roku można ubiegać się o zwrot różnicy w podatku VAT. Na zwrot mogą liczyć osoby, które kupiły materiały budowlane po 1 V 2004. Z chwilą wejście POlski do UE wzrosła stawka VAT z 7% na 22%. O szczegółach rozmawialiśmy z Agnieszką Grotkowską z domiporta.pl

Inwestycje pod napięciem

Tu nie chodzi o biznes spółki, a biznes narodowy - tak o inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole mówił premier Donald Tusk. PGE i Kompania Węglowa podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie współpracy. Według rządu, ma ona doprowadzić do ograniczenia ryzyka, jakie wiąże się z inwestycją. Nie jest wykluczone, że współpraca nie będzie ograniczona tylko do dostaw węgla. Rozmowa z Herbertem Leopoldem Gabrysiem, przewodniczącym Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej, Krajowa Izba Gospodarcza.

Polityka pieniądze

Zaczęło się od thrillera - ale coraz bliżej do happy endu. Unijny 7-letni budżet z 300 miliardami złotych na polskie drogi, koleje, szpitale i inne inwestycje coraz bliżej zatwierdzenia. Na początku budził sprzeciw euro-parlamentarzystów - ale wszystko wskazuje na to, że uda się ich przekonać do zgody. Rozmowa z dr. Robertem Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej.

Polityka i Pieniądze

Czy inwestycja PGE w Opolu może być opłacalna lub przynajmniej neutralna dla wyników największej grupy energetycznej w Polsce? Akcjonariusze najwyraźniej nie są co do tego przekonani i na wczorajszą zapowiedź premiera o szybkim rozpoczęciu projektu zareagowali żywiołową wyprzedażą akcji spółki.

Polityka i Pieniądze

W najbliższych dniach ma ruszyć wart ponad 11,5 miliarda złotych kontrakt na budowę nowych bloków dla elektrowni w Opolu. Tak zdecydował wczoraj premier, przekonując, że w tym przypadku ważny jest przede wszystkim interes narodowy a nie koniecznie akcjonariuszy inwestora - czyli polskiej Grupy Energetycznej.

Nowe umowy Qumaka

Dwie fatalne sesje za akcjonariuszami informatycznej grupy Qumak. Po 11-procentowej przecenie w środę, wczoraj kurs znów zanurkował i kapitalizacja firmy spadłą o kolejne 3,5%. W efekcie ten tydzień kosztował inwestorów prawie 14% poprzedniej wyceny.

Cena franczyzy

Przychodzi urzędnik do restauracji i przynosi karę - prawie pół miliona złotych. Taką kwotą UOKiK ukarał sieć restauracji Sfinks Polska. O szczegółach konfliktu Dominik Cierpioł

Made in Japan

Abenomika zaczyna przynosić pierwsze efekty. Japońska gospodarka odbija – wynika z serii danych za maj. Program stymulowania wzrostu gospodarczego poprzez potężny program skupu aktywów zaowocował silniejszym od oczekiwań wzrostem sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Polski gazoport zyska na porażce Nabucco-West?

Po porażce gazociągu Nabucco-West, który miał dostarczać azerski gaz do Europy poprzez Bałkany do Austrii, rośnie znaczenie polskiego terminala LNG w Świnoujściu - podało podczas szczytu UE źródło zbliżone do polskiej dyplomacji.

OFEnsywa

Zaproponowane warianty reformy OFE byłyby negatywne dla giełdy i zmniejszyłyby płynność na rynku obligacji – piszą w pierwszym raporcie oceniającym potencjalne skutki zmian w systemie emerytalnym eksperci londyńskiego banku Goldman Sachs.

Bliżej łupków?

Walne Petrolinvestu musi jutro przegłosować uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Skumulowana strata firmy to ponad 1,1 miliarda złotych, a więc więcej niż kapitał zapasowy i więcej niż 1/3 kapitału zakładowego. Do tego banki finansujące działalność operacyjną Petrolinvestu domagają się spłaty 20 milionów dolarów raty kapitałowej kredytu, której spłata przypadała dwa tygodnie temu.

Polityka i pieniądze

Premier zdecydował – PGE ma już w lipcu ruszyć z budową elektrowni w Opolu. Kurs akcji spadł natychmiast o jeden procent. Inwestycja, której budżet przekracza 11,5 miliarda złotych - według ostatniej oceny zarządu była z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalna.

OFEnsywa

Czy będą pozytywne konsekwencje zmian w systemie emerytalnym dla polskiej gospodarki i biznesu? Która z trzech rekomendacji zespołu przeglądającego funkcjonowanie systemu w ostatnich 14 latach jest najlepsza dla finansów publicznych, rynków kapitałowych i wreszcie przyszłych emerytów? Naszym gościem jest Aleksander Łaszek – ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Nowa strategia NTT

Wzrost rentowności operacyjnej o kilka procent i przychodów od 5% do 15% rocznie. Tak wyglądają założenia do nowej strategii składającej komputery i handlującej nowoczesną energetyką firmy NTT. Spółka chce wejść w nowe obszary biznesu. Stawia na większy udział w wynikach przychodów ze sprzedaży tabletów i smart fonów. Chce też rozwijać kontent na te urządzenia.

Milion w portfelu

Portfel Marka Mikucia zyskał od początku inwestycji 5,17%. W ostatniej odsłonie zyskuje nieznacznie, bo 0,13%. Marek Mikuć jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011. Największy zysk w ostatniej odsłonie dzięki Open Finance MIŚ, +10,7%. Jaką receptę na tytułowy milion ma zarządzający portfelem, pytał Robert Stankiewicz.

Nie ma pracy

200 mln ludzi na całym świecie nie obecnie pracy - wylicza Międzynarodowa Organizacja Pracy. 40 mln to osoby, które pracy nie mają od ponad roku. Aktywizacja bezrobotnych to wyzwanie przed którym staje jak widać cały świat - ale czego my w Polsce może nauczyć się podpatrując inne kraje, które potrafią ożywić rynek pracy? Na ten temat rozmawiamy z Mirosławem Proppe, KPMG.

Kondycja konsumenta

Spada wskaźnik optymizmu Polaków. Z badania IPSOS wynika że blisko połowa badanych obawia się kłopotów na rynku pracy. Od tygodnia mamy lato, ale to nie przekłada się na poprawę nastrojów konsumentów - kiedy zatem będzie lepiej? Pytamy o to Andrzeja Anterszlaka, IPSOS.

Ofensywa

Po konsultacjach społecznych dotyczących reformy systemu emerytalnego, rząd przedstawi swój projekt w sejmie. Ryszard Petru, Przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich po krytyce funkcjonowania OFE obawia się również, krytyki sektora prywatnego, który jego zdaniem powinien coraz większy mieć coraz większy udział w inwestycjach publicznych. Jest on zdania, że wszystkie warianty zmian w OFE proponowane przez rząd doprowadzą OFE do upadku.

Ofensywa

3 warianty dla systemu emerytalnego. Rząd przedstawił swoje propozycje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni. Robert Gwiazdowski z centrum imienia Adam Smitha twierdzi, że idea przeglądu systemu była słuszna, ale propozycje jego naprawy porównuje do tłumacznia wad komunizmu w czasach PRL.