Najnowsze

Najnowsze

TVN24 i TVN najbardziej opiniotwórczymi stacjami telewizyjnymi w Polsce

Spośród stacji telewizyjnych w maju najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVP1. Portal tvn24.pl znalazł się z kolei na trzecim miejscu wśród portali internetowych - wynika z raportu Instytutu Monitorowania Mediów.

Nieruchomości pod lupą

Ceny mieszkań spadają - powoli, ale stale. Ci, którzy chcieliby kupić swoje własne M widzą to i zwlekają z zakupem spodziewając się jeszcze niższych cen. O rynku nieruchomości rozmawiamy ze współautorem raportu o nieruchomościach Marcinem Drogomireckim z portalu domy.pl.

PPG na głównym rynku

W drodze do Moskwy przeszli z NewConnect na główny parkiet w Warszawie. Firma Platinum Property Group - inwestująca w luksusowe nieruchomości - planuje wybudowanie osiedla pod Moskwą za kwotę 3 miliardów złotych.

Stan polskiej gospodarki

Po lepszej od oczekiwań sprzedaży detalicznej w maju przyglądamy się spółkom z branży odzieżowej. Które najlepiej rokują? Rozmowa z Sylwią Jaśkiewicz, analityk DM IDMSA.

Stan polskiej gospodarki

Sprzedaż detaliczna rośnie – bezrobocie spada. Majowe dane pozytywnie zaskakują analityków. Rozmowa z Piotrem Bielskim, głównym ekonomistą BZ WBK.

Lotos po remoncie

Lotos przed decyzją o dywidendzie. Zadłużona spółka generuje gotówkę, ale słaba polska waluta uderza w kurs. Jak remont rafinerii, słaby złoty i odszkodowania za wadliwą platformę w Norwegii wpłyną na wyniki Lotosu? Rozmawiamy o tym z prezesem Grupy Lotos Pawłem Olechnowiczem.

OFEnsywa

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że jutro poznamy treść raportu dotyczącego otwartych funduszy emerytalnych. Zapowiedział też, że Rada Ministrów po analizie raportu w najbliższy wtorek zdecyduje czy przyjmuje raport z rekomendacjami.

Milion w portfelu

Portfel Adma Zaremby zyskał od początku inwestycji ponad 26%. W ostatniej odsłonie zarobił 3,6%. Adam Zaremba jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011. Największy zysk w ostatniej odsłonie na obligacjach Gant +6,6%. Największa strata w ostatniej odsłonie na Arka Fundusz Nieruchomości -3,7%. Jaka strategia prowadzić ma do pomnażania kapitału w okresie wakacji? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Kondycja polskiego konsumenta

Polacy znowu zaczęli kupować. Sprzedaż rok do roku wzrosła o 0,5% i jest to odczyt powyżej oczekiwań. W czerwcu możemy spodziewać się podobnego odczytu. Takiego zdania jest Mariusz Wojdon, wiceprezes Alma Market.

Tani szybki kredyt

Bierzemy szybki kredyt gotówkowy. Jak wybierać wśród ofert banków, aby nie zaskoczyć się wysokością raty? Co z prowizją, ubezpieczeniem, wcześniejszą spłatą? O najciekawsze oferty pytamy Magdalenę Sochę, Expander.pl

Sztuka liczenia

W poniedziałkowe południe GPW na niemal godzinę wstrzymała notowania indeksów i handel kontraktami terminowymi. Inwestorzy poszkodowani wskutek poniedziałkowej awarii na GPW powinni wykazać swoją stratę, aby móc dochodzić jakichkolwiek roszczeń. Tak uważa mec. Rafał Woźniak, kancelaria DLA PIPER.

Droga do ożywienia

Niemieccy analitycy i inwestorzy w dobrych nastrojach. Wyrażający ich oczekiwania koniunkturalne indeks ZEW w czerwcu osiągnął 38,5 pkt. Rynek spodziewał się 38,1 pkt. Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska, uważa że rosnący indeks ZEW daje nadzieje na dobry odczyt PKB Niemiec, który jego zdaniem urośnie o 0,5% w ujęciu kwartalnym

Praca i płaca

Zatrudnienie w maju spadło według GUS o 0,9% w stosunku do zeszłego roku. Oczekiwano spadku o 1%. Rozmowa z Kazimierzem Sedlakiem, prezesem Sedlak & Sedlak.

Made in China

Rośnie zagrożenie pogorszenia płynności chińskiego sektora bankowego - ostrzega Fitch. Zdaniem agencji ratingowej ryzyko mogą spowodować problemy z wypłatą środków z rachunków inwestycyjnych dla bogatych klientów. W ostatnich 10 dniach czerwca chińskie banki będą zobowiązane do wypłaty 1,5 biliona juanów zgromadzonych na tych rachunkach. Aleksander Jawień, prezes IFM, potwierdza ryzyko płynnościowe i zwraca uwagę na rosnącą szarą strefę działalności bankowej.

Surowce pod presją

Kurs złota zareagował gwałtowną przeceną po środowej konferencji Bena Bernanke i zapowiedziach, mających nastąpić pod koniec roku ograniczeń w programie skupu aktywów. Pomimo, iż dzisiaj delikatnie ceny złota rosną, to zdaniem Pawła Kordali w perspektywie najbliższcyh miesięcy będzie nadal pod silną presją. Zdaniem analityka XTB możemy zobaczyć poziom 1200, a nawet 1100 dolarów za uncję.

RPP w akcji

Na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski zamierza głosować za obniżką stóp o 50 punktów bazowych. Według członka Rady Polityki Pieniężnej jest już niewiele miejsca i czasu na dalsze obniżki, dlatego po lipcu spodziewać się można kilku kwartałów stabilizacji wysokości stóp. Elwir Świętochowski dyr. skarbu Rabobanku spodziewa sie jednak, że lipcowa obniżka wyniesie 25 pb.

Sztuka liczenia

Nie będzie anulowania transakcji, które przeprowadzono w oparciu o błędnie wyliczone indeksy. Taką decyzję podjęła w poniedziałek giełda po awarii, przez którą przed pierwsze trzy godziny sesji inwestorzy dostawali błędne wartości, między innymi WIG20, na którym oparte są kontrakty terminowe. Zdaniem Michała Masłowskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych GPW postąpiła właściwie. Anulowanie transakcji mogłoby narazić inwestorów na dodatkowe ryzyko z powodu otwartych pozycji - dodaje Masłowski.

Sztuka liczenia

W poniedziałek przez trzy godziny inwestorzy na warszawskiej giełdzie kupowali i sprzedawali nie mając pojęcia, że swoje decyzje opierają na błędnych wyliczeniach indeksów, w tym tego zbierającego największe spółki z GPW – WIG20. Giełda na kilkadziesiąt minut zawiesiła handel kontraktami i notowania części indeksów. Ale i tak wszystkie zawarte transakcje zostaną przekazane do rozliczenia. Czy inwestorzy mogą mieć w związku z tym jakieś roszczenia prawne do giełdy?

Demografia, ZUS i OFE

Rząd w dalszym ciągu nie opublikował wniosków z przeglądu systemu emerytalnego. Nieoficjalnie ma to nastąpić w środę. Dotychczas pojawiło się dużo przecieków z raportu, zwłaszcza dotyczących oceny Otwartych Funduszy Emerytalnych. To bulwersujące, że rząd całkowicie pomija demografię w propozycjach zmian w II filarze - uważa prof. Marian Wiśniewski, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Bezpieczeństwa Emerytalnego.

Brat VAT

Według wyroku europejskiego Trybunału Sprawiedliwości- osoba, która zainstaluje ogniwa fotowoltaiczne i będzie odprowadzać energię do sieci, prowadzi działalność gospodarczą i może odliczyć VAT za zakup panelu. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Łukaszem Krasoniem- Beckerem, adwokatem z kancelarii Roedl & Partner.

Biznes globalny

Biotechnologiczny Mabion blisko swojej najwyższej wyceny. Czy równie blisko komercyjnego sukcesu? Spółka poinformowała właśnie o rejestracji swojego flagowego produktu – leku Mabion CD 20 na rynku Serbskim. Rozpoczyna właśnie badania kliniczne co ma otworzyć spółce drogę do sprzedaży preparatu do walki z rakiem krwi. Ile czasu potrzeba, by projekt z fazy badawczej wszedł w komercyjną ? Naszym gościem był Maciej Wieczorek – prezes Mabionu.

Kondycja konsumenta

Czy polscy konsumenci przestali bać się kryzysu? Jak na trudnym rynku radzą sobie detaliści? Sprzedaż detaliczna urosła o 0,5% rok do roku, powyżej oczekiwań i lepiej niż w kwietniu, gdy spadła o 0,2%. Jak na trudnym rynku radzą sobie firmy, których biznes w dużej mierze zależy od kondycji konsumentów? Naszym gościem był Andrzej Jurczak – prezes zajmującej się dystrybucją artykułów elektrotechnicznych spółki Grodno.

Matki na macierzyńskim z "trzynastkami"

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników "budżetówki", co umożliwa wliczenie urlopu macierzyńskiego do czasu pracy, niezbędnego do otrzymania trzynastej pensji.

Brat VAT

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że szafy wnękowe powinny być objęte 8 % podatkiem VAT, a nie jak dotychczas 23 %. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Małgorzatą Sobońską, partnerem MDDP.

Ogródek z barierami

Lato, słońce, upał ... Nic tylko wpaść do restauracji, na lody, kolację czy łyk orzeźwienia. Ci, którzy wpadli rok temu na pomysł, by na takim scenariuszu zarobić i otworzyli ogródek - np. z piwem muszą teraz być gotowi na to, że uruchomienie go z powrotem w tym roku to nie będzie małe piwo.. Dominik Cierpioł

Długa droga do rynku prosumenta

Sejm znowelizował z zeszłym tygodniu ustawę o prawie energetycznym. Nowelizacja ta zwana jest „małym trójpakiem energetycznym”. Zakłada on m. in. rozdzielenie nadzoru właścicielskiego w obszarze handlu i przesyłu gazu. My zastanawiamy się, jak zostały zapisane kwestia prosumenta? Zapisy miały umożliwiać produkcję i handel energią elektryczną bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Rozmowa z Wojciechem Cetnarskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Odnawialnej.

Milion w portfelu

Portfel Błażeja Bogdziewicza z Caspar Asset Management zyskał od początku inwestycji ponad 11%. W ostatniej odsłonie zarabia on 2%. O zmiany w portfelu pytał zarządzającego Robert Stankiewicz.

Konkurencyjność polskiej gospodarki

Droga do konkurencyjnej polskiej gospodarki może wydać się czasem długa i kręta. Co zrobić aby uczynić polskie firmy bardziej konkurencyjnymi? Jak osiągac przewagę nad reszta rynku? Pytamy o to prof. Marzennę Weresą z SGH.

Inwestycje najbogatszych

Opublikowano ranking 100 najbogatszych Polaków wg. magazynu Wprost. Podobnie jak w ubiegłym roku liderem rankingu został Jan Kulczyk. Czego od najbogatszych mogą się nauczyć Ci, którzy nie mają takiego majątku ale mają marzenia by dorobić sie takiej fortuny? Rozmowa z Maciejem Kossowskim, prezesem Wealth Solutions.

Rynki pod presją szefa Fed

Słowa szefa Fed Bena Bernanke o tym, że drukowanie dolarów może się niebawem skończyć, gdyż w gospodarce widać oznaki ożywienia, wywołały panikę na rynkach. Magdalena Majewska-Koch z UBS Wealth Management w Zurychu uważa, że Bernanke mógł specjalnie wybrać na taką deklarację okres letniej słabszej aktywności i niższych obrotów na rynkach.