Najnowsze

Najnowsze

Zmiany w zamówieniach

Nowela poselska ustawy o zamówieniach publicznych ma zmodyfikować kryterium "rażąco niskiej ceny". O skutkach tych zmian w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Agnieszką Zaborowską, kancelaria Pieróg & Partnerzy.

Kradzież w firmie

W przypadku kiedy nasz pracownik ukradnie firmowe mienie, zgłoszenie sprawy na policję oznacza często żmudny i długotrwały proces, który w praktyce nie gwarantuje zwrotu utraconego mienia. W "Blajer mówi: Biznes" powiemy o tym jak przede wszystkim odzyskać to co zostało nam skradzione. Rozmowa z Katarzyną Dobkowską, radcą prawnym, kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Czynszowy biznes

Czy wobec rządowych planów inwestowania w lokale pod wynajem, dalej opłacalny będzie biznes polegający na wynajmie tzw. czynszówek ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Maciejem Trelą, dyrektorem krakowskiego Biura Nieruchomości "Północ".

Skutki upadłości Alpine Bau

Skutki upadłości Alpine Bau dotykają zwłaszcza podwykonawców, którzy są ostatnim ogniwem w łańcuchu regulowania płatności. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Dorotą Brzezińską-Grabarczyk, adwokatem, kancelaria Brzezińska, Narolski Adwokaci.

Kłopotliwy spadek

Jak zrzec się spadku kiedy istnieje ryzyko, że ilość długów spadkowych przewyższa znacznie wartość uzyskanych korzyści. w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z notariuszem Martą Józefiną Kolbusz.

Szukanie winnych

Dziura w budżecie eksplodowała. Rząd pociesza, że wybrał mniejsze zło powiększając dziurę zamiast ostro ciąć. Były członek kierownictwa Ministerstwa Finansów zarzuca za to rządowi, że wcześniej wybrał źle - wybierając pewne wyborcze zwycięstwo zamiast ryzykownej politycznie naprawy finansów publicznych. Dominik Cierpioł

Twój brat PIT

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że sposób w jaki urząd skarbowy wylicza ukryty dochód jest niezgodny z konstytucją. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Andrzejem Malcem, kancelaria Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Twój brat PIT

Opodatkowanie prywatnego samochodu w Twojej firmie, kontynujemy temat na prośbę widzów. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Renatą Kabas-Komorniczak, kancelaria Rödl & Partner.

Milion w portfelu

Przegląd portfeli gości Miliona w Portfelu z tego tygodnia. W XIII odsłonie najlepiej zaprezentował się portfel Piotra Sawali, który zarobił 7,11%. Stratę poniósł portfel Macieja Bombola (-4,25%). Licząc od początku inwestycji również na czele inwestycja pana Sawali (33,8%). Na czym najwięcej zarobili, a na czym tracili goście tego tygodnia, w rozmowie z Marcinem Różowskim z Analizy Online, które razem z TVN CNBC przeliczają wartość portfeli uczestników programu.

Inwestycje Chemoservis-Dwory

Chemoservis powiększa grupę i przejmuje kontrolę nad Zakładami Budowy Aparatury Chemicznej. Za pakiet 2/3 akcji zajmująca się serwisowaniem branży chemicznej grupa płaci blisko 7 milionów złotych. Jak dużo i kiedy mogą na tym skorzystać akcjonariusze grupy?

Mieszkanie na wynajem

5 miliardów złotych na 20 tysięcy tanich mieszkań czynszowych w ciągu czterech lat. Czy rządowy fundusz mieszkań na wynajem rozkręci czy zaszkodzi biznesowi giełdowych deweloperów?

Własne „M” nad morzem?

A może warto kupić nieruchomość z widokiem na Bałtyk? Od widoku cen może się jednak zrobić gorąco... Jurata - 15 ,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Jak wybrać odpowiednią lokalizację? Czy przy takich kwotach nie lepiej zainteresować się domem np. na wybrzeżu Hiszpanii, gdzie ceny znacząco spadły? Pytamy o to Marcina Drogomireckiego, Domy.pl.

Wakacyjny raport paliwowy

Gdzie zatankować jadąc na wakacje? Średnia cena litra PB95 wzrosła w ostatnim tygodniu o 9 groszy, najwyżej od kwietnia. Cena litra oleju napędowego w ostatnim tygodniu w górę o 6 groszy. Wzrost cen paliw to wynik osłabienia się złotego oraz wyższych cen ropy brent. Ostatnie umocnienie złotego powinno wyhamować wzrost cen paliw. Rozmowa z Rafałem Zywertem, BM Reflex

Polityka Pieniądze

Deficyt budżetowy mógłby być niższy, gdyby rząd w odpowiednim czasie wprowadzał finansowe reformy. Takiego zdania jest Stanisław Kluza, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Uważa on, że unikanie reform podyktowane było głównie interesem politycznym. W rozmowie również o tym, czy są szanse na poprawę struktury demograficznej w Polsce.

Koniec mitu zielonej wyspy?

Zwiększenie deficytu, dalsze zadłużanie państwa i jednoczesne cięcia wydatków. Czy tak kończy się mit zielonej wyspy? Czy inwestorzy w przyszłości będą oczekiwać wyższej premii w zamian za finansowanie naszego zadłużenia?

Dziura Bauca vs Dziura Rostowskiego

Oszczędności w budżetach resortów nie powinny być zaskoczeniem dla ich szefów - ocenia były minister finansów Jarosław Bauc. Jego zdaniem, rząd od dawna wiedział, że założenia makroekonomiczne do tegorocznego budżetu są zbyt optymistyczne i wydatki ministerstw były na bieżąco korygowane w dół. A przypomnijmy, premier Tusk zapowiedział, że tegoroczny niedobór po stronie dochodów uzupełni większy o 16 miliardów złotych deficyt i niższe o ponad 8 miliardów złotych wydatki.

Ceny żywności

Po niedawnej publikacji danych GUS o rekordowo niskiej inflacji, zaglądamy w głąb koszyka inflacyjnego. Jak wyglądają w nim ceny żywności? Sprawdzamy co dzieje się z poszczególnymi cenami w tej kategorii. O tym w rozmowie z Ewą Adach-Stankiewicz, dyrektor Departamentu Handlu i Usług GUS.

Piłkarska Liga Finansowa

Średnia frekwencja na meczu w Polsce to ponad 8 tys. osób, w Anglii to 36 tys., finansowo, podobnie, dzieli nas przepaść, przychody klubów z Wielkie Brytanii są 36 razy większe od klubów z polskiej ekstraklasy. Jak to zmienić? Pytamy o to Marcina Diakonowicza, szefa grupy sportowej Deloitte.

Milion w portfelu

Portfel Macieja Bombola , prezesa AXA TFI stracił od początku inwestycji 2,77%. W ostatniej odsłonie stracił ponad 4%. Jest on uczestnikiem programu od kwietnia 2011 roku, Największa strata w portfelu na ISE NATIONAL 100 INDEX. O zmianach w portfelu i strategii na najbliższe 2 miesiące w rozmowie Roberta Stanilewicza

Musimy bać się nadal. Przepisy sprzeczne, ale obowiązują

Po poniedziałkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. stawki 75-proc. podatku od nieujawnionego dochodu, Sejm ma 18 miesięcy na zmianę regulacji. Choć wyrok - teoretycznie - powoduje brak możliwości naliczania takiego podatku, to do czasu poprawienia przepisów wszystko zostaje po staremu. - Na razie wszystko obowiązuje tak jak obowiązywało - powiedział w rozmowie z tvn24.pl konstytucjonalista prof. dr hab. Marek Chmaj.