Najnowsze

Najnowsze

Polityka i pieniądze

Spojrzenie Wielkiej Brytanii na unijne negocjacje - prosto z Londynu. Może jeśli odłożymy na bok politykę – okaże się że Brytyjczycy mają częściowo rację.

O kredytach z prezydentem

O kredytach dla małych i średnich firm oraz polskich rodzin - rozmawiał w Pałacu Prezydenckim, Bronisław Komorowski z prezesami banków.

Dla Polski 1,5 mld euro mniej. "Każda następna propozycja będzie mniej korzystna"

Nowy projekt budżetu, przekazany w nocy przywódcom przez Hermana Van Rompuya, oznacza dla nas cięcia z funduszu spójności o około 1,5 mld euro. Donald Tusk już wcześniej zapowiedział, że taka propozycja jest dla Polski nie do zaakceptowania. - Każda następna będzie coraz mniej korzystna dla Polski - mówił w nocy dziennikarzom unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Nowa oferta budżetowa. Kto zyska, kto straci?

Na pierwszy rzut oka przedstawiony przez przewodniczącego Rady Europejskiej nowy projekt budżetu nie różni się wiele od poprzedniego. Nawet cięcia są takie same. Ale dla poszczególnych członków UE nie ogólna suma jest ważna, a przesunięcia wydatków w różnych pozycjach budżetu.

Rozmowy wznowią w południe. Merkel, Hollande i Schulz wątpią w porozumienie

Dziś w samo południe przywódcy Unii Europejskiej wznowią, przerwane po północy, obrady nad projektem budżetu UE na lata 2014-2020. Na stole pojawiła się nowa propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Roumpuya, więc uczestnicy szczytu dali sobie czas na jej przeanalizowanie. - Kompromis budżetowy jest w naszym zasięgu - mówił Van Rompuy otwierając późnym wieczorem obrady. Nie brak jednak głosów dużo bardziej sceptycznych.

Firma. Teraz.

Sieć placówek partnerskich BZ WBK liczy ponad 100 jednostek. Jak założyć jedną z nich?

Firma. Teraz.

Kiedy pracownik i kiedy pracodawca przebywający na zwolnieniu lekarskim musi być w domu? Kiedy nie ma takiego wymogu?

ZUS ściga za zaległości

Czy zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie sprawia, że jesteśmy pracodawcą? Kiedy pracodawca odpowiada za zaległości w składkach pracownika? Czy i kiedy możemy się spodziewać pisma z ZUS w tej sprawie?

Brat VAT

Mimo, że rożek niemowlęcy można wykorzystywać tylko do otulania najmłodszych dzieci, zdaniem urzędu skarbowego jest to zwykła pościel. I w związku z tym VAT na taki rożek powinien być od zawsze na najwyższym poziomie 23%, a nie 8%, jak było jeszcze do końca roku. Jakie dla klientów i przedsiębiorców są skutki wyroku sądu administracyjnego z Krakowa?

Cypr w tarapatach. Potrzebują 17 mld euro

Pogrążony w recesji Cypr potrzebuje na lata 2012-2016 pomocy w wysokości 17 mld euro - poinformował cypryjski minister finansów Wasos Sziarlis. Cypr prowadzi w tej sprawie negocjacje z trojką (UE, EBC, MFW)

Centrum wyników

Negatywnym bohaterem środowej sesji był bez wątpienia HP. Kilkunastoprocentowa przecena akcji nastąpiła na skutek afery z przejęciem Autonomy. HP wpisała w straty 8 mld 800 mln dolarów z powodu związanych z tym nieprawidłowości. Prezes HP zapewniała w CNBC, że jej firma starała się rzetelnie zbadać brytyjską spółkę, ale została przez nią wprowadzone w błąd. Teraz chce, by sprawą zajęli się amerykańscy i brytyjscy regulatorzy. Więcej w rozmowie z Anną Hejką, HCM Group.

Alior w drodze na GPW

Wycena rynkowa akcji Alior Banku może wynieść około 50zł. Takiego zdania jest Adam Łukojć zaradzający w Skarbiec TFI. Jego zdaniem bank nie będzie miał takiej płynności jak duże banki

Portfel długoterminowy

Unia planuje długoterminowo – przynajmniej próbuje, próbujemy i my i budujemy strategie dla finansów osobistych do 2020 roku. Pomaga nam w tym Piotr Szulec dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao Investment Management

Milion w portfelu

W ostatniej odsłonie portfel Radosława Cholewińskiego z Trigon DM zyskał 1,29%. Od początku inwestycji zyskuje on 2,77%. Największy zysk przyniósł ETF na Wig20. Więcej w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Innowacyjny portfel

Szefowie środkowoeuropejskich firm technologicznie innowacyjnych z optymizmem myślą o przyszłości. Mimo spowolnienia gospodarczego aż dziewięciu na dziesięciu z nich jest przekonanych, że w ciągu następnego roku ich spółki osiągną wzrost przychodów. Rozmowa z Piotrem Świętochowskim, dyrektorem w dziale audytu Deloitte.

Cień recesji

W strefie euro PMI dla usług w XI ’12 45,7 pkt. oczekiwano 46,0 pkt. PMI dla przemysłu w XI ’12 46,2 pkt. oczekiwano 45,5 pkt. Dane o PMI są nieco lepsze od oczekiwań, ale to wciąż wynik poniżej 50 punktów, tak komentuje listopadowe dane z przemysłu strefy euro Piotr Kalisz, główny ekonomista City Handlowego.

Centrum wyników - Wikana

269 sprzedanych mieszkań sprzedała Wikana od początku roku. Czy zrealizuje roczny plan na poziomie 400 sprzedanych lokali? Co z biznesem handlowym, rosnącymi kosztami i planami wprowadzenia spółek zależnych na New Connect? Między innymi o to pytaliśmy Tomasza Grodzkiego, wiceprezesa Wikany.

Inwestycje Advent International

Ponad 8 miliardów euro – tyle w 8 miesięcy fundusz Advent International zebrał od dotychczasowych i nowych inwestorów w ciągu. To największy nowy fundusz na rynku private equity zebrany zebrany od początku kryzysu na rynkach finansowych. Gościem programu Rynki Dnia była Monika Morali-Efinowicz, dyrektor zarządzająca Advent International.

Centrum wyników - Wasko

Bardzo dobry kwartał Wasko. Informatyczna spółka zwiekszyła w trzecim kwartale zysk o 46,1% rok do roku. Spółka dobrze sobie radzi przede wszystkim dzięki zleceniom dla administracji rządowej i samorządów. Zwiększyła też poziom zleceń zdobywanych w telekomach i sektorze bankowym. Z prezesem Wasko, Tomaszem Kosobuckim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Czerwona Torebka w drodze na GPW

Sieć pasaży handlowych Czerwona Torebka rusza z ofertą publiczną. Chce z niej pozyskać 273 i pół miliona złotych netto. Do 2021 roku spółka zamierza zainwestować 4,5 miliarda złotych. Firma ma dziś 24 pasaże, a do 2021 roku zamierza zbudować ponad 1880 obiektów. Prezes Czerwonej Torebki Ireneusz Kazimierczyk nie obawia się konkurencji ze strony dyskontów czy hipermarketów i tłumaczy, że jego biznes zajmuje inną część rynku.

Centrum wyników - Opteam

Walka o unijny budżet jest kluczowa dla branży IT - mówił na naszej antenie Andrzej Pelczar. Prezes informatycznej spółki Opteam podkreśla, że około jedna trzecia projektów w jego firmie jest finansowana z funduszy unijnych. Z prezesem Pelczarem rozmawialiśmy także o wynikach Opteam.

RPP w akcji

Prof. Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej nadal za obniżką stóp procentowych. Niewykluczone, że prof. Winiecki zagłosuje za luzowaniem polityki monetarnej już w grudniu. Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej to jeszcze nie powód, by Rada schodziła ze ścieżki obniżek - mówił TVN CNBC prof. Jan Winiecki.

Rostowski znów na podium rankingu "Financial Times"

W tegorocznym rankingu ministrów finansów sporządzonym przez brytyjski dziennik "Financial Times" zwyciężył Niemiec Wolfgang Schaeuble. Na drugim miejscu uplasował się Szwed Anders Borg, a na trzecim, tak jak w zeszłym roku, Jacek Rostowski.

Zielone światło dla gazu łupkowego

Parlament Europejski odrzucił apel do krajów UE o zakaz wydobycia gazu z łupków. Według Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, przeciwnicy wydobycia gazu łupkowego nie miali merytorycznych argumentów, a na tańszym gazie zyska polski przemysł.

Budowlanka pod lupą

Sytuacja polskiego sektora budowlanego po spotkaniu z przedstawicielami branży w Brukseli.

Centrum wyników - Koelner

Zazwyczaj trzeci kwartał jest najlepszym dla spółki Koelner - zarówno pod względem przychodów, jak i zysków. Tak też było w roku 2011. W tym roku trzeci kwartał okazał się dla spółki słaby.

Centrum wyników - Cognor

Akcje spółki Cognor zanurkowały w październiku o prawie 19%. Spółka jest blisko najniższych poziomów od dziewięciu lat.