Najnowsze

Najnowsze

Upadłości w kwietniu

Przemysł, handel hurtowy i usługi - w tych branżach najszybciej, w tempie ponad 30-procentowym, rosła liczba upadłości w kwietniu.

Mniej bezrobotnych w USA. Indeksy biły rekordy

Lepsze niż oczekiwano dane z amerykańskiego rynku pracy, wskazujące, że gospodarka USA nie zwalnia, czego niektórzy się obawiali, sprawiły w piątek, że giełdy poszły ostro w górę. Dow Jones po raz pierwszy przekroczył w ciągu dnia poziom 15.000 pkt., choć ostatecznie zakończył dzień nieco poniżej tego wyniku.

Tusk: Kara nałożona na Polskę za wysoka. Będzie odwołanie

Kara 79,9 mln euro, którą na Polskę nałożyła KE za niewystarczające kontrole wniosków o wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, jest zdecydowanie za wysoka - ocenił premier Donald Tusk. Zadeklarował, że zrobi wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła.

Banki centralne w akcji

Rezerwa Federalna utrzymała skup aktywów na niezmienionym poziomie – 85 miliardów dolarów miesięcznie, ale oficjalnie zastrzegła w komunikacie, że kwota ta może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Ilościowe luzowanie, które zostało zainicjowane przez FED we wrześniu ubiegłego roku ma pobudzić amerykańską gospodarkę. Jaka jest jest kondycja po ostatnich danych z rynku pracy oraz koniunktury w przemyśle?

Euro kryzys

Banki centralne szykują amunicję i deklarują gotowość do wsparcia słabnących gospodarek. Amerykańska Rezerwa Federalna jest gotowa do zwiększenia programu skupu obligacji. Europejski Bank Centralny rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów, jakie lokują w nim banki komercyjne. Na razie - EBC obniżył stopę referencyjną o 25 punktów bazowych i przedłużył LTRO - czyli program tanich kredytów dla banków. Czy polityka monetarna jest w stanie wydźwignąć gospodarki europejskie z recesji?

Biznes zza kierownicy

Sir Brian Souter jest prezesem spółki StageCoach Group, która jest operatorem sieci autobusów i pociągów między innymi w Wielkiej Brytanii i USA.

Euro kryzys

Jaką ścieżkę konsolidacji fiskalnej powinien obrać polski rząd? Coraz więcej ekonomistów uważa, że polityka zaciskania pasa - czyli cięcia wydatków oraz podwyżki podatków - nie pozwala na wyjście z pułapki zadłużenia. Powodem jest pogłębianie recesji, w efekcie czego rośnie relacja długu do PKB. Obok redukcji długu i deficytu, jakie inne wyzwania stoją przed polską i europejską gospodarką?

Euro kryzys

Coraz więcej ekonomistów uważa, że polityka zaciskania pasa - czyli cięcia wydatków oraz podwyżki podatków - nie pozwala na wyjście z pułapki zadłużenia. Powodem jest pogłębianie recesji, w efekcie czego rośnie relacja długu do PKB. Czy należy odejść restrykcyjnej polityki fiskalnej? Co może zrobić EBC, by stymulować koniunkturę?

Program konwergencji

Deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3,5% dopiero w przyszłym roku, stopniowy wzrost PKB i utrzymujące się wysokie bezrobocie - to założenia z aktualizacji planu konwergencji, do którego dotarła agencja Reutera.

Cień recesji

Cięcie w Eurolandzie. Tym razem pod nóż poszły stopy procentowe. Główna spadła o 25 punktów bazowych, kredytu w Banku Centralnym - dwa razy mocniej. Nie drgnęła stopa depozytowa, ale to zapowiedź jej obniżenia poniżej zera ściągnęła w dół kurs euro. O tym, jakie jeszcze narzędzia może puścić w ruch Europejski Bank Centralny rozmawialiśmy z prof. Marianem Nogą, byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Twój brat PIT

Skutki niezapłacenia zobowiązania podatkowego w terminie. Rozmowa z doradcą podatkowym Krzysztofem Wiśniewskim w programie "Blajer mówi: biznes."

Praca w święta

Kto może pracować legalnie w święta? Rozmowa z Krzysztofem Gąsiorem w programie "Blajer mówi: biznes."

Zmiany dla rodziców

Nie będzie „matek pierwszego kwartału”, bo rząd zmienił zdanie i chce urlopów macierzyńskich po nowemu dla matek wszystkich dzieci z rocznika 2013. Jakie ta decyzja będzie miała konsekwencje dla pracodawców? Rozmowa z Magdaleną Zwolińską w programie "Blajer mówi: biznes."

Twój brat PIT

Termin złożenia zeznania podatkowego minął we wtorek. Jakie sankcje mogą spotkać tych, którzy nie zdążyli? Rozmowa z doradcą podatkowym Tomaszem Modzelewskim w programie "Blajer mówi: biznes".

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie - kiedy pracownik bierze go niezgodnie z prawem i jakie mogą go za to spotkać konsekwencje? Rozmowa z Bartłomiejem Raczkowskim w programie "Blajer mówi: biznes".

Szukając wzrostu

Potrzebujemy natychmiastowych działań żeby promować wzrost i zatrudnienie – mówi przewodniczący Rady Europejskiej – a my pytamy ekspertów czy plany oszczędnościowe przechodzą do lamusa. Naszym gościem był Mirosław Bieszki, doradca ekonomiczny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Szukając ożywienia

Europejski Bank Centralny tnie stopy procentowe i zapewnia bankom tanie finansowanie. EBC zdecydował, że będzie przez ponad rok zapewniać bankom tanie pożyczki. Luźną politykę monetarną utrzymuje także Fed. Według Sebastiana Stolorza z Banku Światowego, pompowanie pieniędzy w gospodarkę nie wystarczy, by przekonać instytucje finansowe do udzielania kredytów a firmy do sięgania po tani pieniądz.

Banki centralne w akcji

Mario Draghi zapowiada, że Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszego działania, jeśli będzie ono konieczne. Prezes EBC zasugerował, że bank jest technicznie przygotowany do obniżenia stopy depozytowej. Obecnie wynosi ona zero procent. Według dyrektora skarbu Alior Banku, Jerzego Dobrowolskiego, właśnie te słowa Mario Draghiego będą najmocniej wpływać na rynki.

Banki centralne w akcji

Europejski Bank Centralny tnie stopy procentowe i zapewnia bankom tanie finansowanie. Bank obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu pół procent, a stopę kredytową o 50 punktów bazowych do poziomu jednego procenta. Rada EBC zdecydowała też, że będzie przez ponad rok zapewniać bankom tanie pożyczki. O komentarz poprosiliśmy prof. Jana Czekaja, byłego członka RPP.

Najlepsze i najgorsze giełdy w kwietniu

Giełdy w kwietniu zyskują, wyjątkiem jest Polska. Nikkei225 notuje wzrost wysokości 11,8%. Również w USA trwają wzrosty, które wspierane są przez dobre wyniki spółek. O rynkach akcji w rozmowie z Maciejem Leściorzem, City Index

Przecena miedzi

Miedź najtańsza od października 2011 roku. Początek maja przyniósł drugą falę przeceny tego surowca. To wydobycie miedzi rosnące znacznie szybciej niż popyt powoduje tę przecenę - mówi TVN CNBC Paweł Kordala, analityk rynku surowców z XTB.

Nowe banknoty o nominale 5 euro od dziś w portfelach

Do portfeli Europejczyków od czwartku trafiają nowe banknoty o nominale 5 euro, które w przyszłości całkowicie zastąpią te używane obecnie. Nowy banknot od starszej wersji różni się m.in. znakiem wodnym i hologramem, dzięki czemu trudniej go podrobić.

Sell in May...?

Efekt maja jest jednym z sezonowych zjawisk statystycznie występujących na giełdach. Strategia ta polega na sprzedaży akcji przed rozpoczęciem lata i ponowne kupowanie na jesieni. Czy tym razem wyjście z rynku akcji może być dobrą decyzją inwestycyjną? Pytamy o to Rolanda Paszkiewicza, szefa Działu Analiz CDM Pekao SA.

Made in China

Indeks PMI dla chińskiego przemysłu (wg. HSBC) wyniósł w kwietniu 50,4 pkty, z 51,6 pkt miesiąc wcześniej. Czy możemy spodziewać się kolejnych słabych danych? Jakie reformy przeprowadzają chińczycy, aby pobudzić wzrost, które są najpilniejsze? Pytamy o to Andrzeja Sajkiewicza, konsultanta Ernst & Young.

PHN analitycznie

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP w raporcie z 19 kwietnia wydali rekomendację "trzymaj" dla Polskiego Holdingu Nieruchomości z ceną docelową na poziomie 26,30 złotych.

Zysk w sieci

Facebook w pierwszym kwartale nieco gorzej od oczekiwań rynku. Spółka zarobiła 12 centów na akcję, a to o centa mniej niż prognozowali analitycy. W sumie w pierwszych trzech miesiącach roku Facebook miał 312 milionów dolarów zysku netto, a to o 25 milionów dolarów więcej niż przed rokiem.