Najnowsze

Najnowsze

Przegląd prasy: PiS wprowadza podatek od deszczu

Od 1 stycznia we wszystkich gminach trzeba płacić podatek od deszczu. Zostanie naliczony właścicielom dużych budynków o powierzchni ponad 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, którzy zabudowali swoją działkę w co najmniej 70 procentach, a w okolicy brakuje kanalizacji deszczowej - podaje "Gazeta Wyborcza".

"Pomysł bez sensu". Minister o tym, czy Orlen będzie budował supermarkety

- Jak czytam, że teraz Orlen zacznie budować supermarkety w okolicach stacji paliw, to jest to pomysł bez sensu i na pewno tak nie będzie robił - mówi w radiowej Trójce Henryk Kowalczyk. Z drugiej strony minister środowiska zwraca uwagę, że "trudno wymagać, aby zamykano stacje paliw". - Dopuszczenie takich wyjątków jest całkowicie naturalne - podkreśla Kowalczyk, mówiąc o ustawie o zakazie handlu w niedziele.

Darmowe konta i karty w każdym banku. Nowe przepisy w tym roku

Od 8 sierpnia wejdą w życie przepisy, które nakładają wysokie kary na banki i SKOK-i, jeśli te nie zaoferują klientom tak zwanego rachunku podstawowego. Za korzystanie z takiego konta nie będzie można naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo będzie można wykonać co miesiąc pięć wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku - wskazuje Jarosław Sadowski z firmy doradczej Expander. Często darmowe będą również przelewy.

Jeździ na wózku, ale z pasji wspinania się nie zrezygnował

35-letni Lai Chi-wai od siedmiu lat jest częściowo sparaliżowany i porusza się na wózku. Nie zrezygnował jednak ze swojej pasji - wspinaczki. Podciąga się na linie na samych rękach. Przyznaje, że teraz potrzebuje w tym asekuracji, ale jego umiejętności są naprawdę zadziwiające. Sportowiec dostał nominację do Nagrody Laureus, przyznawanej od prawie 20 lat dla najwybitniejszych osobowości świata sportu. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Kobiety mówią coraz niższym głosem. Zaskakująca analiza badaczy

Zmniejsza się różnica między częstotliwością głosu kobiet i mężczyzn - wynika z najnowszego badania foniatrów z Uniwersytetu Medycznego w Lipsku. Analizy sprzed lat wykazały, że przeciętna częstotliwość głosu panów to 110 Hz, a pań - 220. Teraz ten wskaźnik dla kobiet spadł do 165 Hz. Badacze doszli do wniosku, że to nie jest skutek zmian organizmów ludzkich na przestrzeni lat. Powodem mają być zmiany społeczne. Kobiety, które coraz częściej zabierają głos publicznie czy pełnią kierownicze stanowiska celowo obniżają głos, aby być odbierane jako osoby bardziej przekonujące i wiarygodne. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ujawniła za dużo. Sprzedająca bieliznę firma straciła królewski certyfikat

Była właścicielką luksusowej firmy bieliźniarskiej, która dostarczała wyroby na dwór Królowej Elżbiety II. June Kenton, bo o niej mowa, swoje wspomnienie pierwszego spotkania z monarchinią opublikowała w książce "Burza w miseczce D". Wydawało się jej, że nie podała żadnych niestosownych detali, ale dwór nie wybaczył nawet tego. Choć June Kenton właścicielką Rigby & Peller już nie jest, to firmie odebrano właśnie rekomendację brytyjskiej rodziny królewskiej - uchodzącą za certyfikat najwyższej jakości i zaufania. - Jestem kompletnie zrozpaczona. Przepraszam za wszystko co zrobiłam, bądź powiedziałam w tej książce, to było całkowicie nieumyślne - mówi Kenton. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Mięsny napój dla zdrowia. "Smakuje lepiej niż pachnie"

Skoro są napoje warzywne czy owocowe, to dlaczego nie zrobić mięsnego? Na taki pomysł wpadł rzeźnik Peter Klassen z niemieckiego miasta Temmels. W założeniu miał być napój do łatwego spożycia i przyswojenia dla ludzi w podróży czy sportowców. Ale pierwsi próbujący tego wynalazku podchodzą do tego pomysłu ze sporą rezerwą. - Trzeba przyzwyczaić się do zapachu, smakuje lepiej niż pachnie - mówi jedna z kobiet, która spróbowała napoju. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

"Bilans", 11.01

Chaos związany z ograniczeniem handlu w niedziele zdominował czwartkowy program "Bilans". Robert Stanilewicz zaprasza na rozmowę z Renatą Juszkiewicz, reprezentującą Polską Organizację Handlu i Dystrybucji oraz Robertem Krzakiem, przewodniczącym Forum Polskiego Handlu.

"Biznes dla Ludzi", 11.01

Ukraińcy na polskim rynku pracy, potężne środki na program Rodzina 500 plus oraz Polska bez gotówki - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

"To nie tylko kwestia dostaw gazu". Europosłowie o Nord Stream 2

Komisja Parlamentu Europejskiego debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność gazociągu Nord Stream 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu.

Awaria na największych targach technologicznych. Zabrakło prądu

Podczas odbywających się w Las Vegas targów technologii użytkowej CES (Consumer Electronics Show) doszło do awarii prądu. W mediach społecznościowych niemal natychmiast pojawiły się filmy przedstawiające spowite mrokiem wnętrza hal wystawowych. Organizatorzy poinformowali, że do głównej hali wystawowej dostawy prądu udało się przywrócić już po kilku minutach, w innych budynkach na światło trzeba było poczekać trochę dłużej. Targi technologiczne w Las Vegas są najważniejszymi i największymi tego typu targami na świecie. O nowinkach technologicznych, w programie "Dzień na świecie" opowiadał Paweł Pilarczyk z PC Lab.

Sejm uchwalił budżet na 2018 rok. Morawiecki: dzielimy się ze społeczeństwem nadwyżkami

Sejm uchwalił w czwartek budżet na 2018 rok z deficytem nieprzekraczającym 41,5 mld zł. Z rozpatrzonych około 400 poprawek przegłosowano kilkadziesiąt przygotowanych przez PiS i jedną ponadpartyjną - podpisaną przez przedstawicieli wszystkich klubów. - Bardzo dziękuję wysokiej izbie za przyjęcie tego budżetu i jestem przekonany, że dzięki niemu będziemy w stanie dobrze służyć Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki po głosowaniu.

Zakaz handlu w niedziele. Wyjątek goni wyjątek

Sejm przyjął ustawę o zakazie handlu w niedziele. Ale nie obejmie on między innymi piekarni, lodziarni, stacji benzynowych, sklepów z dewocjonaliami i wielu innych. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. O komentarz poprosiliśmy Andrzeja Radzikowskiego z OPZZ oraz Arkadiusza Pączka, dyrektora Departamentu Monitoringu Legislacji Pracodawcy RP. Materiał programu "Dzień na świecie" w TVN24 BiS.

Wizje przyszłości według filmowców. Co się sprawdziło?

Gdyby wierzyć filmowym fantazjom, samochody powinny już latać, funkcjonariusze policji powinni być ze stali, a przestępstwa wyeliminowane dzięki prekognicji czyli wiedzy o zdarzeniach przyszłości. Co poszło nie tak? O tym, w programie "Dzień na świecie" w TVN24 BiS opowiadał Jan Niedziałek.

Chiny nie chcą już importować śmieci. Na świecie rośnie niepokój

Domowe plastiki, papier niesortowany, odpady wydobywcze i z przemysłu tekstylnego. Takich śmieci produkowanych w innych krajach nie chcą już przyjmować Chiny. Nowe przepisy weszły w życie od początku roku i budzą coraz większy niepokój w innych krajach. Dotąd właśnie do Chin trafiała między innymi ponad połowa światowych odpadów plastikowych. Brytyjczycy w reakcji na chińskie działania wprowadzają opłatę za torby foliowe we wszystkich sklepach, która dotąd obowiązywała tylko w supermarketach. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ukraińcy pomagają zasypać dziurę w kasie ZUS. Najwyższy wynik w historii

Ponad trzysta tysięcy Ukraińców odprowadza składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To najwyższy wynik w historii i wzrost aż o 78 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Dodatkowe środki zasilają polski system ubezpieczeń społecznych, który musi zmierzyć się z kosztami realizacji obietnicy wyborczej PiS o obniżeniu wieku emerytalnego.

Rewolucja na francuskich drogach. Limit prędkości będzie obniżony

Od lipca Francja obniża limit prędkości na drogach jednojezdniowych poza obszarem zabudowanym z 90 na 80 kilometrów na godzinę. Powodem jest rosnąca od trzech lat liczba śmiertelnych ofiar wypadków na tamtejszych drogach. Większość z nich miała właśnie miejsce na trasach jednojezdniowych, a powodem była nadmierna prędkość. W 2016 roku we Francji było prawie 3,5 tysiąca ofiar śmiertelnych na drogach. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.