Najnowsze

Najnowsze

Półfinał, a nawet finał mistrzostw. Jak ekonomiści oceniają szanse Polski na mundialu?

Polska będzie czarnym koniem mundialu w Rosji, a według niektórych prognoz dojdzie nawet do finału turnieju. Inne scenariusze zakładają, że na złoto co prawda mamy iluzoryczne szanse, ale wyjście z grupy jest już jak najbardziej realne. Jak ekonomiści, na co dzień zajmujący się kwestiami mniej związanymi ze sportem, prognozują szanse naszej reprezentacji na rozpoczynających się właśnie mistrzostwach?

Protest w obronie szefowej związku zawodowego w LOT. "Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem"

Przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie odbył się protest grupy pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych w obronie zwolnionej dyscyplinarnie szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik. - Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem - mówił Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Monika Żelazik była zwolniona nie za działalność związkową, a za słowa nawołujące do stosowania przemocy - odpowiada Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u.

Fed podwyższył stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,75-2,0 proc. - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 roku do czterech z szacowanych poprzednio trzech.

"Biznes dla Ludzi". Nowe oznaczenia żywności

Rząd szykuje zmianę przepisów w sprawie oznaczenia żywności. Co się zmieni dla klientów? O tym w programie "Biznes dla Ludzi" opowiadał Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Wakacje z alkoholem. Część firm ubezpieczeniowych żąda wyższej składki

Do tej pory było tak, że turysta, który w czasie wypadku miał alkohol we krwi nie mógł liczyć na odszkodowanie. Dziś część firm ubezpieczeniowych proponuje polisy z klauzulą alkoholową, która gwarantuje ochronę nawet po wypiciu kilku drinków. To oferta, za którą nierzadko trzeba dodatkowo zapłacić, a z której najczęściej korzystają klienci na wczasach all inclusive.

Rosną ceny awokado. Przez susze i duże zainteresowanie klientów

Miłośnicy awokado muszą głębiej sięgnąć do portfela, bo ceny ich ulubionego owocu osiągają rekordowe ceny. W Nowej Zelandii, jak podał Guardian, w zeszłym miesiącu za 200 gram owocu płacono 5,06 dolarów nowozelandzkich (3,5 dolara amerykańskiego), czyli o 37 procent więcej niż w kwietniu i o aż 50 procent więcej niż w maju zeszłego roku. Podobny trend obserwowany jest u innych dużych producentów np. w Chile. Wysokie ceny awokado to efekt rosnącego popytu, szczególnie w Chinach oraz Europie, a także ograniczających zbiory suszy. - Uprawy nie są z gumy i natychmiast nie zaczną się powiększać. Druga przyczyna to niekorzystne warunki pogodowe w Nowej Zelandii i Australii, ale też u dużych producentów, czyli w Meksyku, Chile, RPA, gdzie mamy potężne susze. Jeśli wypadają po kolei kraje, które liczą się w produkcji awokado, to ceny idą do góry - wyjaśniał w TVN24 BiS Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Prezydent USA oskarża OPEC o zawyżanie cen ropy naftowej

Donald Trump ponownie zaatakował OPEC i w środę napisał na Twitterze, że zawyża ona ceny ropy naftowej. Prezydent USA już wcześniej oskarżał o to kartel, powodując chwilowe spadki cen na rynku. W ciągu ostatniego roku ceny surowca wzrosły o 60 proc.

Słony rachunek za mistrzostwa świata. "Ciężar dla Rosji, zyski dla oligarchów"

11 miliardów dolarów - tyle wyniosą koszty organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. To pokaźna suma, ale i tak mniejsza niż ta, którą na organizację mundialu wydała cztery lata temu Brazylia. Koszt mistrzostw w tym kraju wyniósł bowiem aż 15 miliardów dolarów. - Wydatki państwowe są dużym ciężarem dla Rosji, ale jednocześnie to gwarancja zysków dla oligarchicznego otoczenia Putina - zauważa Jan Niedziałek z TVN24 BiS.

Startuje narodowy przewoźnik autobusowy. Rzuci wyzwanie niemieckiej konkurencji?

Polonus rozpoczął integrację polskich przewoźników autobusowych pod wspólną marką Polonus Partner. Koalicja zaoferuje podróżnym 50 ogólnokrajowych linii autobusowych tworzących połączenia między 250 miejscowościami w Polsce, a kursy będą obsługiwane przez 130 pojazdów - poinformował Piotr Pogonowski, dyrektor zarządzający Polonusa. Inicjatywie patronuje resort infrastruktury.

Tesla zwalnia. Potężna redukcja etatów

Tesla poinformowała, że w najbliższym czasie zwolni kilka tysięcy pracowników. Producent samochodów elektrycznych stara się obniżyć koszty i szukać zysków, nie stwarzając jednocześnie zagrożenia dla produkcji samochodu Model 3.

Hotelarze w długach. Największym problemem są raty kredytów

Po pierwszym kwartale 2018 roku 779 hotelarzy miało łącznie ponad 970 milionów złotych długów - wynika z raportu "Sytuacja na rynku hotelowym. Pełne obłożenie" przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Profitroom. Oznacza to, że z zadłużeniem borykało się co 11. przedsiębiorstwo oferujące usługi hotelowe.

Za dużo zjadła i prawie utonęła. Ratownicy ostrzegają

Przed szczytem sezonu turystycznego w Europie, ratownicy z plaż w Grecji opowiadają o kilku sytuacjach, w których musieli szybko interweniować i nieść pomoc ludziom w wodzie. Utonięcia spowodowane nieuwagą albo nierozważnym zachowaniem zdarzają się bowiem na całym świecie, a w wakacje jest ich szczególnie dużo. - Starsza kobieta, która weszła do wody omal nie utonęła, bo się przejadła - mówi jeden z ratowników, podkreślając, że z morzem nigdzie nie ma żartów. Materiał programu "24 Godziny".

Daj się zarazić grypą. Naukowcy zapłacą

Uniwersytet w Saint Louis w USA szuka chętnych, którzy poddadzą się testom szczepionki na grypę. Eksperyment ma trwać 10-12 dni z tym, że część jego uczestników dostanie nie szczepionkę, ale placebo i rzeczywiście może zachorować, o czym są lojalnie uprzedzani. Oferuje się im pobyt w dobrych hotelowych warunkach i wyżywienie. Uniwersytet podkreśla, że chętni dokładnie wiedzą, co może ich spotkać, ale na taki test zdecydowano się licząc na szybkie i relatywnie tanie wynalezienie naprawdę skutecznego lekarstwa. Materiał programu "24 Godziny".

Państwowy fundusz przejmie Pesę

Polski Fundusz Rozwoju przejmie udziały w bydgoskiej Pesie. UOKiK poinformował, że PFR złożył wniosek dotyczący zamiaru przejęcia wyłącznej kontroli nad przedsiębiorstwem. Firma potwierdza zawarcie umowy inwestycyjnej.