Najnowsze

Najnowsze

Małe firmy płacą grosze. Niepokojące dane w sprawie wynagrodzeń

2,8 tysiąca złotych brutto, czyli około 2 tysiące złotych na rękę - tyle wyniosło w 2017 roku miesięczne wynagrodzenie przeciętnego pracownika w małej firmie. Dobra informacja jest taka, że w stosunku do roku 2016 nastąpił wzrost o ponad 200 zł brutto. Zła - pensje w mikrofirmach i zarobki w większych podmiotach dzieli przepaść.

Duże zmiany w sprawie PIT. Zielone światło od Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek ustawę upraszczającą rozliczenia PIT, nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników. Ułatwienia dotyczą między innymi podatników rozliczających się indywidualnie oraz wspólnie z małżonkiem.

Zakaz handlu w niedziele do szybkiej poprawy. Minister zapowiada, co się zmieni

Chcemy szybko dointerpretować te przepisy ustawy o zakazie handlu w niedziele, które tego wymagają - powiedziała w czwartek Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy. Jak dodała, skierowała już propozycje zmian do odpowiedniego departamentu. W nowelizacji ma znaleźć się część propozycji, które złożyła "Solidarność".

Takich danych nie było jeszcze nigdy. Rekordowa klasa średnia

Austriaccy naukowcy pokazali badania, które mogą napawać optymizmem. Jeszcze nigdy w historii klasa średnia nie była tak liczna. Już prawie 3,6 miliarda ludzi - ponad połowa światowej populacji - zarabia od 11 do 110 dolarów dziennie. W skrajnej biedzie, czyli za mniej niż 1,9 dolara dziennie, żyje 630 milionów ludzi. Z kolei do finansowej elity, czyli osób, których wynagrodzenie przekracza 110 dolarów dziennie, zalicza się 200 milionów ludzi. O rosnącej zamożności opowiada Mateusz Walczak.

Polacy tracą miliardy na kontach

Polacy są już tak znudzeni niskimi zyskami z lokat, że coraz częściej zostawiają pieniądze na nieoprocentowanych depozytach. Tracą przez to miliardy i jednocześnie ułatwiają bankom osiąganie wyższych zysków - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". - Lokaty bankowe dają za mały zysk, by pokonać inflację - przyznaje Bartosz Turek z Open Finance.

TCO - o co chodzi?

MATERIAŁ SPONSOROWANY. Często to słyszymy, nie zawsze rozumiemy. TCO, czyli Total Cost of Ownership, oznacza ogół kosztów, z jakimi wiąże się eksploatacja samochodu. Przy zakupie często kierujemy się tylko ceną, a to duży błąd. Dowiedzcie się więcej z materiału video. Na co zwrócić uwagę opowie dziennikarz Zbigniew Urbański.

Ciemne chmury nad budowlanką. "Nie można wykluczyć kolejnych zejść z budów"

Podwykonawcy włoskiej spółki Astaldi domagają się opłacenia zaległych faktur. Nie wykluczają, że - jeśli nie dostaną pieniędzy - zablokują między innymi dwie drogi ekspresowe. Tymczasem prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa mówi, że będziemy świadkami kolejnych zejść z budów, jeśli zamawiający nie zmienią swojej polityki. Potrzeba większej elastyczności inwestorów, uwzględnienia wzrostu cen - mówi Jan Styliński i dodaje, że nie będzie upadłości firm budowlanych na taką skalę, jak w 2012 roku, ale nie można wykluczyć, że część firm będzie plajtowała.

Popularna marka znika z polskiego rynku

Wszystkie 22 sklepy, które dawniej funkcjonowały pod marką Saturn, zmieniły szyld na MediaMarkt. Te działania to efekt procesu rebrandingu, który firma zapowiedziała kilka miesięcy temu.

Zmiany w prawach jazdy. Z dokumentów zniknie jedna informacja

Ministerstwo infrastruktury opublikowało projekt noweli rozporządzenia, który zakłada zmiany we wzorze prawa jazdy. Z dokumentów ma zniknąć adres zamieszkania kierowcy. Zmiany są związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego i miałyby wejść w życie w marcu przyszłego roku.

Gospodarka urosła szybciej, niż oczekiwano

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2017 roku o 4,8 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To pozytywne zaskoczenie. Wcześniejsze szacunki mówiły o wzroście o 4,6 procent.

Historyczna Nagroda Nobla. Pierwsza taka sytuacja od 55 lat

W świecie nauki nie było takiej sytuacji od ponad pół wieku. Donna Strickland, jako pierwsza kobieta od 55 lat otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Razem z dwoma naukowcami została doceniona za przełomowe wynalazki z zakresu fizyki laserów. Wcześniej Nagrodę Nobla w tej dziedzinie otrzymała Maria Skłodowska-Curie w 1903 roku i Maria Goeppert-Mayer w 1963 roku. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.