Najnowsze

Najnowsze

Sejm zmienia ustawę w sprawie cen prądu. Część firm może zapłacić więcej

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelę zamrażającą ceny prądu w całym 2019 roku, między innymi dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Od 1 lipca firmy energetyczne nie będą miały natomiast obowiązku oferowania niższych cen energii elektrycznej dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Reguła trzech sekund na drodze. Ważny apel do kierowców

Jazda "na zderzaku" to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców – stwierdza w czwartkowym komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Drogowcy apelują, by w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. "Konsekwencje braku przestrzegania tej zasady mogą okazać się tragiczne" - ostrzegają.

Niższe wpływy z VAT. Wiceminister wyjaśnia

Wyższe inwestycje są przyczyną większych zwrotów VAT - tłumaczył w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Filip Świtała, odnosząc się do pytania o spadek dochodów budżetu z VAT w pierwszych czterech miesiącach tego roku.

Myśliwce, które chce kupić Polska. Producent obniża cenę

Firma Lockheed-Martin poinformowała, że z rocznym wyprzedzeniem realizuje plan, który zakłada obniżenie kosztu myśliwca F-35 A do 80 milionów dolarów do 2020 roku. Amerykański producent chce zainteresować tą maszyną między innymi siły powietrzne Finlandii. Zakupem myśliwców F-35 A jest zainteresowana także Polska.

Ile średnich pensji potrzeba na zakup mieszkania?

Mieszkania na rynku wtórnym drożeją, ale ich dostępność wciąż jest dość dobra - ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Aby kupić 50-metrowy lokal w większym mieście potrzeba 99 średnich pensji. W trochę mniejszych - już tylko 68, choć z drugiej strony o przeciętne wynagrodzenie jest tam nieco trudniej.

Pracownicy pod większą ochroną. Powstał nowy unijny urząd

Bratysława będzie siedzibą nowo powołanego Europejskiego Urzędu ds. Pracy - zdecydowały w czwartek państwa członkowskie Unii Europejskiej. Nowa agencja ma między innymi pilnować przestrzegania we Wspólnocie przepisów chroniących pracowników i regulujących ich mobilność.

Niemcy otwierają się na pracowników ze wschodu. Eksperci: Ukraińcy nie wyjadą masowo z Polski

Nowe przepisy przyjęte przez niemiecki parlament nie spowodują masowego wyjazdu ukraińskich pracowników z Warszawy do Berlina - oceniają eksperci Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jak wskazali, potrzebne jest jednak uproszczenie procedur w ich zatrudnianiu, by polski rynek pracy był konkurencyjny wobec niemieckiego i zachęcał kolejnych migrantów z Ukrainy do podejmowania pracy w naszym kraju.

Kolejne zatrzymania w sprawie GetBack

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć kolejnych osób w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w spółce GetBack - dowiedziała się PAP. Do tej pory zarzuty w tym śledztwie usłyszało już 49 osób.

Kłopoty z budową ekspresówki. Kolejna umowa zerwana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w środę, że odstąpiła od umowy z wykonawcą odcinka S5 Poznań-Wronczyn. W ubiegłym tygodniu włoska firma Toto Construzioni zeszła z budowy, mimo że inwestycja nie została ukończona. We wtorek GDDKiA odstąpiła od umów z firmą Impresa Pizzarotti na budowę trzech innych odcinków trasy S5.

Zmiany dla kierowców korzystających z A1. "System ruszy najpóźniej 1 lipca"

Najpóźniej 1 lipca ma ruszyć rozszerzona wersja systemu poboru opłat na autostradzie A1 między Rusocinem a Nową Wsią. Kierowcy będą mogli pokonać trasę bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych. - System AmberGO w pełnej funkcjonalności będzie działał na wszystkich bramkach i wszystkich placach poboru opłat zlokalizowanych na autostradzie A1 - powiedziała w rozmowie z TVN24 Anna Kordecka ze spółki Gdańsk Transport Company, która jest koncesjonariuszem płatnego odcinka A1.

Co Polska kupiła od Amerykanów?

Umowy w sprawie myśliwców F-16, śmigłowców S-70i Black Hawk czy baterii Patriot - to tylko niektóre z wojskowych kontraktów, jakie Polska podpisała w ostatnich kilkunastu latach z USA.

Długi Polaków rosną. Najbardziej zadłużone jest Mazowsze

W pierwszym kwartale tego roku zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad dwa miliardy złotych, a liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się do około 2,8 miliona osób - wynika z raportu InfoDług Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. W rankingu najbardziej zadłużonych regionów prowadzi Mazowsze.

Jest nowy szef Krajowej Administracji Skarbowej

Wiceminister finansów Piotr Walczak został nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej - poinformował w środę na Twitterze rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Powołanie na nowe stanowisko Walczak odebrał z rąk pierwszego szefa KAS, obecnie ministra finansów Mariana Banasia.

Najcenniejsze marki świata. Jest zmiana lidera rankingu

Najcenniejszą marką na świecie jest Amazon – wynika z rankingu firmy BrandZ, przygotowanego przez WPP i Kantar. Wartość tego technologicznego giganta wyceniono na 315,5 miliarda dolarów. To oznacza wzrost aż o 52 proc. w stosunku do 2018 roku.