Projekt, w którym stabilizująca reguła wydatkowa w stanie epidemii ma być zawieszona, znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Autorzy projektu poinformowali, że zmiana przepisów odpowiada na potrzebę dostosowania ustawy o finansach publicznych w zakresie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej do obecnej sytuacji związanej ze stanem epidemii spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.
Zmianę ustawy MF motywowało tym, że artykuł 112d ustawy o finansach publicznych w dotychczasowym brzmieniu umożliwia wyłączenie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej wyłącznie w sytuacji stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej na terenie całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Katalog wyłączeń
"Jego uzupełnienie pozwoli na zastosowanie analogicznego rozwiązania do wprowadzonego w Unii Europejskiej, gdzie została uruchomiona tzw. generalna klauzula wyjścia, pozwalająca na przekroczenie limitów wynikających z reguł unijnych w zakresie zwalczania skutków związanych z epidemią COVID-19" - czytamy.
"W ustawie o finansach publicznych nie określono sposobu powrotu do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej po okresie jej wyłączenia na podstawie zapisów art. 112d ust. 1. Z tego względu niezbędne jest wprowadzenie zmian w ustawie polegających na zdefiniowaniu i określeniu klauzuli powrotu do stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej" - dodano.
W wykazie prac RM napisano, że projekt rozszerza katalog zdarzeń wyłączających stosowanie stabilizującej reguły wydatkowej o stan epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
"W efekcie stabilizująca reguła wydatkowa będzie zawieszana, jeżeli wprowadzony zostanie jeden ze stanów określonych w art. 112d ustawy o finansach publicznych oraz prognozowana w projekcie ustawy budżetowej na ten rok lub jej nowelizacji relacja wyniku nominalnego sektora rządowego i samorządowego do produktu krajowego brutto będzie mniejsza niż -3 proc. PKB oraz prognozowany produkt krajowy brutto będzie niższy niż 0" - napisali autorzy projektu.
Czym jest stabilizująca reguła wydatkowa?
Co do zasady stabilizująca reguła wydatkowa ma za zadanie określenie limitu wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie gwarantującym zachowanie równowagi finansów publicznych.
Jej wyłączenie oznacza zatem, że rząd może zwiększyć wydatki, a przy tym nie musi szukać wpływów do budżetu, które by to zrównoważyły. Jak zawsze ze zniesieniem limitu wydatków wiążą się pewne zagrożenia i ważne jest, by te pieniądze zostały produktywnie wykorzystane.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adam-dalekie-pole/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/ Ministerstwo Finansów