Przedsiębiorcy i państwo tak pomogli gospodarce, że Polska w nowym podziale ról może zająć lepsze miejsce niż przed kryzysem - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że biznes potrzebował odpowiedzialnego wsparcia ze strony państwa, a państwo potrzebowało odpowiedzialnego wsparcia przez biznes.
- Nasze programy są uznawane, mogę to podkreślić, za jedne z najlepszych na świecie - chronią miejsca pracy, ale chronią też przedsiębiorców - mówił premier podczas forum gospodarczego Polskiego Funduszu Rozwoju "Tarcza dla polskich firm i pracowników".
Morawiecki podkreślał, że najbliższe miesiące będą trudne. - Ale liczę na to, że Europa Zachodnia odbije się w ciągu tych paru miesięcy, a to dla nas fundamentalnie ważne, bo to oznacza, że polski eksport będzie mógł znowu ruszyć - powiedział.
Polska a Hiszpania i USA
Szef rządu porównywał także przyrost bezrobocia w Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych do Polski i zaznaczył, że w Polsce nie mamy obecnie do czynienia ze zjawiskiem gwałtownych zwolnień grupowych i gwałtownego wzrostu bezrobocia.
Dodał, że wzrost bezrobocia w Polsce był na niskim poziomie - niższym niż przewidywania instytucji finansowych czy Komisji Europejskiej. - Te wielkie programy społeczne, na czele z 500 plus, to przecież oprócz względnego spokoju w czasach kryzysu w wielu polskich rodzinach, oznaczają większy popyt na produkty przedsiębiorców - zaznaczał.
- Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce, przechować nie tylko miejsca pracy - to fundament, to najważniejsze, ale także moce produkcyjne, zdolności wytwórcze tak, że Polska w tym nowym podziale ról, nowym podziale w ramach globalnych łańcuchów produkcji, dostaw, może zająć miejsce nawet lepsze, niż miała przed kryzysem - ocenił premier.
Zapewniał, że rząd będzie się wsłuchiwać w głos przedsiębiorców. Dziękował też za współpracę poszczególnym resortom, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i instytucjom finansowym. - Wszystkie instytucje polskie zrozumiały błyskawicznie, dużo lepiej i szybciej niż wiele zachodnich, że to kryzys bezprecedensowy, że musimy znaleźć odpowiedź, jakiej nigdy żaden polski rząd wcześniej nie musiał poszukiwać - jak w krótkim czasie aktywować setki miliardów złotych - mówił premier.
Informował również, że trwają prace nad kolejnymi elementami wsparcia gospodarki. - Pracujemy z panem prezydentem, żeby kolejne odsłony (pakietu antykryzysowego - red.) dla wszystkich branż były jak najlepsze, jak najbardziej właściwe i jestem przekonany, że taką odpowiedź znajdziemy - przekonywał Morawiecki.
Biznes a państwo
Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślał, że tuż po wybuchu epidemii wiadome stało się, że koronawirus wpłynie nie tylko na zdrowie ludzi, ale także na stan gospodarki. Dodał przy tym, że w odpowiedzi na kryzys i potrzeby przedsiębiorców został opracowany przez rząd przy jego współudziale pakiet antykryzysowy zawierający pomoc dla polskiego biznesu. - Biznes potrzebował odpowiedzialnego wsparcia ze strony państwa, ale państwo również potrzebowało odpowiedzialnego wsparcia przez biznes - mówił prezydent.
Dziękował przedsiębiorcom za podjęte starania o utrzymanie miejsc pracy. Duda podkreślał, że dotychczas 30 mld zł zostało wypłacone przez Polski Fundusz Rozwoju polskim przedsiębiorcom, łącznie 145 tysiącom firm, które zatrudniają 1 mln 500 tys. pracowników. - Pieniądze są rozprowadzane cały czas - przekonywał.
Prezydent informował, że w poniedziałek do 20 tys. polskich firm trafiło 3,5 mld zł z funduszu, którym dysponuje PFR. Dodawał przy tym, że tego typu wsparcie i stan polskiej gospodarki zostało docenione nie tylko przez polskich, ale także światowych ekspertów i światowe media.
Duda ocenił też, że dzięki pomocy państwa dla polskich pracodawców udało się ochronić w naszym kraju "wiele" miejsc pracy. - W tej chwili, patrząc na cały obszar tarczy antykryzysowej 2,5 miliona miejsc pracy już znajduje się w ochronie. Mam nadzieję, że te miejsca nie znikną, a dzięki tym pieniądzom, które Polacy zarabiają, pracując (...) uda się nam się nam przejść przez ten kryzys i polskie rodziny odczują go w jak najmniejszym stopniu - powiedział prezydent.
Dodał, że pomimo wydatków państwa na pomoc dla gospodarki Polska zachowuje "pewność funkcjonowania budżetu". - Wielu ludzi zadawało sobie pytanie, czy będzie obok tego (wsparcia w ramach pakietu antykryzysowego - red.) wypłacany program 500 plus, czy będą wypłacane świadczenia dla seniorów, emerytury, renty. Były, są i będą wypłacane, dlatego że to także uważamy dziś za fundament funkcjonowania naszego państwa - zapewnił.
- Państwo musi się opierać na pewności społecznej, na pewności jego funkcjonowania, bo bez tego popadlibyśmy w kryzys poprzez spadek nastrojów społecznych - dodał.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24