Majorka chce otworzyć się dla turystów już pod koniec czerwca. Z odpoczynku na malowniczej wyspie będzie mogła skorzystać jednak ograniczona liczba podróżnych.
O szczegółach "odmrażania" turystyki na Majorce mówiła w rozmowie z dziennikarzami prezydent Balearów Francina Armengol. - Jesteśmy gotowi przeprowadzić projekt pilotażowy pod koniec czerwca tak, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo zdrowotne - powiedziała. - Musimy nauczyć się, jak żyć z COVID-19 i jak robić to bezpiecznie - dodała.
Głównie Niemcy
Plan zakłada, że na wyspę turystów ma przywozić niemieckie biuro podróży TUI. Jak pisze CNN, z wakacji mają skorzystać głównie Niemcy oraz osoby zamieszkujące te europejskie kraje, w których wskaźnik zakażeń koronawirusem jest niski.
- Prowadzimy konstruktywne rozmowy z wieloma lokalnymi władzami - przyznał Martin Riecken, odpowiedzialny w TUI za komunikację. - Nie sądzimy, że będzie można organizować wyjazdy turystyczne w całej Hiszpanii, jednak Baleary czy Wyspy Kanaryjskie mają niski wskaźnik zachorowań, a tamtejsze lokalne władze poczyniły znaczące postępy w walce z pandemią - dodał.
Zaznaczył, że TUI prowadzi również rozmowy w sprawie uruchomienia wyjazdów do Grecji, Chorwacji, Bułgarii i na Cypr. Podkreślił jednak, że będzie to zależało od ponownego otwarcia granic przez rządy i zniesienia 14-dniowych obowiązkowych kwarantann dla podróżnych tam, gdzie mają one miejsce.
Od 15 maja obowiązuje w Hiszpanii 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich podróżnych przybywających do kraju.
"Zielone korytarze"
Jak zauważa CNN, w Unii Europejskiej na popularności zyskuje koncepcja "zielonych korytarzy". Zgodnie z nią sposobem na wyjście branży turystycznej z kryzysu jest przemieszczanie się podróżnych między obszarami o niskim poziomie zachorowań.
Baleary są niezwykle popularnym kierunkiem wśród naszych zachodnich sąsiadów. W ubiegłym roku archipelag odwiedziło 16 milionów turystów, z czego jedną czwartą stanowili Niemcy. Szacuje się, że w tym roku wyspy odwiedzi od 4 do 6 milionów turystów. Turystyka odpowiada za aż 30 proc. lokalnego PKB i jest warta około 10 miliardów euro.
W ubiegłym miesiącu około 200 niemieckich właścicieli domów wakacyjnych na Majorce zaapelowało do prezydent Armengol, aby pozwoliła im na powrót do swoich nieruchomości, jak tylko zniesiona zostanie blokada Hiszpanii.
- Najlepszym sposobem na zagwarantowanie bezpieczeństwa jest monitorowanie wycieczek – powiedział Iago Negueruela, który jest odpowiedzialny za turystykę w regionie. Lokalne władze pracują też nad specjalną aplikacją, która miałaby informować podróżnych o ewentualnych kontakcie z osobą zakażaną koronawirusem.
Niedawno pisaliśmy o tym, że w lipcu na Wyspy Kanaryjskie mają polecieć pierwsi turyści z elektronicznym paszportem zdrowia. Aplikacja w telefonie ma zawierać pełne dane dotyczące stanu zdrowia pasażera.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock