TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Szumowski: są gminy, w których rekomendowałbym wybory tylko korespondencyjne

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
js/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Szefowa KBW: głosowanie korespondencyjne może być zarządzone, gdzieś, gdzie wystąpi ognisko choroby
Szefowa KBW: głosowanie korespondencyjne może być zarządzone, gdzieś, gdzie wystąpi ognisko chorobyTVN24
wideo 2/35
TVN24Szefowa KBW: głosowanie korespondencyjne może być zarządzone, gdzieś, gdzie wystąpi ognisko choroby

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w środę, że ewentualnych rekomendacji w sprawie przeprowadzenia wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej nie będzie wydawał dla całych regionów, tylko dla mniejszych obszarów. Jego zdaniem są w Polsce takie gminy, w których rekomendowałby wybory wyłącznie w formie korespondencyjnej.

28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski został zapytany w TOK FM o to, czy obecnie złożyłby wniosek do PKW, aby na Śląsku wybory przeprowadzono wyłącznie w formie korespondencyjnej, przy założeniu, że wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę. Minister wyjaśnił, że takich decyzji nie będzie podejmował dla całych regionów, tylko dla mniejszych obszarów. Dodał, że w tej chwili nie ma w pamięci liczby zakażeń w poszczególnych gminach. - Jak to przeanalizuję, to myślę, że wydam takie rekomendacje. Myślę, że takie gminy w Polsce są – powiedział.

Do 21 czerwca możliwe będzie wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą - na wniosek ministra zdrowia - uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

ZOBACZ KALENDARZ WYBORCZY >>>

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

Możliwy powrót restrykcji?

Na pytanie o możliwe przywrócenie restrykcji związanych z epidemią, odpowiedział, że mogłoby to być rozważane, jeśli nastąpiłby gwałtowny wzrost zakażeń bez ognisk choroby. - Największy niepokój wzbudzałaby we mnie transmisja pozioma, gdyby nie wiadomo było, kto, jak i którędy zakaża i jak szybko się to rozwinie. Wtedy można by znowu wprowadzać ograniczenia przemieszczania się, choćby przywrócenie maseczek, choćby zamknięcie pewnych elementów gospodarki, gdzie ludzie mogą się często stykać – oświadczył. Wyraził nadzieję, że Polacy będą zachowywać się rozsądnie, stosować do rygorów sanitarnych i że nie dojdzie do takiej sytuacji. Szumowski odniósł się też do zapowiadanego na 19 czerwca powrotu kibiców na stadiony. Poinformował, że minister sportu analizuje sytuację i ta data jest aktualna. - Ale decyzję o każdorazowym meczu i każdorazowym zgromadzeniu będzie podejmował wojewoda z wojewódzkim inspektorem sanitarnym, więc może być tak, że niektóre mecze się odbędą, a niektóre mogą się nie odbyć – powiedział Szumowski.

Autor:js/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości