Białołęka

Białołęka

W poniedziałek od samego rana w swoją pierwszą podróż ruszyła linia "101". Jeździ nowym mostem pomiędzy metrem Młociny, a Nowodworami i ma już swoich zwolenników. - Zaledwie w 15 minut można dojechać z Bielan na Tarchomin - zachwalają szczęśliwi pasażerowie.

Na razie i tak nie ma co liczyć, bo na moście ruch jest bardzo niewielki. To jednak może zmienić się w każdej chwili. Zarząd Dróg Miejskich w przyszłym tygodniu będzie prowadził pomiary ręcznie. Nie można badać ruchu elektronicznie, bo w nawierzchni tras dojazdowych do mostu nie ma jeszcze zatopionych pętli indukcyjnych.

Kierowcy po otwarciu trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie masowo skręcają z ul. Myśliborskiej w ul. Obrazkową, nie zwracając uwagi na znaki drogowe. Tymczasem ul. Obrazkowa jest od dwóch lat ślepa.

Gdzie się podziały te wszystkie samochody? Pytała rano reporterka TVN24 Ewa Paluszkiewicz. Poniedziałek, pierwszy powszedni dzień od otwarcia mostu Marii Skłodowskiej zaczął się nadzwyczaj dobrze dla kierowców. - Nie ma korka na Modlińskiej, a nowa przeprawa jest prawie pusta - relacjonowała.

Najpierw linia nocna N01, a w poniedziałek rano także 101. Po pieszych, rowerzystach i samochodach osobowych na nowy most wjechała także komunikacja miejska.

Na moście Marii Skłodowskiej-Curie pojawiły się w niedzielę pierwsze samochody. Pojawiły się także pierwsze korki na ul. Modlińskiej - alarmują kierowcy. Ze zwiedzania mostu nie rezygnują również piesi i rowerzyści.

Nie wszyscy miło wspominają imprezę podczas otwarcia mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Część osób, które wybrały się w sobotę na nową przeprawę narzeka na fatalną organizację. - Spędziliśmy ponad dwie godziny bez szansy na wydostanie się z tłumu – pisze na forum tvnwarszawa.pl jeden z internautów.

Parada motocykli, zabytkowe pojazdy i autobus z prezydent miasta na pokładzie wjechały tuż po godz. 12.00 na most Marii Skłodowskiej-Curie. Najnowsza warszawska przeprawa została tym samym otwarta dla kierowców.

- To była walka z biurokracją o kolejne zgody, pozwolenia, decyzję środowiskową. Do tego jeszcze problemy techniczne. Nie było łatwo – podsumowuje budowę mostu Marii Skłodowskiej-Curie Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

- To most szczególny, bo rozwiązuje wiele problemów komunikacyjnych - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłaniając w sobotę tablicę z nazwą mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Do wieczora - według szacunków ratusza - przez most przewinęło się około 70 tysięcy osób. Uroczystość zakończył pokaz sztucznych ogni.

Nie tylko mieszkańcy Białołęki i Bielan, ale też Pragi, Żoliborza i innych dzielnic postanowili przejść się w sobotę otwartym właśnie mostem Skłodowskiej-Curie. - Cieszymy się, że przeprawa jest otwarta, ale szkoda, że tak długo trzeba było na nią czekać – mówili.

Zielone Mazowsze zaprasza rowerzystów na nowo otwarty most, by wspólnie poszukać ścieżki rowerowej. - Weźcie sprzęt do szukania: lupy, lornetki, świece, latarki, detektory – apelują na swojej stronie organizatorzy akcji.

Otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie będzie można obejrzeć na ekranie komputera. Transmisję na żywo zorganizuje stołeczny Ratusz.

Warszawiacy, którzy chcą dotrzeć na inaugurację mostu Marii Skłodowskiej-Curie zapewne zastanawiają się, jak w okolice przeprawy dojechać. Z pomocą postanowili przyjść urzędnicy.

Piesze zwiedzanie mostu, układanie Tablicy Mendelejewa, taneczny flashmob i pokaz świetlno-pirotechniczny. To tylko część atrakcji, jakie czekają warszawiaków w sobotę podczas otwarcia mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwsze samochody pojadą nową przeprawą w niedzielę po godz. 12.00.

Radni Białołęki walczą o przesunięcie końcowej stacji II linii metra, która ma się znajdować u zbiegu ul. Kondratowicza i Rembielińskiej. Chcą, by podziemna kolejka dojeżdżała na tzw. Zieloną Białołękę i domagają się od miasta wykonania analizy porównawczej dwóch wariantów.