Nowa hala Gwardii, przebudowany rejonu ulicy Foksal czy centrum nurkowania w starych silosach. Choć wizja Warszawy wyłaniająca się z projektów prezentowanych na wystawie "Plany na przyszłość", jest pociągająca, to do ich realizacji daleka droga.
- Mamy ponad 100 projektów z 60 pracowni, pokazujemy pomysły, które w większości będą realizowane - mówi Dorota Katner z Centrum Łowicka. Jak zaznacza, wystawa jest bardzo różnorodna. Można na niej zobaczyć zarówno projekty budyków mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. - W dziale "Koncepcje" pokazywane są różne pomysły i plany zagospodarowania, które jednak nie zawsze mają finał w realizacji - dodaje Katner.
Wystawa to także spojrzenie na dobrze znane miejsca stolicy w nowej odsłonie, nie zawsze możliwej do zrealizowania.
Rondo do zmiany
Widzimy np. propozycję nowego planu zagospodarowania rejonu ulicy Foksal autorstwa Krzysztofa Domaradzkiego i jego zespołu.
W wizji architektów zmieniłoby się także rondo de Gaulle'a. Więcej przestrzeni mieliby tam piesi. Rozbudowy doczekałoby się Muzeum Narodowe. Z kolei na terenach skwerów i parków zaplanowano nowe pawilony kulturalno-gastronomiczne. Nie zabrakło, by też przejścia dla pieszych w Al. Jerozolimskich, na wysokości al. na Skarpie.
Kładka przez Wisłę
Na wystawie zobaczymy też koncepcję przebudowy ul. Świętokrzyskiej, która według planów Plenerii i RS ma być bardziej przyjazne pieszym i rowerzystom. Czytaj więcej na ten temat.
O ile władze miasta zapewniają, że nową Świętokrzyską chcą realizować (choć na razie nie wiadomo dokładnie w jakiej formie), to do bardziej odważnych, jednocześnie mniej realnych, pomysłów można zaliczyć budowę kładki nad Wisłą. Taki pomysł przedstawił Józef Heliński. Przejście przez rzekę miałoby połączyć okolice Parku Fontann z Pragą Północ – placem Hallera.
Autor zaproponował też plac na miejscu schowanej części Wybrzeża Gdańskiego.
Nurkowanie na 25 metrów
Druga strona Wisły to miejsce, o którym nie zapomnieli architekci z Moko Architects / MFRMGR. W starych silosach nad Kanałem Żerańskim zaplanowali centrum nurkowe. Adepci tego sportu mogliby w pełni bezpieczny i kontrolowany sposób ćwiczyć schodzenie na głębokość 25 m. Basen-studnia znajdujący się w jednym silosie miałby połączenie z "jaskinią" w drugim cylindrze.
Fanów sportu ucieszyłaby realizacja pomysłu na zagospodarowanie terenu klubu sportowego Gwardia przy Racławickiej. Wojciech Zabłocki i Łukasz Smolczewski zaproponowali tam halęwidowisko-sportową z widownią na 18 tysięcy i "wieżę walk" mieszczącą sale treningowe dla judo, boksu, taekwondo, zapasów. Pomysł zaskakuje przede wszystkim oryginalną sylwetka hali zwieńczoną ażurową latarnią. Szansa na realizację? Na razie niewielka.
Pomysłodawcą i organizatorem wystawy corocznej wystawy "PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ. Architektura Warszawy w projektach" jest Centrum Łowicka. Prace można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej do 13 czerwca.
ran//ec/b
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Domaradzki z zespołem