Wielka Brytania

Wielka Brytania

Stacja radiowa BBC 4 podała we wtorek listę 100 najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajęła królowa Elżbieta II, drugie - minister spraw wewnętrznych Theresa May, a trzecie - szefowa banku Santander na Wielką Brytanię Ana Botin.

Po ostatnich informacjach o znalezieniu złóż ropy i gazu w rejonie Falklandów odżywa spór o wyspy między Wielką Brytanią a Argentyną. Argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał w Londynie brytyjskie spółki naftowe do zaprzestania poszukiwań węglowodorów w rejonie wysp.

Brytyjski premier David Cameron oraz Wielka Brytania odgrywająca aktywną rolę w Europie to dwaj zwycięzcy zakończonego w piątek szczytu UE - ocenia brytyjski dziennik "Guardian". Samo porozumienie w sprawie nowego budżetu Unii gazeta uznaje za rozczarowujące.

Przyjęcie wieloletniego budżetu UE, która zakłada istotne cięcia, to "wielki sukces" brytyjskiego premiera - chwalił Davida Camerona, jeszcze przed ostatecznym porozumieniem, "Daily Telegraph". Po zamknięciu rozmów, sam Cameron napisał na Twitterze: brytyjski rabat jest bezpieczny. To świetna umowa dla Wielkiej Brytanii.

Nowy abp Canterbury Justin Welby obejmując oficjalnie urząd w poniedziałek podtrzymał swą wcześniejszą krytykę planów brytyjskiego rządu, by zrównać w prawach małżeństwa hetero- i homoseksualne. Izba Gmin będzie głosowała w tej sprawie we wtorek.

56-letnia Lindsay Sandiford, skazana na karę śmierci w Dżakarcie za próbę przemytu 4,8 kg kokainy, przegrała przed sądem w Londynie sprawę przeciwko brytyjskiemu MSZ, od którego domagała się sfinansowania kosztów odwołania od wydanego w Indonezji wyroku.

Dwaj Polacy, 33-letni Piotr P. i 48-letni Tomasz D., zostali skazani w środę przez brytyjski sąd w Winchester na południu kraju na karę odpowiednio 24 i 18 lat pozbawienia wolności za próbę przemytu w 2012 r. 452 kg kokainy z Karaibów.

Wielka Brytania pod śnieżną pierzyną. Taki obraz Wysp uchwyci 26 stycznia 2013 r. spektoradiometr (MODIS), umiejscowiony na satelicie Terra amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA). Jedynie niektóre tereny przybrzeżne i południowo-zachodnia część kraju była wtedy wolna od śniegu.

Efektem złożonej przez premiera Davida Camerona obietnicy rozpisania referendum ws. przyszłości Wielkiej Brytanii w UE jest tzw. brukselskie odbicie jego partii w sondażach. Przewaga opozycyjnej Partii Pracy nad torysami zmniejszyła się do 6 pkt proc.

Śnieżyce, które nawiedziły w sobotę Wielką Brytanię, w niektórych miejscach spowodowały komunikacyjny chaos. Z setkami kierowców, którzy utknęli na drodze w środkowej Anglii na wiele godzin, solidaryzował się sam premier. Wygląda jednak na to, że skutki intensywnych opadów będą jeszcze gorsze - nadchodzi odwilż i przez biały puch może dojść do powodzi.

Po raz pierwszy w historii magazyn "Vanity Fair" umieści czytelników na swojej prestiżowej liście najlepiej ubranych osób świata, na której znaleźli się do tej pory m.in. Grace Kelly, Kate Moss, Cary Grant, księżna Diana i żona jej syna - Kate Middleton. "Normalni" najbardziej stylowi kobieta i mężczyzna dołączą do aktorek, księżnych, muzyków i polityków w lipcu, gdy pismo wybierze laureatów po raz 73.

Gdyby obiecane przez premiera Davida Camerona referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odbyło się teraz, większość Brytyjczyków zdecydowałaby się na opuszczenie Unii - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "The Times".