USA

USA

Prezydent Barack Obama dysponuje szerokimi uprawnieniami do wydania rozkazu o wyprzedzającym ataku w razie zagrożenia USA cyberatakiem z zagranicy. Takie wnioski płyną z tajnej analizy prawnej dotyczącej wykorzystania rosnącego arsenału wojny cybernetycznej w Stanach Zjednoczonych - donosi "New York Times".

Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

Zima po raz kolejny w tym roku przypomniała o sobie mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Intensywne opady śniegu dały się we znaki we wschodnich i południowych stanach. W obawie przed eskalacją zimowej aury ruszyli do sklepów. Hitem są łopaty do odśnieżania.

Biały Dom opublikował fotografię, na której widać Baracka Obamę strzelającego ze strzelby do rzutków. W ten sposób administracja chce zaprzeczyć twierdzeniom, jakoby prezydent był przeciwny tzw. skeetowi, czyli strzelectwu zawodowemu.

Formalne pożegnanie się Hillary Clinton z stanowiskiem szefa Departamentu Stanu zamyka krótką epokę, gdy dyplomacja USA była kobietą. W ciągu czterech lat pracy Sekretarz pokonała niemal milion kilometrów i odwiedziła 112 państw, co jest rekordem. Jak zapowiedziała, teraz musi odpocząć i "odespać". Nie ustają natomiast spekulacje, czy za trzy lata nie ruszy znów do walki o najważniejsze trofeum, prezydenturę.

Ponad tysiąc pracowników Departamentu Stanu USA żegnało w piątek po południu odchodzącą ze stanowiska sekretarza stanu Hillary Clinton. W budynku im. Harry'ego Trumana Clinton w płomiennym przemówieniu podziękowała za cztery lata pracy, po czym symbolicznie wyszła przez frontowe drzwi budynku. - Odcisnęłaś głębokie piętno na polityce zagranicznej kraju. Będziemy tęsknić - powiedział zastępca sekretarza stanu William Burns.

Amerykanie będą musieli pociąć swój USS Guardian na kawałki. Trałowca, który rozbił się na rafie w pobliżu Filipin, nie da się ściągnąć w całości. Wypadek wywołał ostrą reakcję rządu Filipin i zawstydził US Navy, bo wszystko wskazuje na to, że zawiniły nowoczesne mapy.

Nominowany przez prezydenta USA Baracka Obamę na ministra obrony były republikański senator Chuck Hagel obiecał, że będzie kontynuował linię swoich poprzedników w Pentagonie. Hagel zapewnił, że armia amerykańska pozostała "najsilniejszą armią na świecie".

Fed kontynuuje politykę ultraniskich stóp procentowych i skupu aktywów. Stopy pozostają w przedziale od 0 do 0,25%, a w rynek dalej będzie pompowane 85 mld USD miesięcznie. FED nie zmieni swojej polityki dopóki bezrobocie nie spadnie do 6,5%, a inflacja nie wzrośnie powyżej 2,5%. Czy ta ekstremalnie ekspansywna polityka monetarna nie podważy zaufania do dolara? Jak długo jeszcze dolar będzie główną, światową walutą rezerwową?

Największa gospodarka świata traci impet. PKB Stanów Zjednoczonych spadł w czwartym kwartale w ujęciu zannualizowanym o 0,1%. To dużo gorzej od prognoz, które zakładały wzrost o 1,1%. Zbyszko Tabernacki, wiceprezes IHS Global uważa jednak, że to przede wszystkim efekt statystyczny. Jak interpretować te dane?

Zamiast muzyki w tle słychać wykład o komórkach macierzystych lub specyfice czarnych dziur. Tak wyglądają, a właściwie brzmią teraz kawiarnie w USA. Chętnych na naukowe seanse przybywa mimo, że przedmioty ścisłe nie cieszą się na amerykańskich uniwersytetach szczególną popularnością. Amerykanie uświadomili sobie jednak, że warto przynajmniej pobieżnie wiedzieć, co NASA ma w planach i na czym polega klonowanie.

Przez środkowo-zachodnie stany USA przeszła fala naprawdę gwałtownej pogody. W Missouri wiatr był tak silny, że powywracał 48 wagonów kolejowych jadącego pociągu. Nikt nie ucierpiał.