Tybet

Tybet

Starożytny Budda odkryty przez nazistów pochodzi z Kosmosu

Historia starożytnej żelaznej figurki buddyjskiego bóstwa przypomina wątki z filmów przygodowych. Tuż przed II wojną światową przywieźli ją z Tybetu naziści, prawdopodobnie skuszeni wyrytą na niej swastyką. Posążek trafił do prywatnej kolekcji i przez wiele lat był niedostępny. Kiedy wreszcie przebadali go naukowcy, odkryli, że powstał z meteorytu rzadkiej klasy i jest bezcenny.

Matka trojga dzieci podpaliła się w proteście. Zmarła

Tybetańska matka trojga dzieci podpaliła się w proteście przeciwko chińskim władzom - donosi BBC powołując się na dwa źródła. Do zdarzenia doszło w prowincji Syczuan w Państwie Środka. Kobieta zmarła w wyniku odniesionych ran.

Dalajlama oddał największą nagrodę na świecie

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV otrzymał w poniedziałek nagrodę Templetona wartą 1,7 mln dol., przyznawaną za ukazywanie więzi między nauką a religią. Dalajlama odebrał ją w poniedziałek w londyńskiej katedrze św. Pawła i poinformował o przekazaniu na cele charytatywne.

"Wolny Tybet wita Wen Jiabao"

Przed Kancelarią Premiera odbyła się w środę pikieta w związku z wizytą w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Demonstrowali przedstawiciele organizacji protybetańskich oraz uznawanego przez Pekin za sektę ruchu Falun Gong.

Zmarł Tybetańczyk, który podpalił się w proteście

Nie żyje 27-letni Tybetańczyk, który podpalił się w poniedziałek w Delhi w trakcie demonstracji zorganizowanej w związku z zapowiedzianą w tym tygodniu wizytą prezydenta Chin Hu Jintao w Indiach - poinformował tybetański działacz praw człowieka.

Trzy samospalenia w trzy dni

W ciągu ostatnich trzech dni trzech Tybetańczyków dokonało samospalenia w proteście przeciwko 50-letniej okupacji Pekinu. Ostatni taki przypadek miał miejsce w mieście Aba w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach - poinformowała organizacja Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu.

4436 m n.p.m. Nie szczyt, a lotnisko

W przyszłym roku Chiny rozpoczną budowę najwyżej położonego lotniska na świecie. Będzie znajdowało się w tybetańskim mieście Nagqu na zawrotnej wysokości 4436 metrów. To o ponad 100 metrów wyżej od obecnego rekordzisty - Qamdo (4334 ).

Samospalenia to "krzyk przeciwko represjom"

Jego Świątobliwość Karmapa XVII, duchowy przywódca tybetańskich buddystów, trzeci w hierarchi w tej odmianie buddyzmu, wezwał w środę chińskich liderów do dialogu, aby powstrzymać Tybetańczyków przed samopodpaleniami w proteście przeciwko restrykcyjnej polityce Chin wobec regionu.

W Tybecie odbywa się "kulturowe ludobójstwo"

Bardzo ciężkie warunki, w jakich żyją Tybetańczycy pod kontrolą Chin, zostały nazwane przez duchowego przywódcę Tybetańczyków Dalajlamę XIV za "kulturowe ludobójstwo". To ono jest odpowiedzialne za ostatnie przypadki samospalenia dokonywane prze buddyjskich mnichów i mniszki - ocenił duchowy przywódca Tybetańczyków.

Mniszka dokonała samospalenia. 10 tys. osób przed klasztorem

Około 10 tys. Tybetańczyków zgromadziło się w niedzielę wokół klasztoru w zachodnich Chinach, by oddać hołd mniszce, która dokonała tam samospalenia - poinformowała w niedzielę organizacja Students for a Free Tibet z siedzibą w Nowym Jorku.

Mniszka spaliła się w proteście

W proteście przeciwko chińskim represjom w Tybecie podpaliła się i zmarła młoda tybetańska mniszka - poinformowała we wtorek mająca swą siedzibę w Londynie organizacja "Wolny Tybet".

Ósme podpalenie w proteście

Młody Tybetańczyk podpalił się w sobotę na zachodzie chińskiej prowincji Syczuan w proteście przeciwko łamaniu wolności religijnej przez władze Chin. Był to ósmy akt samopodpalenia w tym regionie od marca.

Ukrywał mnicha po samospaleniu. Dostał 11 lat

Na 11 lat więzienia skazał chiński sąd tybetańskiego mnicha za ukrywanie swojego krewnego (innego duchownego) i uniemożliwienie udzielenia mu pomocy lekarskiej po samospaleniu - poinformowała w poniedziałek oficjalna agencja Xinhua.

Mnich spalił się w akcie protestu

Tybetański mnich w akcie protestu podpalił się klasztorze w Nyitso w autonomicznej prefekturze Tybetu, Garze. Tsongwon Norbu zmarł w wyniku odniesionych poparzeń.

"Moja reinkarnacja jest moją sprawą"

- To lud Tybetu zdecyduje, czy instytucja dalajlamy jako przewodnika duchowego i zarazem politycznego przywódcy ma przetrwać - oświadczył Dalajlama XIV. Jednocześnie odpowiedział chińskim władzom, że "jego reinkarnacja jest wyłącznie jego sprawą", więc Pekin nie może przejąć kontroli nad wyborem duchowego przywódcy Tybetu.

Starożytne królestwo Tybetu trzeba ratować przed deszczem

Ruinom starożytnego Królestwa Guge zagraża deszcz i wiatr. Dlatego w dolinie Satledżu, w zachodnim Tybecie, rozpoczął się wielomilionowy projekt. Miejscowe władze mają nadzieje, że pomoże ocalić skalne miasto przed erozją i klęskami żywiołowymi.

Chiny: Dalajlama nie ma szczerych zamiarów

Chińskie media oskarżyły duchowego przywódcę Tybetańczyków Jego Świątobliwość Dalajlamę XIV o krętactwo. Zdaniem "Renmin Ribao" ("Dziennika Ludowego") nie myśli poważnie o rozmowach z Pekinem, a chiński rząd nigdy nie pójdzie na kompromis, by przekonać go do powrotu do negocjacji.

Cztery lata więzienia. Bo pisał o represjach Chin

Tybetański pisarz Tashi Rabten został skazany w południowo-zachodnich Chinach na cztery lata więzienia za swoje teksty na temat antychińskich wystąpień w Tybecie i ich tłumienia przez władze ChRL - podała organizacja Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu.

Zamknęli "Dach Świata". Turyści nie wjadą

Władze chińskie zamknęły Tybet dla turystów zagranicznych niemal do końca lipca, już po raz drugi w roku 60. rocznicy "pokojowego wyzwolenia" tego regionu - poinformowały w poniedziałek źródła turystyczne.