słońce

słońce

Ostatnie takie zjawisko za naszego życia

Kiedyś wierzono, że zjawisko to przynosi klęski żywiołowe, a nawet - że zapowiada koniec świata. Wielokrotnie w przeszłości Wenus przechodziła na tle tarczy słonecznej i nic wielkiego się jednak nie wydarzyło. Już za niespełna miesiąc, wczesnym rankiem 6 czerwca, będziemy mieli ostatnią szansę na przyjrzenie się, jak Wenus paraduje na tle Słońca.

Spektakularny wyrzut ze Słońca. NASA zarejestrowała wybuch

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

U nas deszcz i śnieg, a w Wielkiej Brytanii...

Chłodny front atmosferyczny zbliża się nad Wielką Brytanię wielkimi krokami. Zimno pojawi się w weekend na północy. Met Office zapowiada jednak, że mieszkańcy słonecznego ostatnio Londynu mają jeszcze trochę czasu na opalanie.

Burza na Słońcu nie cichnie. Kolejny silny rozbłysk

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

Wybuchy na Słońcu szkodliwe dla serca?

Nie było ich słychać ani widać, ale już dziś możemy negatywnie je odczuć. Mowa o wielkich wybuchach na Słońcu, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Naukowcy twierdzą, że mogą źle wpływać na nasze zdrowie, a w szczególności na serce.

Tak wygląda zaćmienie Słońca w kosmosie

We wtorek 21 lutego Księżyc znalazł się pomiędzy należącym do NASA satelitą SDO (Solar Dynamics Observatory) i Słońcem, dzięki czemu doszło do częściowego zaćmienia Słońca. Zobaczcie, jak to zjawisko wspaniale wygląda w przestrzeni kosmicznej.

Parhelion na pogodnym niebie Polski

W okolicach Kielc we wtorek po południu na niebie pojawiły się tęczowe plamy i łuki. To zjawisko zwane parhelionem, czyli słońcem pobocznym. Można je było obserwować dzięki pogodnemu niebu i lekkiej wilgoci w powietrzu.

Zima się skończyła. Dni coraz dłuższe

Amerykańscy synoptycy ogłosili koniec zimy. Niestety, tylko solarnej. - Wchodzimy w okres, kiedy światła słonecznego na półkuli północnej jest coraz więcej - informują.

W taki mróz łatwo o Słońce poboczne

Podczas wyżowych, a więc mroźnych i słonecznych dni, na bezchmurnym niebie nietrudno dostrzec szczególne zjawisko, jakim jest halo słoneczne. Reporterom 24 udało się to zarówno we wtorek, jak i w środę.

Polacy ustalili dokładne położenie Słońca

Dzięki Polakom wiemy dokładnie, gdzie w lokalnej części Galaktyki znajduje się Słońce. Nasi naukowcy zbadali za pomocą amerykańskiej sondy IBEX własności materii międzygwiazdowej z najbliższych okolic Układu Słonecznego.

Tak wstaje Słońce na północnym-wschodzie

Wyż znad Rosji, przez który w Polsce jest coraz zimniej, przynosi ze sobą też sporo słońca. Najbliższa Ziemi gwiazda inspiruje Reporterów 24 do uwieczniania tego, co się z nią dzieje na naszym niebie.

Dwa słońca zaszły nad Kętrzynem

W sobotę Słońcu towarzyszyło kilka zjawisk. Okrągła tęcza pojawiła się nad Szklarską Porębą, nad Kętrzynem zaszło natomiast nie jedno, a dwa Słońca.

Zorze polarne tańczą po niebie północy

Zorze polarne powstają, kiedy energia wyrzucona przez słońce po burzy magnetycznej dociera do naszej planety. Niedzielny rozbłysk na Słońcu był najsilniejszy od sześciu lat. We wtorek na niebie północnej półkuli rozpoczął się niesamowity festiwal świateł. Aurora borealis rozbłysła m.in.: nad Norwegią i Finlandią.

Słońce będzie słabiej świecić

Przez najbliższe 90 lat aktywność Słońca będzie mniejsza - prognozują naukowcy. Ostrzegają jednak, że nie opóźni to globalnych wzrostów temperatur spowodowanych emisją gazów cieplarnianych. Temperatury na Ziemi zmniejszą się bowiem zaledwie o 0,08 stopnia Celsjusza.

Ziemia zbliży się do Słońca. "Cieplej nie będzie"

Już niebawem czeka nas niezwykłe w skali roku wydarzenie. - W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.