słońce

słońce

Trzy potężne erupcje na Słońcu w 24 godziny

W środę na Słońcu doszło do trzeciego z rzędu wybuchu radiowego. Ogrzewająca naszą planetę gwiazda "wypluła" w przestrzeń kosmiczną ogromną ilość materii. Niektórzy uważają, że słoneczna aktywność jest przyczyną zakłóceń fal radiowych, jakie zarejestrowano 11 czerwca na Ziemi.

Rosetta obrała kurs na kometę. Dogoni ją za jedenaście tygodni

- Sonda Rosetta leci teraz prosto w stronę komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko (67P/C-G) - poinformowali naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To najtrudniejszy etap podróży - przed przełomowym lądowaniem na powierzchni kosmicznej skały sonda znajdzie się w warkoczu pozostawianym przez kometę. Rosetta pędzi do celu z prędkością 2718 km/h i znajdzie się w pobliżu za 11 tygodni.

Uwaga na słońce: aż 70 procent Polaków w grupie ryzyka

Ze względu na jasną karnację ok. 70 proc. Polaków należy do grupy o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka; nie powinni się oni opalać oraz korzystać z solariów – ostrzegają eksperci przy okazji Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa do 18 maja.

Pogoda podzieliła Polskę

W sobotę w Polsce mieliśmy dwa pogodowe światy. Większą część kraju zdominowały ciężkie, szare chmury i opady deszczu. Tymczasem na Pomorzu błękitne niebo i pogodna aura mimo chłodu zachęcały do spacerów.

Gorący i słoneczny weekend w Berlinie

W Berlinie wiosna zawitała na dobre. Pogodne niebo i wysokie temperatury cieszyły mieszkańców niemieckiej stolicy. Słoneczną niedzielę spędzili na świeżym powietrzu.

Efektowne halo wokół Słońca. "Coś niesamowitego"

Efekt halo wokół tarczy słonecznej cieszył po południu oczy mieszkańców m.in. Bydgoszczy i Inowrocławia. To efektowne zjawisko optyczne wywołało podziw naszych Reporterów 24, którzy w serwisach Kontaktu 24 i tvnmeteo.pl zamieścili swoje zdjęcia.

Poziom zanieczyszczeń atmosfery zakodowany w obrazach mistrzów

Paleta kolorów stosowana przez słynnych malarzy może być wskaźnikiem poziomu zanieczyszczenia powietrza, jaki panował w czasach, gdy obrazy powstawały. To możliwe dzięki zależności między zawieszonymi w atmosferze drobinami a intensywnością czerwonej barwy nieba. Analizując kolory, jakie wybierał artysta, naukowcy są w stanie określić stopień zanieczyszczenia powietrza sprzed 500 lat.

W Moskwie marzec przynosi rekordy ciepła. Dotąd padło ich aż osiem

W Moskwie marcowe temperatury już ośmiokrotnie pobiły dotychczasowe rekordy. Ostatnie dwa padły w poniedziałek i we wtorek. Z ciepła i słońca korzystają i mieszkańcy, i turyści, którzy przesiadują w parkach i kawiarniach. - Wysiadłem z samolotu, poczułem ciepło i słońce na mojej twarzy i pomyślałem: jakie wspaniałe zaskoczenie - mówił jeden z turystów.

365 dni na trzech zdjęciach. Projekt wrocławian zachwycił NASA

Słońce kręci na niebie ósemki - można pomyśleć, kiedy popatrzy się na zdjęcia dwóch wrocławian. Przez cały rok fotografowali to, jak "porusza się" słońce, a tak naprawdę pokazywali ruch ziemi wokół tej gwiazdy. Dzięki kamerze i silnikowi ze starej drukarki zrobili łącznie... trzy fotografie. Już opublikowało je NASA.

Ostatnie chwile przed załamaniem pogody w obiektywie Reporterów 24

- Teraz słonecznie, ale w sobotę wyciągniemy parasole - napisał jeden z Reporterów 24 w komentarzu pod swoim zdjęciem. Rzeczywiście, w sobotę aura nie będzie tak sprzyjająca jak w ciągu tygodnia. Mieszkańcy całego kraju będą mogli zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych i wyciągnąć kalosze. Ostatnie chwile mijającego tygodnia ze słoneczną pogodą uwiecznili na swoich fotografiach Reporterzy 24.

Tak ciepło jeszcze nie było. 23 stopnie Celsjusza na niemieckich termometrach

Wiele kawiarni i restauracji w Niemczech wystawiało swoje stoliki od początku tygodnia na zewnątrz. Nic dziwnego - prawie w całym kraju pogoda dopisuje, a na niebie z trudem można dojrzeć chmury. Do przebywania na świeżym powietrzu zachęca także temperatura - w wielu niemieckich landach oscylowała w granicy 20 st. C, a miejscami nawet ją przekraczała.

Potężny rozbłysk na Słońcu. Najsilniejszy w tym roku

Do bardzo silnego rozbłysku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Słońcu. Według pomiarów należy do klasy energetycznej X 4,9 i jest najsilniejszym rozbłyskiem od początku roku oraz jednym z najsilniejszych w ostatnich latach. Wywołana przez to zjawisko pogoda kosmiczna nie powinna mieć jednak poważnego wpływu na Ziemię.