słońce

słońce

Nowa słoneczna misja NASA

NASA uruchomiła w czwartek najnowsze obserwatorium solarne, czyli statek kosmiczny IRIS. Jego misją jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie, które od lat zadają sobie astronomowie, czyli w jaki sposób słońce emituje taką ogromną ilość energii.

Księżyc wysuwa się na pierwszy plan

Dwa ciała niebieskie, dwie sondy kosmiczne i dwóch kreatywnych grafików - to połączenie zaowocowało spektakularnym widokiem. Wydawałoby się, że Księżyc niczym już nie potrafi zaskoczyć. Przeczy temu jednak nowe zdjęcie udostępnione przez NASA. Ziemski satelita wysunął się na nim na pierwszy plan przed Słońce i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo wyrazisty.

Słońce wybuchło 3 razy w 24 godziny

Słońce coraz bardziej aktywne? W ciągu zaledwie 24 godzin wygenerowało z siebie trzy rozbłyski, z których każdy - do czasu, aż nie pojawił się następny - zasłużył sobie na miano najpotężniejszego w tym roku.

Dermatolog: majowe słońce to najgorsze słońce

Wyglądając dziś przez okno trudno uwierzyć, że za chwilę będziemy narażeni na poparzenia słoneczne. Jednak najnowsze prognozy wyraźnie wskazują na poprawę pogody w połowie nadchodzącego tygodnia. Jeśli planujemy odpoczynek w promieniach słonecznych to uważajmy. - To jest najgorsze słońce - ostrzega przed majowymi promieniami dermatolog dr Bartłomiej Kwiek.

Słońce wybuchło w niezwykły sposób

Słońce zaczęło maj w niespotykany sposób - od koronalnego wyrzutu masy o rzadkim, okrężnym charakterze. Obłok plazmy nie leci w stronę Ziemi, ale gdyby do nas dotarł, to spowodowałby zakłócenia w łączności satelitarnej - donoszą eksperci z NASA, monitorujący aktywność słoneczną.

Słońce rozbłysło. W Polsce będzie widać zorze

10 kwietnia Słońce rozbłysło, i to najsilniej w tym roku. W naszym kierunku poleciały naładowane cząstki słoneczne. Dotrą do Ziemi w sobotę. Wtedy prawdopodobnie będziemy mogli obserwować zorze polarne, i to nawet w naszych szerokościach geograficznych.

Słońce zachowuje się dziwnie. Miało być maksymalnie aktywne, a panuje spokój

Słońce zachowuje się nietypowo. Choć mamy 2013 rok, na który ma przypaść maksimum aktywności naszej dziennej gwiazdy, to ta aktywność jest zaskakująco niska. Zdaniem jednego z badaczy NASA, to może oznaczać, że mamy do czynienia z tzw. podwójnym szczytem aktywności słonecznej. Jeden z nich możemy mieć już za sobą, ale równie dobrze przed nami mogą być i dwa szczyty.

Wodospady plazmy w koronie słonecznej

Aktywność korony słonecznej dostarcza wielu spektakularnych widoków. Dzięki naukowcom z NASA mogliśmy już oglądać niesamowite koronalne fajerwerki, pierścienie, magnetyczne pętle. Przed nami kolejny spektakl: olśniewający ognisty deszcz.

Słońce świeci we wszystkich kolorach

Pierwsze skojarzenie ze Słońcem? Żółty kolor. Dla astronomów to niekoniecznie takie oczywiste, bo podczas w swojej pracy oglądają naszą gwiazdę także w pomarańczowym, zielonym, niebieskim czy fioletowym kolorze. Naukowcy z NASA wytłumaczyli, dlaczego.

Pierścienie, żarówki, kaniony. Efektowne pokazy na Słońcu w 2012 roku

Rozbłyski słoneczne nie należą do rzadkich zdarzeń, ale wciąż potrafią fascynować kolorami, dynamiką czy kształtami, jakie przybierają towarzyszące im wyrzuty masy. Niektóre wyróżniają się niezwykłą siłą wpływającą na otoczenie Ziemi. Przypominamy kilka najciekawszych takich zdarzeń na powierzchni naszej gwiazdy z minionego roku.

Dziś Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca

Tak blisko Słońca jak dziś już w tym roku nasza planeta nie będzie. 0 22.30 naszego czasu Ziemia zbliży się do Słońca na najkrótszy możliwy dystans. Niestety nie oznacza to, że zrobi się przez to cieplej.

Są takie miejsca w Europie, w których można się opalać

Europa zmaga się ze śnieżycami, a w Hiszpanii nastała iście letnia pogoda. W niedzielę w Walencji na śródziemnomorskim wybrzeżu kraju było 19 st. C. I to nie koniec. W poniedziałek będzie jeszcze cieplej. Podobnie w Biarritz na atlantyckim wybrzeżu Francji.