słońce

słońce

Pierścienie, żarówki, kaniony. Efektowne pokazy na Słońcu w 2012 roku

Rozbłyski słoneczne nie należą do rzadkich zdarzeń, ale wciąż potrafią fascynować kolorami, dynamiką czy kształtami, jakie przybierają towarzyszące im wyrzuty masy. Niektóre wyróżniają się niezwykłą siłą wpływającą na otoczenie Ziemi. Przypominamy kilka najciekawszych takich zdarzeń na powierzchni naszej gwiazdy z minionego roku.

Dziś Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca

Tak blisko Słońca jak dziś już w tym roku nasza planeta nie będzie. 0 22.30 naszego czasu Ziemia zbliży się do Słońca na najkrótszy możliwy dystans. Niestety nie oznacza to, że zrobi się przez to cieplej.

Są takie miejsca w Europie, w których można się opalać

Europa zmaga się ze śnieżycami, a w Hiszpanii nastała iście letnia pogoda. W niedzielę w Walencji na śródziemnomorskim wybrzeżu kraju było 19 st. C. I to nie koniec. W poniedziałek będzie jeszcze cieplej. Podobnie w Biarritz na atlantyckim wybrzeżu Francji.

Trzy zaćmienia zamiast jednego. Zobacz, co "widział" satelita

Tylko mieszkańcy północnej Australii mieli możliwość śledzenia całkowitego zaćmienia Słońca, do którego doszło we wtorek. Jednak nawet oni nie mogli śledzić tego fascynującego zjawiska z takiej perspektywy, jaką daje orbita okołoziemska. Pokazuje to nagranie ze zdjęć zrobionych przez satelitę ESA, na których zamiast jednego zaćmienia widać...trzy.

Wielkie przygotowania do oglądania "najwspanialszego fenomenu natury"

Już tylko godziny dzielą nas od całkowitego zaćmienia Słońca. Choć na własne oczy zobaczą je tylko ci, którzy wybrali się na północ Australii, na tvnmeteo.pl podziwiać "najwspanialszy fenomen natury" będą mogli wszyscy zainteresowani. Póki co zobaczcie, jak przygotowują się na nie obecni na miejscu miłośnicy astronomii z całego świata.

Bliźniacze satelity podpatrzą, jak bombarduje nas Słońce

NASA dokonała kolejnego ważnego kroku w kierunku poznania otoczenia Ziemi. Wystrzeliła na orbitę ziemską bliźniacze satelity, dzięki którym dowiemy się, jak burze słoneczne oddziałują na naszą planetę. Urządzenia będą badały pasy radiacyjne Van Allena, czyli obszar intensywnego promieniowania wokół Ziemi.

To brak aktywności słońca powoduje mrozy w Europie Środkowej!

Co 11 lat Słońce wchodzi w okres tzw. minimum aktywności, a to sprowadza nad Europę Środkową wyjątkowo mroźne zimy, jak udało się udowodnić naukowcom z Niemiec i ze Szwajcarii. Wyniki ich badań opublikowano w sobotę w magazynie "Geophysical Research Letters".

Zostało nam 5 mld lat. Nadzieja w białym karle

Już za około pięć miliardów lat z Ziemi zniknie życie. Stanie się to po przemianie Słońca w tzw. czerwonego olbrzyma - informują brytyjscy badacze. Nie porzucają jednak nadziei, bo ich zdaniem jest duża szansa, że życie odrodzi się na pozostałościach planety lub podobnych obiektach. Wszystko dzięki tzw. białym karłom.

Takie obrazki tylko w kosmosie

To niesamowite zdjęcie pochodzi z filmu, który udało się nagrać jednemu z należących do NASA satelitów. Co przedstawiają zarówno film, jak i zdjęcie dowiecie się po przeczytaniu naszego tekstu. Koniecznie zobaczcie też zapierające dech w piersiach nagranie.

Amerykanie szykują się na największą katastrofę w historii

Amerykanie szykują się na największą katastrofę w swojej historii. W najbliższych latach terytorium USA mogą zbombardować naładowane cząstki słoneczne, które zniszczyłyby budowaną przez dziesięciolecia sieć energetyczną kraju. Skutki mogą być niewyobrażalne, jak z filmów science fiction.

Kanadyjskie banknoty topią się w słońcu

Kanadyjczycy latem tracą pieniądze. A to za sprawą nowych banknotów wyprodukowanych przez narodowy bank na przełomie 2011 i 2012 r. Miały być 2,5 raza trwalsze, a okazuje się, że przy zetknięciu z wysokimi temperaturami szybko się niszczą i nie nadają do użycia.

Podejrzyj pieprzyk na Słońcu przez teleskop NASA

Wczoraj oczy całego świata były zwrócone w stronę Słońca, na tle którego przez sześć godzin paradowała Wenus. Taka okazja za naszego życia już się nie powtórzy. Dlatego warto przeżyć to jeszcze raz - tym razem z perspektywy "żyjącego z gwiazdą" satelity NASA.

Tak będzie wyglądał tranzyt Wenus

Od kilku dni informujemy o niesamowitym zjawisku na niebie, do jakiego dojdzie nad ranem w środę. Zapewne zastanawiacie się, jak dokładnie będzie wyglądała wędrówka Wenus po tarczy Słońca. NASA wychodzi naprzeciw ciekawości i prezentuje symulację tranzytu.