słońce

słońce

Tak ciepło jeszcze nie było. 23 stopnie Celsjusza na niemieckich termometrach

Wiele kawiarni i restauracji w Niemczech wystawiało swoje stoliki od początku tygodnia na zewnątrz. Nic dziwnego - prawie w całym kraju pogoda dopisuje, a na niebie z trudem można dojrzeć chmury. Do przebywania na świeżym powietrzu zachęca także temperatura - w wielu niemieckich landach oscylowała w granicy 20 st. C, a miejscami nawet ją przekraczała.

Potężny rozbłysk na Słońcu. Najsilniejszy w tym roku

Do bardzo silnego rozbłysku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Słońcu. Według pomiarów należy do klasy energetycznej X 4,9 i jest najsilniejszym rozbłyskiem od początku roku oraz jednym z najsilniejszych w ostatnich latach. Wywołana przez to zjawisko pogoda kosmiczna nie powinna mieć jednak poważnego wpływu na Ziemię.

Nietypowo niska aktywność Słońca. Nadchodzi miniepoka lodowcowa?

Gwiazda w centrum naszego układu wygląda, jakby szykowała się do drzemki - niepokoją się fizycy. Zgodnie z 11-letnim cyklem Słońce powinno co rusz wyrzucać potężne ilości plazmy i być usiane plamami, a tymczasem jest ciche i spokojne. Według obliczeń istnieje 20 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia powtórki mini-epoki lodowcowej, podczas której zamarzła Tamiza oraz Bałtyk.

Słońce nieustannie robi "fikołki". Bieguny właśnie zamieniły się miejscami

Słońce stanęło na głowie - tak można określić sytuację, kiedy jego biegun północny i południowy zamieniły się miejscami. To nie jest trwała zmiana - za 11 lat znów wrócą na dawne pozycje. Takie "fikołki" naszej gwiazdy naukowcy obserwują cyklicznie, a teraz możemy je prześledzić w przyspieszonym tempie na nagraniu opublikowanym przez NASA.

Słoneczny początek tygodnia na Waszych fotografiach

W niemal całej Polsce tydzień rozpoczął się słonecznie - tak jak to zapowiadali synoptycy TVN Meteo. Na potwierdzenie wielu z Was wysyłało do nas zdjęcia. Dzięki słońcu nawet niskie wartości na termometrach nie były za bardzo odczuwalne.

Potrójne słońce nad jednym z chińskich miast

Mieszkańcy chińskiego miasta Chifeng w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna zaobserwowali niezwykłe zjawisko. Wokół Słońca pojawił się barwny pierścień przypominający tęczę, a na nim dwa dodatkowe słońca.

Ognisty kanion rozdarł słoneczną koronę

Efektowna erupcja zakończyła okres względnego spokoju w atmosferze naszej gwiazdy. Długie na ponad 32 tys. km wstęgi słonecznej materii gwałtownie poderwały się w koronie Słońca, zostawiając na jego powierzchni podłużny płomienny ślad, przypominający ognisty kanion. Najważniejsze momenty spektakularnych procesów zachodzących przez dwa dni w niewyobrażalnie rozgrzanej plazmie pokazuje specjalne nagranie NASA.

Sztuczne Słońce inspiruje, by częściej myśleć o pierwowzorze

Ogromne, sztuczne słońce stworzone z kilkuset żółtych lamp i luster obchodzi okrągły jubileusz. Przez pół roku na przełomie 2003/04 wisiało w brytyjskim muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern. Instalację stworzoną przez Olafura Eliassona od jesieni do wiosny obejrzało ponad dwa miliony ludzi.