Portoryko

Portoryko

Większość mieszkańców okolic zagrożonej tamy w Portoryko została ewakuowana w bezpieczne miejsce - zapewnił w poniedziałek gubernator Ricardo Rossello. Wezwał Kongres Stanów Zjednoczonych do uchwalenia pakietu pomocowego dla wyspy w celu uniknięcia kryzysu humanitarnego po przejściu huraganu Maria.

Sytuacja na Portoryko po huraganie Maria nadal jest poważna. Władze usiłują jak najszybciej ewakuować ponad 70 tysięcy ludzi zagrożonych zalaniem z powodu pękającej zapory Guajataca.

Jeśli Irma dotrze na Florydę jako potężny huragan - a takie są obecnie prognozy - będzie to pierwszy taki przypadek od 12 lat. Z terenów, przez które już przeszedł kataklizm, płyną doniesienia o olbrzymich zniszczeniach i kolejnych ofiarach śmiertelnych. Łącznie mówi się o co najmniej 14 zabitych.

Na południe od Portoryko przechodzi sztorm tropikalny Chantal, który dziś ma uderzyć w Haiti, alarmuje amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów (NHC) w Miami. Władze zagrożonych wysp ostrzegają mieszkańców przed powodziami, osunięciami terenu i zalecają ewakuację na wyższe tereny.