Kosmos

Kosmos

Minęła Ziemię, ale wróci. I będzie bardzo blisko

2012 DA14, planetoida która 23 lutego 2012 przeleciała "nieopodal" Ziemi, wróci już w przyszłym roku i znajdzie się naprawdę blisko nas - bliżej niż wiele sztucznych satelitów. Astronomowie twierdzą, że nie powinna trafić w Niebieską Planetę. Gdyby 2012 DA14 zderzyła się jednak z Ziemią, zniszczenia byłyby ogromne.

Znów nie udało się rozświetlić nieba nad Stanami

Znów nie udało się wystrzelić pięciu rakiet NASA, które miały rozświetlić niebo nad wschodnim wybrzeżem USA. Amerykanie chcą w ten sposób zbadać tajemniczy prąd powietrza płynący w jonosferze. Start przekładano już trzy razy. Kolejna próba - nie wcześniej niż nocą we wtorek 20 marca.

Zorze z kosmicznej perspektywy

Mieniące się kolorowe pasma, unoszące się nad powierzchnią Ziemi na tle rozgwieżdżonej czerni kosmosu - takie widoki można podziwiać z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz także my możemy je obejrzeć. Zespół Johnson Space Center NASA stworzył wideo z sekwencji fotografii wykonanych przez astronautów.

Zorze z kosmicznej perspektywy

Mieniące się kolorowe pasma, unoszące się nad powierzchnią Ziemi na tle rozgwieżdżonej czerni kosmosu - takie widoki można podziwiać z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz także my możemy je obejrzeć. Zespół Johnson Space Center NASA stworzył wideo z sekwencji fotografii wykonanych przez astronautów.

Tak powstał Księżyc. Cztery miliardy lat w 2,5 minuty

Ponad 4 miliardy lat temu Księżyc był wielką kulą magmy. Co było dalej, można się przekonać, oglądając film przygotowany przez NASA. W 2,5 minuty agencja pokazuje jak zmieniał się wygląd ziemskiego satelity aż do dzisiejszego kształtu.

Najjaśniejsze spotkanie na marcowym niebie

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

Burza na Słońcu nie cichnie. Kolejny silny rozbłysk

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

Mają plan: Rosjanin na Księżycu w 2030 roku

- Człowiek na Księżycu w 2030 roku, nowa stacja orbitalna, misje na Marsa - to część oficjalnego planu rosyjskiej agencji kosmicznej. Roskosmos przygotował swoją strategię rozwoju, której fragmenty wyciekły do prasy. Dokument został wysłany na Kreml, gdzie ma pomóc zdobyć poparcie polityków dla bardzo ambitnych planów kosmicznej eksploracji.

Zobacz bliskie spotkanie Wenus z Jowiszem

Już dziś będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych widowisk na niebie w 2012 roku. Około godz. 23.00 Wenus zbliży się do Jowisza. Dwie najjaśniejsze planety na niebie będzie dzielił jedynie trzystopniowy kąt.

Meteoryt spadł do ogródka

Co w marcowe, słoneczne popołudnie można znaleźć na swojej działce? Krokusy, przebiśniegi, zieloną trawkę? Otóż nie tylko, niektórzy natrafiają na kosmiczne cuda.

Wyjątkowej urody galaktyka spiralna z poprzeczką

Należący do NASA Teleskop Kosmiczny Hubble'a uchwycił ten zapierający dech w piersiach obraz galaktyki NGC 1483 należącej do grupy tzw. galaktyk spiralnych z poprzeczką. Skąd ta intrygująca "poprzeczka" w nazwie?

Tsunami nieodwracalnie zmieniło krajobraz Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 9 st. w skali Richtera, które 11 marca 2011 roku nawiedziło Japonię, spowodowało gigantyczną falę tsunami, która dosłownie "zmyła" północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Zobaczcie na zdjęciach ujścia rzeki Kitakama w zatoce Oppa, jak okolica zmieniła się w ciągu zaledwie roku.

Wielki wybuch na Słońcu, zorze na północnym niebie

Burza magnetyczna po wyjątkowo silnym wybuchu na Słońcu, do którego doszło 6 marca, nie spowodowała większych zakłóceń i problemów na Ziemi. W niektórych rejonach dostarczyła za to spektakularnych widoków. Zorze polarne można było podziwiać w krajach skandynawskich i północnych stanach USA.

Wybuchy na słońcu zaszkodzą sercu?

Nie było ich słychać ani widać, ale już dziś możemy negatywnie je odczuć. Mowa o wielkich wybuchach na Słońcu, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Naukowcy twierdzą, że mogą źle wpływać na nasze zdrowie, a w szczególności na serce.

Cząsteczki ze Słońca już bombardują Ziemię

Do Ziemi dotarły cząsteczki wyrzucone przez jeden z największych w ostatnich latach wybuchów na Słońcu - informują amerykańskie agencje NASA i NOAA. Przestrzegają, że mogą one zakłócać łączność satelitarną, działanie urządzeń GPS i sieci przesyłowych energii elektrycznej.

Dziś pełnia "robaczego księżyca"

Przed nami ostatnia zimowa pełnia Księżyca. Jego prawie wypełniony okrąg przyciągał jednak już w środę, o czym świadczą liczne fotografie, które spłynęły na Kontakt Meteo. W czwartek wieczorem nasz satelita ukaże się już w pełnej krasie i powinien być równie fotogeniczny.

Największa burza na Słońcu od lat. Może zakłócić łączność

Już w czwartek do Ziemi dotrą cząsteczki wyrzucone przez jeden z największych od lat wybuchów na Słońcu - informują amerykańskie agencje NASA i NOAA. Przestrzegają, że mogą one zakłócić łączność satelitarną, działanie urządzeń GPS i sieci przesyłowych energii elektrycznej.

Ma więcej wody od Ziemi. I jest cieplejsza o 200 st. C

Na planecie odległej od Ziemi o 40 lat świetlnych astrofizycy z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykryli wielkie ilości wody. Naukowcy już wcześniej przypuszczali, że na GJ1214b może występować H2O, ale dopiero teraz uzyskali całkowitą pewność.