Kanada

Kanada

Komisja Europejska jest optymistyczna co do zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Rumunii i Bułgarii przez Kanadę, ale nie widzi postępu, jeśli chodzi o podobny krok ze strony USA, również wobec Polaków.

Przybyły na szczyt NATO premier Kanady Justin Trudeau został w Polsce nieco dłużej. W niedzielę zwiedził Muzeum Auschwitz. Przed południem polityk wszedł na teren byłego niemieckiego obozu przez bramę główną z napisem "Arbeit macht frei". Trudeau towarzyszył m.in. były więzień Nate Leipciger.

Ministerstwo obrony Kanady potwierdziło w czwartek, że wyśle własny kontyngent w ramach liczących ok. 4 tys. żołnierzy sił NATO, które mają być rozmieszczone w należących do Sojuszu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Kanadyjscy posłowie przegłosowali w Izbie Gmin ustawę zmieniającą słowa państwowego hymnu "O Kanado", by nie dyskryminował kobiet. Aby nowy tekst wszedł w życie, wymagana jest jeszcze zgoda Senatu.

Kanadyjski zakładnik Robert Hall został zamordowany przez działające na południu Filipin radykalne ugrupowanie Abu Sajef powiązane z Al-Kaidą i Państwem Islamskim – poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Filipin Herminio Coloma. Hallowi ścięto głowę.

Kanadyjczycy zmieniają swój hymn, by "bardziej u siebie" poczuły się Kanadyjki. Pomysł podoba się Polkom, które wprawdzie do Mazurka Dąbrowskiego zastrzeżeń nie zgłaszają, ale toczą swój własny bój. O końcówki. O kanadyjskiej i polskiej walce o równouprawnienie w języku. Materiał programu "Polska i Świat".

Potężny pożar w pobliżu terenów roponośnych koło miasta Fort McMurray w Kanadzie nasilił się i w poniedziałek zaczął raptownie przemieszczać na północ w kierunku instalacji naftowych. Ewakuowano około 4 tys. pracowników, a straż pożarna i służby ratownicze walczą z żywiołem, by ochronić przed ogniem naftowe serce regionu.

Występy kontrowersyjnego francuskiego komika Dieudonne'a zostały odwołane po tym, jak z powodu skazania go za mowę nienawiści nie został on wpuszczony do kraju. Nie jest to pierwszy przypadek zakazu wjazdu do Kanady dla osoby nawołującej do nienawiści.