Kanada

Kanada

Donald Trump w stanowczych słowach odniósł się do oświadczenia premiera Kanady Justina Trudeau, który stwierdził po zakończeniu szczytu G7, że nie odstąpi od zamiaru nałożenia na USA ceł odwetowych. "To bardzo nieuczciwe i słabe" - napisał Trump na Twitterze. Na słowa amerykańskiego prezydenta natychmiast zareagował rzecznik szefa kanadyjskiego rządu.

Piętnaście osób zostało rannych w czwartek wieczorem czasu lokalnego w eksplozji, do której doszło w indyjskiej restauracji w mieście Mississauga w prowincji Ontario na południu Kanady - poinformowała policja. Trzy osoby są w stanie krytycznym. Policja opublikowała zdjęcia dwóch zakapturzonych podejrzanych, poszukiwanych w tej sprawie mężczyzn, którzy - jak sądzą - wysadzili w lokalu ładunek.

Obradujący w Toronto ministrowie spraw zagranicznych najbardziej uprzemysłowionych państw świata grupy G7 omawiali w niedzielę napięte stosunki z Rosją. Według źródeł w amerykańskiej administracji, komunikat końcowy ma potępiać Moskwę za jej destabilizujące działania na arenie międzynarodowej.

Władze Kanady przesłały do ONZ notę, w której wyraziły zainteresowanie uczestnictwem w misji wojskowej w Mali - podała agencja AFP, powołując się na źródła rządowe. Wojskowi, a także helikoptery z załogami miałyby być wysłane do Mali w sierpniu bieżącego roku.

Rząd Kanady planuje wprowadzenie zmian w prawie, które utrudnią dostęp do broni palnej. Jednym z powodów zaostrzenia przepisów jest wzrost w ostatnich latach liczby zabójstw, których sprawcami są gangi narkotykowe.

Zapadł wyrok w sprawie kanadyjskiego małżeństwa, któremu w 2016 roku odebrano dwie przyjęte pod ich dach dziewczynki. Sąd w Ontario uznał, że rodzice nie mieli obowiązku przekazywać dzieciom zwyczaju tak zwanego wielkanocnego królika, przynoszącego prezenty, na tej zaś podstawie odebrano im prawo do opieki nad dziećmi.

Kanadyjski hymn będzie neutralny pod względem płci. W środę, po kilkunastu miesiącach prac parlamentarnych, Senat przyjął ustawę zmieniającą dwa słowa wersji angielskiej hymnu. Zamiast "Twoi synowie" Kanadyjczycy będą od teraz śpiewać "my wszyscy".