Japonia

Japonia

Na Okinawie nie chcą już US Army. Premier Japonii obiecuje zmiany

Premier Japonii Shinzo Abe obiecał mieszkańcom Okinawy działania na rzecz rozwiązania problemu tamtejszych baz wojskowych USA. Obietnicę Abe złożył, przebywając na tej południowojapońskiej wyspie z okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia prowadzonych o nią zażartych walk.

Rosja drażni Japonię. Przyspieszy budowę bazy wojskowej na Kurylach

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu nakazał przyspieszenie budowy infrastruktury wojskowej i cywilnej na Kurylach. Ten dalekowschodni archipelag położony na Pacyfiku od II wojny światowej jest spornym terytorium, przez Japończyków nazywanym Terytoriami Północnymi.

Jej ciało leżało miesiąc w walizce na dworcu

Jeden z pracowników dworca w Tokio przeżył szok, gdy otworzył leżącą od miesiąca w bagażowni bezpańską walizkę. Znalazł w niej rozkładające się zwłoki kobiety. Miała ona 70-90 lat, ocenili po pierwszych oględzinach lekarze.

Silne trzęsienie ziemi w Japonii

Japończycy po raz kolejny wstrzymali oddech. Ziemia zatrzęsła się około 800 km od Tokio. W stolicy przez minutę kołysały się budynki. Zatrzymała się kolej dużych prędkości. Polak Marek Gajewski mieszka w Tokio. Opowiadał jak to przebiegło w stolicy.

USA łączą dwie "kotwice" swojej potęgi na Pacyfiku. Wielkie ćwiczenia w Australii

Japońscy wojskowi po raz pierwszy wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych USA i Australii. Komentatorzy widzą w tym przejaw działań Amerykanów, którzy starają się wzmacniać sieć swoich sojuszów w Dalekiej Azji wobec sporów z Pekinem. Choć Japonia i Australia deklarują chęć utrzymywania dobrych relacji z Chinami, to niezależnie od tego zacieśniają współpracę wojskową.

Naturalne laboratorium ewolucji. Narodziny wulkanu

W listopadzie 2013 roku wulkaniczna wyspa Nishinoshima znajdująca się prawie 1000 km na południe od Tokio wybuchła po raz pierwszy od 40 lat, pozostawiając po tym wydarzeniu niewielką pamiątkę - kolejną wyspę w łańcuchu górskim. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia nowo utworzona wysepka nazwana początkowo Niijima połączyła się z Nishinoshimą.

Japonia nie musi już czekać na atak. Jedna decyzja i będzie mogła wysłać armię w świat

Rząd w Tokio podjął w czwartek historyczną decyzję. Zaakceptował zmiany w prawie, które pozwolą Japonii - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - wysyłać żołnierzy do walki poza jej granicami. Teraz te działania musi potwierdzić jedynie parlament, w którym rząd premiera Shinzo Abe ma wyraźną większość. Chiny natychmiast zareagowały na tę decyzję stwierdzając, że „Japonia powinna wyciągać lekcje z historii i dbać o pokój” na świecie.

Złamana umowa, szybki pogrom i zmiana granic. Jak Stalin uderzył na Japonię

8 sierpnia 1945 roku do Japończyków dopiero zaczynała docierać skala tragedii w Hiroszimie, zrównanej z ziemią atomowym podmuchem, gdy Wiaczesław Mołotow wezwał na Kreml japońskiego ambasadora. Informacja, którą otrzymał Naotake Sato, była nie mniej druzgocąca – za godzinę Japonia zostanie zaatakowana przez Związek Radziecki.

Tokio wykorzystuje "odwilż". Japońscy biznesmeni na Kubie

Szef dyplomacji Japonii, Fumio Kishida, wraz z delegacją biznesmenów po raz pierwszy w historii odwiedził Kubę. Do wizyty doszło w czasie rozpoczętej przez Baracka Obamę "odwilży" w relacjach z komunistycznym państwem rządzonym przez braci Castro.