Iran

Iran

Kasem Solejmani "osobiście, jak i cały Iran będą ponosić odpowiedzialność za wszelkie ataki przeciwko amerykańskim interesom w Iraku przez siły pod ich kontrolą" - napisał szef CIA w liście do jednego z najważniejszych irańskich wojskowych. W sobotę Mike Pompeo zdradził jego treść.

Liban został przejęty przez Hezbollah. Może prosperować jedynie, jeśli to popierane przez Iran ugrupowanie zostanie rozbrojone - stwierdził w piątek saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Dżubeir. Dyplomata komentował w ten sposób trwający kryzys polityczny w Libanie, który wybuchł 4 listopada.

Dwaj wielcy rywale wchodzą w kolejny etap wojny na słowa - pisze agencja Reutera komentująca wywiad księcia Arabii Saudyjskiej, Muhammada ibn Salama z "New York Timesem". W publikacji następca tronu w Rijadzie nazywa duchowego przywódcę Iranu "nowym Hitlerem Bliskiego Wschodu".

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w poniedziałek, że Unia Europejska nie chce "żadnej zewnętrznej ingerencji" w Libanie, w którym trwa kryzys polityczny, odkąd 4 listopada swą dymisję ogłosił z Rijadu libański premier Saad Hariri.

W okolicach Damaszku powstaje stała irańska baza wojskowa - twierdzi brytyjska BBC powołując się na własne źródła w zachodnich służbach wywiadowczych oraz zdjęcia satelitarne. Informacje te pojawiają się w czasie, gdy na Zachodzie rosną obawy dotyczące wzrostu irańskich wpływów w Syrii.