Haiti

Haiti

Sezon deszczowy na Haiti. Powódź w stolicy zabiła kilka osób

W basenie Morza Karaibskiego w ciepłej porze roku rozpoczyna się sezon deszczowy. Ulewy, które miały miejsce w ostatnich dniach wywołały powódź i lawiny błotne w stolicy tego państwa. Na skutek żywiołu zginęło co najmniej 6 osób, a kilkanaście zostało rannych.

Coraz więcej zarażonych cholerą. Za epidemię winią żołnierzy ONZ

Minęły ponad trzy lata od wybuchu epidemii cholery na Haiti, a mieszkańcy wyspy ciągle zmagają się z chorobą. Liczba ofiar stale rośnie. Obecnie władze podają, że zmarło już 8 tys. osób, a zainfekowane są setki tysięcy innych ludzi. Mieszkańcy winą ze tę epidemię obarczają ONZ.

"Zalecana ewakuacja". Sztorm z Portoryko przemierza Morze Karaibskie

Na południe od Portoryko przechodzi sztorm tropikalny Chantal, który dziś ma uderzyć w Haiti, alarmuje amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów (NHC) w Miami. Władze zagrożonych wysp ostrzegają mieszkańców przed powodziami, osunięciami terenu i zalecają ewakuację na wyższe tereny.

Natura nie oszczędza Haiti. Śmiertelne ofiary i widmo głodu

Natura w ostatnim czasie nie oszczędza Haiti. Dwa tygodnie temu przez kraj przeszedł huragan Sandy, a już w piątek i sobotę zalewała go powódź. Za jej sprawą wielu ludzi straciło dach nad głową i trafiło do schronisk, w których jednak nie ma co jeść. Jak zaznaczają organizacje humanitarne, krajowi grozi głód i epidemia cholery.

Drzyzga na ceremonii voodoo. Kozioł złożony w ofierze

Kapłani budzącego grozę kultu voodoo pełnią funkcję lekarzy, kapłanki kończą uniwersytety, a katoliccy księża udzielają sakramentów jego wyznawcom. Niezwykły dokument z podróży, którą po Haiti, kraju nazywanym „przeklętą wyspą” odbyła Ewa Drzyzga, pokazał Superwizjer TVN.

Nadużycia seksualne żołnierzy ONZ?

Pięciu urugwajskich żołnierzy służących pod flagą ONZ zostało odwołanych z misji w Haiti, po tym jak do internetu dostało się nagranie wideo wskazujące na popełnione przez nich nadużycia seksualne.

Emily ucieka na otwarte wody oceanu

Tropikalny cyklon, który ostatnio przechodził nad Karaibami rozpadł się i zanikł. Wcześniej przyniósł powodzie, osunięcia ziemi, zniszczenia i śmiertelne ofiary.

Półtora tysiąca ewakuowanych. Emily zagraża Haiti i Dominikanie

Tropikalna burza Emily przemieszcza się w pobliżu Karaibów z prędkością 85 km/h. W środę miała uderzyć w Republikę Dominikany i Haiti, ale nadejdzie dopiero w czwartek rano czasu lokalnego. Jest bowiem wolniejsza niż przewidywali synoptycy. Ewakuowano ponad półtora tysiąca mieszkańców.

Piosenkarz prezydentem Haiti

Według wstępnych wyników wybory prezydenckie na Haiti wygrał popularny muzyk i piosenkarz Michel Martelly zdobywając 67,57 proc. głosów. Jego konkurentka, Pierwsza Dama Morlande Manigart miała otrzymać 31,74 proc. głosów.

Dyktator z zaskoczenia wrócił na Haiti

Haitańska telewizja państwowa poinformowała, że na wyspę przyleciał były dyktator, Jean-Claude Duvalier. "Baby Doc" został obalony w 1986 roku i uciekł do Francji. Teraz wrócił, bo jak zapewnia, "chce pomóc".

Podpalili siedzibę władz

Niespokojnie na Haiti. Tysiące protestujących w Port-au-Prince podpaliły siedzibę koalicji rządzącej. Demonstranci oskarżają władze o nieprawidłowości przy zliczaniu głosów w listopadowych wyborach prezydenckich.

Cholera zabiła już dwa tysiące osób

Haiti walczy z cholerą - ale walkę tę przegrywa. Od połowy października epidemia choroby pochłonęła ponad dwa tysiące ofiar. Na cholerę zachorowało już blisko 90 tys. osób.

Po kataklizmie polityczna zawierucha

Haiti wciąż nie poradziło sobie jeszcze ze skutkami tragicznego trzęsienia ziemi, a wygląda na to, że będzie musiało poradzić sobie z jeszcze jedną katastrofą, tym razem polityczną.

Wybory wśród ruin

Zrujnowane przez trzęsienie ziemi Haiti wybiera prezydenta, parlament i trzecią część Senatu. 11 tysięcy komisji wyborczych otworzyło się pomimo epidemii cholery, chronicznego braku prądu, wody oraz zamieszek i protestów wywołanych przez zwolenników walczących partii politycznych.

Cholera szybsza niż się spodziewano

Pustoszący od października Haiti Wirus cholery rozprzestrzenia się szybciej niż początkowo zakładano - poinformował wysoki rangą przedstawiciel ONZ, Nigel Fisher. Według niego choroba będzie utrzymywać się w kraju jeszcze przez co najmniej rok. Na cholerę zmarło na Haiti ponad 1,3 tys. osób.

Cholera przekroczyła granicę

Na Dominikanie stwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na cholerę. Chory to Haitańczyk, który miał pozwolenie na pracę na terytorium Dominikany. Na Haiti, gdzie wybuchła epidemia, zmarło już ponad tysiąc osób.

Haiti oskarża: misja ONZ sprowadziła cholerę

W dwóch haitańskich miastach doszło do starć między Haitańczykami, a żołnierzami misji stabilizacyjnej ONZ na Haiti. Demonstranci obwiniali misję ONZ o sprowadzenie cholery i oskarżali władze o to, że do tej pory nie opanowały epidemii. Do tej pory na chorobę zmarło ponad 900 osób.