Chiny

Chiny

Komunistyczna Partia Chin poinformowała, że pod koniec ubiegłego roku liczyła prawie 88 milionów członków, co oznacza wzrost o 1,3 proc. przy jednoczesnym pewnym spowolnieniu tempa rekrutacji.

Do 509 wzrosła liczba rannych w pożarze, jaki wybuchł w sobotę wieczorem w parku wodnym położonym niedaleko stolicy Tajwanu - podały w niedziele rano tajwańskie władze. Ponad 190 osób jest ciężko rannych. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 215 osobach rannych. Według straży pożarnej zapalił się kolorowy proszek, którym w ramach obchodów "imprezy barw" posypano uczestników.

Jedyna osoba w Chinach, u której rozpoznano MERS (Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej), wyzdrowiała i została zwolniona ze szpitala. Tymczasem w Korei Południowej liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do piątku do 31, a zarażonych - do 181 - podało południowokoreańskie ministerstwo zdrowia.

Chińska Republika Ludowa zaprosiła weteranów wojny chińsko-japońskiej mieszkająych na Tajwanie na paradę wojskową z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Chin spod okupacji Japończyków. Tego rodzaju przyjazny gest wobec Tajwanu jest bardzo rzadki, gdyż Pekin oficjalnie uznaje wyspę za zbuntowaną prowincję.

Chińskie władze mają problem z zapraszaniem gości na planowaną z wielkim rozmachem paradę z okazji zakończenia II wojny światowej w Azji. Trzeciego września na trybunie w Pekinie ma zasiąść Władimir Putin, i z tego powodu szereg zachodnich przywódców może odrzucić zaproszenia. Chińczycy dają wyraz swojej irytacji. Padają stwierdzenia o "braku obiektywizmu" w ocenie wkładu Chin w zwycięstwo.

Trzy największe potęgi militarne świata wdały się w wyścig zbrojeń w superszybkie pojazdy, zdolne lecieć nawet kilkanaście tysięcy kilometrów na godzinę. Na razie Amerykanie są na przedzie ze swoimi AHW i X-51, ale Chińczycy i Rosjanie nie odpuszczają. Ci pierwsi intensywnie testują tajemniczy pojazd Wu-14, a drudzy Ju-71 zbudowany w ramach tajnego projektu 4204.

Niekończące się zielone pnącza stopniowo pokrywają niewielką rybacką wioskę na wyspie Shengshan w pobliżu Szanghaju. Opuszczona przez ludzi, tworzy niesamowitą scenerię triumfu sił natury nad śladami obecności człowieka.

Policja w Hongkongu zatrzymała w poniedziałek 10 osób, które podejrzewa o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na legislaturę miasta. W tym tygodniu deputowani do parlamentu Hongkongu mają głosować nad zmianą prawa wyborczego, która przedłuży wymóg zatwierdzania przez Pekin kandydatów na szefa administracji miasta.

Jeszcze do niedawna chińska tradycja nakazywała, aby panna młoda miała na sobie czerwoną suknię ślubną, bo to kolor sukcesu, a datę uroczystości ustalał astrolog. Czasy się jednak zmieniają i Chińczycy szczęścia już nie muszą sobie wróżyć, chcą je sobie kupić. Ale świecące pierścionki, profesjonaliści od organizacji wesela i sesja zdjęciowa to koszt kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy".

Białoruś i Chiny rozpoczynają wspólne manewry antyterrorystyczne – oznajmiło Ministerstwo Obrony Białorusi na swojej stronie internetowej. Ćwiczenia potrwają do 27 czerwca. Manewry o kryptonimie "Szybki orzeł 2015" będą odbywać się na poligonie brzeskim w pobliżu granicy z Polską.