Chiny

Chiny

Trzy statki chińskiej straży wybrzeża wpłynęły rano na japońskie wody terytorialne wokół spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża. To już dziewiąty taki incydent od początku roku.

Jak zapewnił wicepremier Grecji Janis Dragasakis, Ateny zgodzą się na sprzedaż chińskiemu koncernowi Cosco Group udziałów w porcie w Pireusie. Do transakcji ma dojść “w ciągu najbliższych tygodni”.

Chiny przekazały Stanom Zjednoczonym "priorytetową listę" chińskich urzędników podejrzewanych o korupcję, co do których jest podejrzenie, że uciekli do USA - poinformował dziennik "China Daily", powołując się na służby do walki z korupcją.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 49,2 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. To najniższe wskazanie od kwietnia 2014 r. Analitycy szacowali PMI na poziomie 50,5 pkt.

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii, Chin i Korei Południowej spotkali się w sobotę po raz pierwszy od prawie trzech lat, by rozmawiać o poprawie współpracy w regionie i wznowieniu trójstronnych szczytów, które w ostatnich latach nie odbywały się z powodu historycznych i terytorialnych sporów między krajami.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), w którym wiodącą rolę będą odgrywać Chiny, powstanie do końca tego roku. Termin ten podał w piątek chiński minister finansów Lou Jiwei dodając, że Pekin rozmawia z USA i Japonią o utworzeniu tej instytucji.

Tylko pięć państw odpowiada za 74 procent globalnego handlu uzbrojeniem. Jak wynika z najnowszego raportu SIPRI, świat zbrojną USA, Rosja, Chiny, Niemcy i Francja. Istotną zmianą jest gwałtowny wzrost produkcji chińskich fabryk. W latach 2010-14 w porównaniu do 2005-09, Chiny wyeksportowały 143 procent więcej uzbrojenia. Jednocześnie Chińczycy coraz mniej kupują za granicą, co jest problemem dla Rosji, która jest ich głównym dostawcą.

Pekin od kilku lat buduje nowy filar swojej polityki zagranicznej. Ma nim być "Nowy Jedwabny Szlak", czyli rozbudowana sieć infrastruktury, łącząca ze sobą Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Europę. Niedawno Chińczycy zaprosili do projektu Rosjan, ale ci nie odpowiedzieli entuzjazmem. Wiedzą bowiem, że w chińskiej wizji świata nie przyznano im szczególnej roli.

Prezes Sądu Najwyższego Chin Zhou Qiang publicznie przeprosił za pomyłki sądów i zaapelował o większą przejrzystość wymiaru sprawiedliwości w kraju. Zdaniem ekspertów szans na reformę nie ma, dopóki sądy odpowiadają przed partią komunistyczną.