Brazylia

Brazylia

Sankcje spowodowane inwazją na Ukrainie nie ułatwiają Rosji życia. Kreml próbuje więc swoich sił w Ameryce Południowej i przekonuje Brazylię do kupienia systemu obrony przeciwrakietowej. Ten ma pomóc w "scementowaniu współpracy wojskowej" obu krajów - analizuje taki krok Reuters. Agencja zwraca uwagę, że w zamian za zakup tarczy, Rosja może pozyskać w Rio de Janeiro systemy dla swoich myśliwców treningowych Jak-130.

Będziemy musieli ograniczyć wydatki. Zracjonalizować je. Przeskalować. Uruchomić odpowiednie mechanizmy. Na pewno czekają nas cięcia budżetowe - przyznała brazylijska prezydent Dilma Rousseff.

Podczas mundialu antyrządowe protesty przetaczały się przez "Kraj kawy", ale nie było o nich głośno. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Brazylia, która przeżywała ostatnio swój złoty wiek, jest bowiem w opałach. To efekt wielu nakładających się na siebie czynników: słabej koniunktury na produkowane przez nią towary, hamującej rozwój biurokracji, kumoterstwa, straszliwej suszy oraz postępującej inflacji.

Wioska olimpijska w Rio de Janeiro składać się będzie z 31 budynków, a każdy będzie liczył 17 pięter. 3600 apartamentów ma mieć 10 160 sypialni dla 18 tys. sportowców i trenerów. Po igrzyskach zostaną sprzedane, każdy z nich za 2,3 mln reali, czyli ok. 700 tys. dolarów.

Brazylijska policja częściowo rozbiła trwający od 18 lutego strajk kierowców TIR-ów, którzy, blokując drogi, protestowali przeciwko podwyżce cen paliwa. W jednym ze stanów doszło do zamieszek, aresztowano co najmniej osiem osób.

Szwajcarski wymiar sprawiedliwości podjął dochodzenie, aby ustalić, czy filia brytyjskiego banku HSBC w Szwajcarii uczestniczyła w wielkiej aferze łapówkowej, w którą zamieszane jest byłe kierownictwo Petrobrasu - poinformowały w czwartek brazylijskie media.

Wybory miss brazylijskiego stanu Amazonas zapewne przeszłyby na świecie bez echa, gdyby nie nieprzyjemny incydent, do którego doszło w czasie koronacji zwyciężczyni. Sheislane Hayalla, która zajęła drugie miejsce, rzuciła się na swoją konkurentkę i usiłowała ściągnąć jej z głowy koronę. Jak jednak przekonuje, powodem nie była próżność, a przekonanie, że miss Amazonas Carolina Toledo swój tytuł po prostu kupiła.

Brazylijski zawodowy surfer Ricardo dos Santos zmarł w szpitalu po postrzeleniu przez policjanta przed swoim domem. Funkcjonariusz policji nie usłyszał jeszcze zarzutów - twierdzi, że działał w swojej obronie, bo dos Santos groził mu nożem i próbował zaatakować

Policja w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, w piątek czasu miejscowego użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć kilkutysięczny tłum protestujący przeciw podwyżce cen biletów na miejskie autobusy. Wcześniejszy protest zakończył się aktami wandalizmu. Brazylijczykom nie podoba się, że rząd wydaje miliardy na imprezy sportowe (jak zbliżające się igrzyska olimpijskie), zamiast skupić się na walce z biedą.

Co najmniej czworo plażowiczów zginęło i tyle samo zostało rannych w poniedziałek na południowym wschodzie Brazylii na skutek uderzenia pioruna. Do incydentu doszło podczas gwałtownej, trwającej zaledwie kilka minut ulewy na popularnej plaży w mieście Praia Grande.