Brazylia

Brazylia

Obfite ulewy na południu Brazylii doprowadziły do wystąpienia rozległych i katastrofalnych powodzi. W sumie zalanych jest przeszło kilkadziesiąt miast na terenie dwóch stanów. Według informacji obrony cywilnej ponad 50 tys. ludzi musiało porzucić swoje domy i ratować się ucieczką.

Portugalia, Wielka Brytania, Hiszpania, Estonia, Włochy, Finlandia, Szwecja, Słowenia, Austria - te państwa od 2015 roku będą prostytucję i obrót narkotykami wliczać do PKB. W Polsce też tak będzie, ale później. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy z czym to się wiąże i po co europejskie państwa zdecydowały się na taki krok. Będziemy też śledzić najnowsze wydarzenia z ulic brazylijskich miast.

Domagający się podwyżek pracownicy dwóch lotnisk w Rio de Janeiro ogłosili, że rozpoczynają 24-godzinny strajk. W czwartek w Sao Paulo ruszają piłkarskie mistrzostwa świata. W tym drugim mieście pracownicy metra, po zawieszeniu protestu na środę, nie wykluczają, że tuż przed meczem Brazylia-Chorwacja do niego powrócą. W ostatnim tygodniu z tego powodu w mieście tworzyły się 200-kilometrowe korki.

Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju - zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

Zbuntowani więźniowie uwolnili w niedzielę 127 osób, które przetrzymywali od soboty jako zakładników w zakładzie karnym w mieście Aracaju w stanie Sergipe na wschodzie Brazylii - poinformowały brazylijskie władze.

Ubrani na czarno, w kominiarkach, uzbrojeni w koktajle mołotowa. Wdają się w walki z policją, niszczą bankomaty, palą samochody i wybijają szyby. Znienawidzeni przez rząd, media i sporą część społeczeństwa. Kim są i o co walczą brazylijscy aktywiści z Black Bloc? Dlaczego nie znoszą FIFA i czy mogą zaszkodzić przebiegowi mundialu?

- Chciałabym, żeby świat dzięki tym mistrzostwom zobaczył prawdziwą Brazylię. Jesteśmy krajem pełnym sprzeczności, konfliktów i problemów. Nie warto fabrykować fałszywego obrazu na użytek mundialu - mówi w rozmowie z tvn24.pl Barbara, nauczycielka akademicka z Sao Paulo. Niecałe dwa miesiące przed piłkarskimi mistrzostwami świata kraj uważany za mekkę futbolu kipi od emocji i to nie tylko sportowych. Co sądzą Brazylijczycy o zbliżającej się wielkimi krokami imprezie?

Do starć między squattersami a brazylijską policją doszło w piątek na północy Rio de Janeiro, po tym jak sąd nakazał eksmisję ok. 5 tys. osób, które mieszkały w opuszczonych budynkach należących do firmy telekomunikacyjnej.

Coraz poważniejsza susza nęka południowo-wschodnią Brazylię. Największa metropolia tego kraju - Sao Paulo może stanąć przed koniecznością racjonowania wody, a ograniczenia jej zużycia lub po prostu niedobory już dają się we znaki w mniejszych miejscowościach. Według ekspertów na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, bo dostarczająca zwykle największej dawki wilgoci letnia pora deszczowa była wyjątkowo niełaskawa i właśnie się kończy.