Brazylia

Brazylia

Prezydent Brazylii nakazał wysłanie 200 żołnierzy do stanu Espirito Santo, gdzie w rezultacie strajku policjantów w ostatnich dniach wybuchła fala przemocy. W stanie miało dojść m.in. do dziesiątek morderstw. Jak zapowiedziano, wysłani żołnierze dotrą na miejsce do wtorku.

Policja potwierdziła, że w piątek niedaleko Rio de Janeiro w spalonym samochodzie odkryła zwęglone ciało 59-letniego ambasadora Grecji w Brazylii, Kyriakosa Amiridisa. Jako podejrzanych o udział w zabójstwie zatrzymano żonę dyplomaty i młodego oficera żandarmerii.

Brazylijski Sąd Najwyższy anulował w czwartek głosowanie w izbie niższej Kongresu, która uchwaliła ustawę antykorupcyjną z poprawkami zmieniającymi ją w jej przeciwieństwo - tarczę prawną dla skorumpowanych polityków i "miecz" na sędziów i prokuratorów.

Policyjny helikopter rozbił się w Rio de Janeiro. Zginęło czterech funkcjonariuszy, którzy byli na pokładzie. Wcześniej doszło do ostrej wymiany ognia między policją a przestępcami w dzielnicy slumsów zwanej "Miastem Boga".

Brazylijska policja federalna wystąpiła o postawienie zarzutów korupcyjnych byłemu prezydentowi Luizowi Inacio Luli da Silvie - podaje Reuters, powołując się na swoje źródła. Postępowanie ma związek z działalnością konglomeratu budowlanego i energetycznego Odebrecht w Angoli.

Były minister finansów Brazylii w rządzie Luiza Inacio Luli da Silvy i były szef gabinetu Dilmy Rousseff, Antonio Palocci, został zatrzymany w ramach śledztwa w sprawie skandalu korupcyjnego wokół państwowego giganta naftowego Petrobras.