Belgia

Belgia

Belgijskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie z przechwycenia rosyjskich bombowców strategicznych Tu-160. Dwie mogące przenosić broń atomową maszyny w poniedziałek zbliżyły się do wybrzeży Holandii, cały czas pozostając jednak w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Następnie Tu-160 skierowały się na północ i zbliżyły do terytorium brytyjskiego, gdzie przechwyciły je myśliwce RAF.

Wielogodzinne opóźnienia na kolei i lotniskach, niebezpieczne warunki na drogach, zamknięte szkoły, domy bez prądu. Ze względu na opady śniegu i silny wiatr w niedzielę i poniedziałek w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Belgii zapanował komunikacyjny chaos.

Zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont, któremu w Hiszpanii grozi zatrzymanie, ogłosił, że na razie pozostanie w Belgii. We wtorek hiszpański Sąd Najwyższy wycofał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) Puigdemonta.

Belgijski prokurator zażądał w piątek wykonania wobec zdymisjonowanego szefa regionalnego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Obrona przedstawi sądowi swoje argumenty 4 grudnia.

Ewentualne starania o azyl zdymisjonowanego szefa rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta mogą narazić Belgię na poważne konsekwencje międzynarodowe - oświadczyli przedstawiciele belgijskiej opozycji. Ekolodzy i socjaliści wezwali premiera Charlesa Michela do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Belgijska prokuratura poinformowała w środę o postawieniu zarzutów związanych z terroryzmem mężczyźnie podejrzanemu o udział w zamachach w Brukseli z marca 2016 roku. W atakach na metro i lotnisko zginęło ponad 30 osób, a kilkaset zostało rannych.

Jelenie w okresie od końca września do końca października bywają bardzo impulsywne i niewiele im trzeba, by zaatakowały dowolny ruszający się cel. Pewien Belg był świadkiem właśnie takiego aktu agresji, gdy dorosły osobnik przedziurawił oponę ciągnika.

Proces Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka komórki tak zwanego Państwa Islamskiego, która w 2015 roku przeprowadziła zamachy terrorystyczne w Paryżu, rozpocznie się 18 grudnia - podała we wtorek AFP, powołując się na źródła bliskie sprawy.